Silvestrovské oslavy v Kolíně nad Rýnem

Silvestrovské oslavy v Kolíně nad Rýnem | foto: AP

Němci identifikovali třicet útočníků z Kolína, jsou mezi nimi běženci

  • 1939
Mezi 31 cizinci, které policie zadržela kvůli silvestrovským násilnostem v Kolíně nad Rýnem, bylo 18 žadatelů o azyl. V pátek to uvedlo ministerstvo vnitra. Podle magazínu Spiegel se navíc v uprchlických ubytovnách našly kradené mobily. Německá vláda chce zjednodušit deportace žadatelů o azyl odsouzených za trestný čin.

Mluvčí ministerstva vnitra Tobias Plate na tiskové konferenci uvedl, že policie již identifikovala 31 lidí, kteří se během silvestrovských oslav účastnili útoků a krádeží. Osmnáct z nich podle něj v současnosti žádá v Německu o azyl.

Plate také uvedl, že většina z 32 nahlášených kriminálních činů bylo spojeno s krádeží či ublížením na zdraví. Tři případy se týkaly sexuálního napadení. Pachatele těchto činů však policie dosud neidentifikovala.

Jeden ze zasahujících policistů přitom deníku Die Welt ve čtvrtek řekl, že hlavním motivem útočníků bylo sexuální uspokojení. To se prý ovšem špatně dokazuje, proto byli obviněni jen z krádeží (více se dočtete zde).

Útoky v Kolíně

V uprchlických centrech se našly mobily, o které oběti na Silvestra přišly

Magazín Der Spiegel píše, že se policii v Kolíně přihlásilo už 200 obětí silvestrovských útoků. Policie podle něj už našla některé z mobilních telefonů, které cizinci účastníkům novoročních oslav ukradli. Vyšetřovatelé je zabavili v okolních ubytovnách pro žadatele o azyl.

Rozhlasová stanice WDR s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že kolínská policie kontrolovala o silvestrovské noci celkem 70 lidí. Osm pocházelo z Maroka, pět z Íránu a čtyři ze Sýrie. Mezi kontrolovanými byli také muži německého, srbského a amerického občanství.

Kolínská policie v noci na pátek zadržela dva muže, kteří měli na mobilních telefonech natočené záběry ze silvestrovské noci s útoky na ženy. Objevila u nich také papír s arabsko-německým překladem frází vyzývajících k sexu.

K vyhoštění bude stačit jakýkoli trestný čin, plánuje vláda

V reakci na útoky německá vláda plánuje zjednodušení deportace trestaných žadatelů o azyl. Vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové vypracovalo materiál, podle kterého by lidé pravomocně odsouzení k jakémukoli trestu vězení automaticky přišli o právo na azyl.

V současnosti může Německo vypovědět žadatele o azyl, kteří byli pravomocně odsouzeni přinejmenším k jednoletému trestu nepodmíněně, nebo uprchlíky, kteří se podíleli na terorismu či na nábožensky motivovaném násilí. Mechanismus však není automatický, soudy vždy musí posoudit společenskou závažnost chování uprchlíků.

Pro vypovídání odsouzených žadatelů o azyl se v pátek v deníku Bild vyslovil i vicekancléř Sigmar Gabriel ze sociální demokracie (SPD). „Proč by měli němečtí daňoví poplatníci platit za pobyt zahraničních zločinců ve věznicích?“ zeptal se Gabriel. Podle něj by navíc hrozba odpykání trestu ve vlasti odstrašila běžence od kriminality spíš než německé věznice.

Pokud by se země, odkud odsouzení běženci pocházejí, zdráhaly přijmout uprchlíky zpět, mělo by podle Gabriela Německo snížit objem rozvojové pomoci, který těmto státům vyplácí. „Kdo chrání odsouzené žadatele o azyl, nemá nárok na peníze z německých daní,“ řekl vicekancléř.

Pochybení médií

Policii se zatím přihlásilo přes 120 žen, které byly terčem útoku v okolí nádraží a katedrály v centru Kolína nad Rýnem. Dalších více než 50 trestních oznámení má policie v Hamburku, desítka žen se stala obětí podobného útoku ve Stuttgartu. Incidenty ve všech městech byly podobné - velké skupiny mladých mužů během oslav příchodu nového roku obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly. Dvě ženy ohlásily, že byly znásilněny.

V souvislosti se silvestrovskými útoky se pod palbu kritiky veřejnosti dostala policie i média. Do strážců zákona se nejostřeji pustil ministr vnitra Thomas de Maiziére. „Policie opustila prostranství u kolínského nádraží, později došlo k těmto událostem a nyní se jen čeká na trestní oznámení od obětí. Tímto způsobem policie pracovat nemůže,“ řekl Maiziére v televizi ARD.

V úterý vyšlo asi 300 lidí do ulic Kolína nad Rýnem a po úřadech požadovali důsledné prošetření všech silvestrovských incidentů. Protestů se účastnily zejména ženy. Některé z nich nad hlavami třímaly transparenty s nápisy jako „Paní Merkelová, kde jste? Co na to řeknete? Znepokojuje nás to!“ či „Proti sexismu! Proti rasismu“.

Za pochybení se už omluvily také německé sdělovací prostředky. Veřejnoprávní televize ZDF uvedla, že o útocích informovala pozdě. „Bylo jasné, co se stalo, a byla chyba, že jsme se o tom v pořadu Heute nezmínili,“ napsal zástupce šéfredaktora ZDF Elmar Thevessen na Facebooku.

Němci chtějí posílení kamerových systémů v ulicích

Útoky podle všeho vzbudily mezi většinou Němců strach. Až 82 procent Němců by podle aktuálních průzkumů v reakci na silvestrovské incidenty uvítalo rozšíření kamerového systému v ulicích. Pro posílení kamerového systému byly především ženy, takto odpovědělo 88 procent z nich.

Německá policie vyšetřuje 2 200 zlodějů, překvapil ji počet Afričanů

Naopak muži souhlasili v 75 procentech případů. Kvůli silvestrovským incidentům se chce 35 dotazovaných příště vyvarovat větším shromážděním lidí.

Společnost infratest dimap, která průzkum prováděla, se rovněž dotazovala na názor k možnému zavedení kontrol na hranicích Německa. Souhlasilo by s nimi 57 respondentů, což je o 12 procentních bodů více, než tomu bylo před třemi měsíci. Telefonické ankety, která se uskutečnila ve středu, se zúčastnilo 500 Němců starších 18 let.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue