Už se necítíme bezpečně, říkají kolínské ženy. Hoteliéři se bojí o zisky

  • 1138
Kolín nad Rýnem (od zpravodaje MF DNES) - Kolín nad Rýnem je multikulturní město - kromě němčiny tu uslyšíte i polštinu, turečtinu či arabštinu. Po silvestrovských útocích je zde však cítit strach z imigrantů a milionová metropole německého Porýní neví, zda se letos bude konat zdejší slavný masopustní karneval.

Lednové slunce dokázalo prohřát vzduch nad deset stupňů, po nábřeží Rýna jezdí cyklisté, důchodci si vyšli na procházku a ti mladší z obyvatel Kolína nad Rýnem si vyrazili zaběhat. Nic, co by připomínalo město, kde si turisté houfně odhlašují pobyty, protože se, jak píší místní noviny, „bojí o život“.

Ani okolí hlavního nádraží, kde silvestrovské běsnění přerostlo v řadu útoků na ženy, nevypadá nijak nebezpečně. Protože kolínské nádraží je klíčovou křižovatkou celého Porýní, tak tu samozřejmě potkáte (jak je ve velkých západoněmeckých městech už desítky let běžné) lidi všech možných ras a národností.

Ostatně cizinců bylo v Kolíně nad Rýnem už před přílivem žadatelů o azyl skoro dvacet procent. Slyšet je tu polština, angličtina, ale samozřejmě také turečtina nebo arabština. Policisté tu jsou přítomni, ale neuvidíte žádné samopaly. Na první pohled jich není ani dnes víc než na pražském hlavním nádraží nebo Václavském náměstí.

Ostatně kolínské nádraží je docela nablýskaným místem plným dosti drahých obchodů, restaurací, kaváren a prodejen s občerstvením. A když vyjdete ven, tak jste doslova v kulturním srdci Porýní.

Jak to, že se to stalo právě tady?

„Mám to tady moc rád, je to taková kulturní oáza, chodím se sem občas jen procházet,“ říká elegantní šedesátník Ralf Berger. „O to víc mi přijde děsivé a ostudné, že se něco takového mohlo odehrát právě tady. Kde jinde by se už člověk měl cítit bezpečně?“ dodává.

Útoky v Kolíně

Něco podobného si ještě donedávna myslela také drtivá většina obyvatelek Kolína nad Rýnem. Pak přišlo dosti kruté vystřízlivění. Zvláště u těch, které silvestrovskou noc u hlavního nádraží, kde je místo konání tradičních oslav, zažily na vlastní kůži.

„Byla to nekontrolovatelná, řádící masa. Opilí mladíci, možná i zdrogovaní, házeli petardy a vystřelovali rakety a bylo jim jedno kam,“ uvádí dvaadvacetiletá Susanne. „Kdo chtěl na vlak, musel se prodrat davem mužů, kteří na ženy pokřikovali a útočili. Já jsem naštěstí s sebou měla svého chlapce a ten mě ochránil, ale i tak to byl hodně děsivý zážitek,“ svěřuje se.

„Měla jsem několik let na poličce pepřový sprej. Včera, když jsem šla večer ven s kamarády, jsem si ho poprvé dala do kabelky,“ říká jedenadvacetiletá studentka Doris. „A protože jsem musela jet z nádraží, jela jsem raději domů dřívějším vlakem. Mám strach a nejsem určitě sama,“ dodává pohledná blondýnka.

Starší ročníky žen mluví ještě tvrději. „Necítím se tu už bezpečně. Nejde o mě, nejsem ve věku, kdy by mi hrozily nějaké sexuální útoky, ale mám obavy o své dvě dcery,“ říká devětašedesátiletá důchodkyně Annelie Bastgesová.

Bude vůbec karneval?

Důsledky silvestrovských násilností, jejichž stopy čím dál víc směřují k přistěhovalcům a zčásti také k novým žadatelům o azyl, ohrožují i konání únorového kolínského karnevalu, který je obrovskou událostí s tradicí táhnoucí se už od středověku. S průvody, tisíci masek, statisíci diváků a nevázaným veselím, při němž především místní proslavené pivnice praskají ve švech.

Obavy, že by se mohly opakovat podobné situace jako o silvestru, jsou obrovské. Připouští to i starostka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová. „Vím, že je obtížné vysvětlit mužům, kteří přišli z jiného kulturního prostředí, smysl našeho karnevalu. Naším úkolem je ale pokusit se o to,“ říká starostka s tím, že policie i vedení města musí před karnevalem přijmout zásadní bezpečnostní opatření. „Už se to nesmí opakovat,“ dodává.

Pro mnoho lidí je ale už pozdě. „Jsem z Mnichova, jezdím sem na karneval s manželem už léta. Ale po tom, co se stalo o silvestru, jsme si řekli, že zůstaneme doma,“ říká sedmdesátiletá důchodkyně, která právě odjíždí domů.

Místní hoteliéři, majitelé restaurací, hospod a barů, ale vlastně celé město, ti všichni se obávají, že silvestr pro ně může znamenat obrovské ztráty. Pro Kolín nad Rýnem, který ročně navštíví pět milionů turistů z Německa i ze světa, je karneval, do jehož konání nezbývá ani měsíc, hlavní událostí sezony.

Každoroční příjmy z karnevalu a dění kolem něho dosahují půl miliardy eur (přes třináct miliard korun) a jen do hospod zavítá během karnevalového veselí na milion návštěvníků. Zatímco loni touto dobou už hoteliéři odmítali zájemce o ubytování, teď řeší úplně opačné problémy.

„Vypadá to, že letos budu poprvé v životě muset dát slevu, abych neměl na karneval prázdno,“ říká provozní malého hotelu na břehu Rýna. „To je nejhorší začátek roku, jaký jsem od války zažil.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue