Šéfka ERÚ Alena Vitásková. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Premiér se chystá zkrotit mocnou úřednici Vitáskovou. Chce být jejím šéfem

  • 90
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se chystá převzít kontrolu nad předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Omezit kompetence nezávislé a nevypočitatelné šéfky důležité instituce mu umožnila chyba zákonodárců. Podle Vitáskové je však takový krok nezákonný a vyvolá ostrou reakci z Bruselu.

Vláda už má připravené usnesení, jež má šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou odstřihnout od rozhodování a dokonce umožní postavit ji mimo službu. Podle návrhu, který v prosinci bleskově prošel zkráceným připomínkovým řízením a čeká už jen na schválení v kabinetu, spadne vedení úřadu pod služební zákon, stane se tedy podřízeným vládě. Pravomoc nad ERÚ má převzít osobně předseda vlády Bohuslav Sobotka.

PŘEHLEDNĚ: Kdo by doplatil na stopku dotací pro zelenou energii

K tomu, aby se tento postup naplnil, schází už v podstatě jen jeho podpis. „Do konce týdne by měl být materiál předložen k projednání vládě, její pověřený člen - tím je podle návrhu premiér - bude následně jednat,“ říká Hana Malá z ministerstva vnitra, jež návrh připravilo.

Premiér, který je do konce týdne na dovolené, ale podle svého mluvčího Martina Ayrera váhá. „Chce se s materiálem ještě seznámit a prostudovat si k němu legislativní stanoviska,“ říká mluvčí.

Váhaní je pochopitelné: „Vládní kontrola nad úřadem by byla nezákonná. Chápu ovšem, že pokud se premiér k nezákonnému kroku rozhodne, nikdo mu v tom nezabrání,“ prohlásila Alena Vitásková v rozhovoru, který po telefonu poskytla serveru iDNES.cz rovněž z dovolené.

Kauza Vitásková

Podle návrhu usnesení, jež má iDNES.cz k dispozici, má Sobotka „ve vztahu k předsedkyni regulačního úřadu rozhodovat v běžných personálních záležitostech jejího služebního poměru, např. ve věci odměňování či služebního hodnocení. Pokud se jedná o pravomoc rozhodnout o skončení služebního poměru, je tato ponechána vládě jako celku.“ Podle zákona může předsedkyni ERÚ odvolat pouze prezident republiky.

Potíž je v tom, že šéfka ERÚ čelí trestnímu stíhání, dokonce stojí před soudem. Obžaloba ji viní z překročení zákona kvůli tomu, že nenechala zrušit podezřelé licence pro solární elektrárny ocelárenského magnáta Zdeňka Zemka. Podle služebního zákona mají být trestně stíhaní státní úředníci postaveni mimo službu, dokud nejsou podezření zproštěni. Vitásková by tak do pravomocného verdiktu nemohla úřad vést.

Chaos v zákonech

Převzetí vládní kontroly nad ERÚ umožnila chyba zákonodárců. Kvůli ní na mocné instituci, rozhodující o miliardových dotacích a dohlížející na energetické firmy, panuje od Nového roku bezvládí. Energetický zákon, který vstoupil v platnost počátkem ledna, vyjímá vedení ERÚ z pravomoci služebního zákona a říká, že mají být šéfové ERÚ nezávislí. Potíž je v tom, že energetický zákon za vedení úřadu považuje kolektivní radu. Ta má ale vzniknout až letos v létě. Do té doby zůstává v čele úřadu předsedkyně a místopředsedové. A ti - podle vládou schválen systemizace úřednických míst - pod služební zákon spadají. Situace je tak zcela chaotická.

Podle Vitáskové hrozí, že kontrolu vlády nad regulačním úřadem napadne Evropská komise, která klade na nezávislost regulátorů velký důraz. „Vím, že se o situaci Brusel zajímá, Česká republika s tím bude mít potíže,“ varuje.

Předání vlády nad úřadem do rukou premiéra nepovažuje za šťastný nápad ani ministr průmyslu Jan Mládek, který jinak Vitáskovou kvůli její činnosti na ERÚ tvrdě kritizuje a její podřízení služebnímu zákonu schvaluje. „S návrhem svěřit pravomoci premiérovi jsem trochu rozpačitý. Mohlo by ho to postavit do nekomfortní, sporné situace. Byl bych případně pro to, aby se svěřily kompetence celému kabinetu či superúředníkovi Josefu Postráneckému,“ řekl Mládek začátkem tohoto týdne na tiskové konferenci.

Rozzlobená Vitásková si stojí za tím, že svůj úřad vykonává dobře:

3. dubna 2013