VIDEO: Na Špičáku už se lyžuje, trasy pro běžkaře se zatím neupravují

  • 1
Šumavský Špičák ve čtvrtek zahájil lyžařskou sezonu, jezdí se ale jen na části sjezdovek. Od středy se lyžuje i v Železné Rudě Nad Nádražím - na dvou třetinách sjezdovky. Na Samotách funguje dětský vlek a lyžuje se i na Weissově louce. Železnorudské skiareály ale mají nejméně sněhu ze všech v republice.

Provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík popsal, že k dispozici zatím budou mít lyžaři nejdelší možnou trať - téměř 1600 metrů dlouhou dráhu v kombinaci hořejší pasáže sjezdovky číslo 3 Slalomové s přejezdem na „dvojku“ U zalomeného, po níž se vrátí k čtyřsedačkové lanovce.

„Lyžařům nyní nabízíme opravdu kvalitně připravenou trať, v průměru na ní leží mezi 20 až 30 centimetry rolbami upraveného přírodního a technického sněhu. Pokud připadne zhruba dalších 20 centimetrů, jak avizuje předpověď, nebo budeme moci při optimálních mrazech okolo minus pěti stupňů Celsia technicky zasněžovat, můžeme v dohledné době otevřít celý areál. Ale nebudeme to dělat za každou cenu co nejdříve na úkor kvality sjezdovek,“ uvedl Kasík.

Dodal, že ve čtvrtek v půl deváté ráno přepravila lanovka pod rozhlednu na vrchol Špičáku první lyžaře a snowboardisty.

Nyní se na Špičáku lyžuje za ceny vedlejší sezony. Dospělý tak zaplatí 490 Kč za den, 325 Kč mládež, rodinný skipas, který se týká dospělého s neomezeným počtem vlastních dětí, přijde na 1115 Kč.

Na Špičáku zatím o týden posouvají začátek tradičních víkendových kurzů místní lyžařské a snowboardové školy. Začne se až 16. a 17. ledna. Přihlášení zájemci ale o nic nepřijdou - kurzy se automaticky o týden posouvají do další části sezony.

Od čtvrtka je také na Špičáku otevřena půjčovna se skiservisem, pravidelná každodenní lyžařská škola s možností využití instruktora i pro individuální výuku a občerstvení.

Ve středu začala zimní sezona i v areálu Nad Nádražím, kde se jezdí na dvou třetinách sjezdovky. „Lyžaři tak využívají takzvaného letního výstupu z vleku,“ uvedl Ladislav Zísler z lyžařského areálu.

Lyžování na Špičáku

Jaký bude vývoj v následujících dnech to podle něj záleží jen počasí. K tomu, aby zde zasněžili technickým sněhem celý areál, potřebují podle Zíslera dva až tři dny pořádných mrazů, kdy pojede zasněžování 24 hodin.

Zatím zde vyráběli technický sníh tři dny, ale pouze jeden den teploty umožnily, aby zasněžovací děla a tyče jely nepřetržitě celých 24 hodin.

„Příští týden předpovědi naznačují mrazy kolem deseti stupňů, to by bylo skvělé, ale prognózy nám zatím moc nevycházejí,“ popsal Zísler, kterému je divné, proč na Zadově a na Lipně byla dosud větší zima, když by to teoreticky mělo být naopak.

„V prosinci počasí ovlivňovala tlaková výše nad jižní Evropou a teplé proudění, které do Česka směřovalo hlavně od západu, tedy přes Železnou Rudu a ne přes Lipno,“ naznačil jeden z možných důvodů klimatolog Zdeněk Lepka.

Stopy pro běžkaře se zatím na Šumavě strojově neupravují, protože sněhová pokrývka je nerovnoměrná. Pokud by přece jen chtěl někdo běžky vyzkoušet, měl by vyjet raději na starších lyžích. První nedočkavci už některé trasy prošlápli sami.