Ještě loni mezi vedením firmy a letuškami probíhaly ostré spory kvůli mzdám, v posledních měsících se situace uklidnila. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

ČSA hlásí po šesti letech nábor. Přijmou piloty, letušky i stevardy

  • 41
České aerolinie v posledních letech propustily tisíce zaměstnanců. Nyní firma hodlá začít nabírat nové lidi, konkrétně piloty. Letuškám a stevardům společnost zatím nabídne dohodu o provedení práce. Nábor zaměstnanců souvisí s plány ČSA na letní sezonu a výhledově také na další zimu.

Na pracovních serverech se objevil inzerát, kterému se na první pohled nechce ani věřit. Po propuštění tisíců zaměstnanců (včetně vyčlenění do jiných firem) v uplynulých letech se situace v Českých aeroliniích (ČSA) obrátila. Firma po šesti letech hodlá přijmout nové zaměstnance.

Letecký dopravce začíná s náborem opatrně. Nové letušky a stevardy nechce zatím přijímat nastálo, ale pouze na dohodu o provedení práce. „V případě letušek a stevardů uvažujeme o přijetí několika desítek pracovníků,“ potvrdil mluvčí společnosti Daniel Šabík.

Nepůjde přitom o masivní nábor. Zvýšení počtu zaměstnanců souvisí s plány ČSA na letní sezonu a výhledově také na další zimu.

„Potřebujeme personálně pokrýt plánované mírné rozšíření sítě našich linek a mírný růst provozních výkonů v letošním roce,“ vysvětlil Šabík. ČSA aktuálně zaměstnávají 358 lidí na pozici palubní průvodčí a vedoucí kabiny.

Ještě loni mezi vedením firmy a letuškami probíhaly ostré spory kvůli mzdám, v posledních měsících se situace uklidnila.

V požadavcích na palubní personál jsou klasické podmínky pro tuto profesi, například výška od 160 centimetrů po 190 cm u mužů a 185 centimetrů u žen, odpovídající váha či znalost angličtiny.

ČSA kromě stevardů a letušek hledá podle Šabíka rovněž piloty-kadety pro letadla ATR, vhodné kandidáty na post druhého pilota pak shání opět pro letadla ATR a také pro Airbus A320.

ČSA vykázaly po osmi letech zisk

České aerolinie ani loni nezastavily úbytek cestujících na svých letech, především kvůli vyřazení dalších šesti airbusů z flotily. Přesná čísla nicméně firma zveřejní až v příštích týdnech. Po osmi letech se však loni přehouplo hospodaření aerolinek do zisku, jehož výši firma ještě neuvedla.

Návratu do zisku kromě úsporných opatření nahrává i příznivá situace na trhu. Rostoucí ekonomika zvyšuje poptávku po létání, ceny ropy jsou naopak velmi nízké. Díky tomu ČSA úspěšně přežily i velké oslabení ruského trhu, který býval pro firmu největším zdrojem příjmů. Podle šéfa aerolinek Jozefa Sinčáka chystají letos ČSA mírné rozšiřování sítě i další produktové novinky. V zisku chtějí být i letos.

Oživení leteckého byznysu potvrzují aktuální čísla. Podle čísel Asociace evropských aerolinek (AEA) evropští dopravci (bez započítání nízkonákladových firem a nečlenských aerolinek) loni dosáhli růstu 4,3 procenta, nejvíce od roku 2011. Výrazně se také zlepšila obsazenost letadel.

„Aerolinky růstu dosáhly díky zásadní restrukturalizaci a zavedením nových obchodních modelů,“ tvrdí šéf AEA Athar Husain Khan. To je patrné i u ČSA: firma opustila model síťového dopravce a řadu služeb zpoplatnila.

13. listopadu 2014