Gabriela Soukalová na trati stíhacího závodu v Ruhpoldingu

Gabriela Soukalová na trati stíhacího závodu v Ruhpoldingu | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Další stříbrný úspěch Soukalové. Dojela druhá ve stíhacím závodě

• 319
Velkou část závodu byla první, jenže chybou na poslední střelbě si situaci zkomplikovala. Biatlonistka Gabriela Soukalová nakonec přišla o vedení ve stíhacím závodě, i tak si připsala v Ruhpoldingu další vynikající výsledek - druhou pozici. Skvělé umístění získala i Veronika Vítková, byla sedmá. Vyhrála Laura Dahlmeierová.

Po stříbru v pátečním sprintu si tak Soukalová připsala další umístění na stupních vítězů, v letošní sezoně už páté. A dál vede průběžné pořadí Světového poháru.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Stejně jako v předchozím závodě, kdy ji o triumf připravila „zapomenutá“ hůlka na první střelbě, i tentokrát sahala po výhře. Tři střelby zvládla bezchybně, jela pak sama na čele.

Jenže na čtvrté udělala jednu chybu, Dahlmeierová se k ní přiblížila a v závěrečném okruhu ji za mohutné podpory německého publika předstihla.

„Ale je to bezva. Kdyby mi někdo před závodem řekl, že budu mezi prvními třemi, tak bych to brala všemi deseti,“ líčila Soukalová. „Spoustu lidí mi asi bude zazlívat, že to vypadá, že jsem ten finiš vzdala, že jsem se neprala. Ale měla jsem toho už tak plné brýle...“

Vynikající závod Češek podtrhla další tři umístění v elitní dvacítce: Vítková dojela sedmá, Eva Puskarčíková osmnáctá a Lucie Charvátová dvacátá.

Dahlmeierová potvrdila skvělou běžeckou formu

„Žluté číslo mě nesvazuje, je to pro mě spíš pohon,“ říká Soukalová - a i ve stíhacím závodě to potvrzovala. Jela uvolněně, bezvadně střílela, zato její soupeřky odpadaly.

Na první střelbě to byla s jednou chybou páteční vítězka Franziska Hildebrandová. Na druhé Kaisa Mäkärainenová. Na třetí minula Dahlmeierová.

Jenže její čas ještě měl přijít.

Soukalová přijela na závěrečnou položku osamoceně, ovšem „čisté konto“ neudržela. Jednou minula, přesto po čtvrté střelbě vedla; o 13,3 sekundy před Dahlmeierovou.

Dvaadvacetiletá Němka však má výbornou běžeckou formu - a aréna v Ruhpoldingu ji hnala. Soukalovou ještě v průběhu závěrečného okruhu doběhla a před cílem ji pohodlně předstihla.

Češka se ještě ohlédla, a když viděla, že se za ní nikdo neblíží, v klidu si dojela pro druhé místo.

Krátce po ní dorazila do cíle Vítková, na trati čtvrtá nejrychlejší, jenže kvůli třem chybám na střelnici v cíli „až“ sedmá. Tři omyly odsunuly další skvělou běžkyni Lucii Charvátovou na dvacáté místo. Puskarčíková naopak díky dobré střelbě (jedna chyba) poskočila z dvacátého místa po sprintu na osmnácté.

„Opět to byl výborný den, především pro Gábinu. Malinko si to zkomplikovala poslední ranou, ale v globálu to byl skvělý výkon, jak střelecký, tak běžecký,“ hodnotil trenér žen Zdeněk Vítek v rozhovoru pro Českou televizi. „Čtyři holky se vešly do první dvacítky, co k tomu říct. Musím pochválit servis, jelo nám to velice nadprůměrně.“

Závody SP v biatlonu v Ruhpoldingu

Ženy

Stíhací závod žen na 10 km: 1. Dahlmeierová (Něm.) 32:35,9 (1), 2. Soukalová (ČR) -7,3 (1), 3. Wiererová (It.) -53,6 (2), 4. Eckhoffová (Nor.) -57,3 (3), 5. Dorinová Habertová (Fr.) -57,5 (2), 6. Fialková (SR) -1:01,0 (1), 7. Vítková (ČR) -1:15,0 (3), 8. Džymová (Ukr.) -1:19,3 (1), 9. Hildebrandová (Něm.) -1:24,3 (4), 10. Pidhrušná (Ukr.) -1:27,8 (2), ...18. Puskarčíková -2:13,3 (1), 20. Charvátová -2:21,0 (3), 55. Landová (všechny ČR) -6:13,0 (6).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů): 1. Soukalová 467, 2. Dorinová Habertová 414, 3. Hildebrandová 399, 4. Wiererová 356, 5. Mäkäräinenová (Fin.) 354, 6. Dahlmeierová 345, 7. Vítková 307, ...22. Puskarčíková 170, 25. Charvátová 136, 58. Landová 22.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)