Sahali nám všude. Ženy z Kolína nad Rýnem popsaly sexuální útoky

  • 1903
Strach, bezmoc a noční můry. Tak popisují útoky ze silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem napadené ženy. Na policii se už přihlásilo přes sto lidí, kteří se během oslav stali terčem sexuálního obtěžování či krádeže. Podle svědků útočili muži arabského a afrického původu. Žádného z nich policie dosud nedopadla.

Některé napadené ženy se se svými otřesnými zážitky svěřily německým médiím. Výňatky z jejich svědectví zveřejnila agentura Reuters.

„Zničehonic nás obklopili muži a začali nás obtěžovat. Sahali nám na zadek a mezi nohy. Sahali nám všude. Moje přítelkyně se rozhodla, že se z toho davu dostaneme. Když jsem se otočila, jeden z těch mužů mi ze zad strhl batoh,“ vzpomíná na silvestrovskou noc jedna z žen, která si nepřála uvést své jméno.

Gangy cizinců v Německu osahávaly ženy a kradly, vláda je zděšená

Podle svých slov se bála, že pokud v davu oplzlých mužů zůstanou, mohli by je i zabít nebo znásilnit a nikdo by si toho nevšiml. „Pomyslela jsem si, že se tím budeme muset smířit. Kolem nás nebyl nikdo, kdo by nám mohl pomoct. Přála jsem si jediné – utéct,“ vypráví. Před útočníky se jí nakonec opravdu utéct podařilo, vzpomínky na útok ji však stále pronásledují ve snech. „Mám noční můry a nemohu spát. Bojím se chodit sama ven, mám strach jezdit do větších měst,“ dodala.

Podobnou zkušenost má i Evelin M., která se chtěla v Kolíně nad Rýnem rozloučit s rokem 2015. Místo toho si však prožila okamžiky hrůzy. „Snažila jsem se bránit (...). Skoro jsem při tom spadla ze schodů. Bylo tam tolik lidí, že jsem nad sebou v podstatě neměla žádnou kontrolu. Pak už jsem se neměla jak bránit,“ popisuje.

Málo policistů v ulicích

Michelle si podezřelých mužů všimla kolem jedenácté hodiny večer, když s kamarádkami procházela okolo kolínského nádraží. „Chtěly jsme jít ke katedrále a dívat se na ohňostroj u řeky, najednou nás obestoupila skupina asi 20 až 30 mužů,“ cituje Michelle server The Independent.

Vyděšené dívky se rozhodly vzít za ruce, aby je muži neoddělili od sebe. Útočníci však byly podle Michelle „plní hněvu“. Dívky se jim rozdělit nepodařilo, přesto je začali osahávat a ukradli jim mobilní telefony.

Podle další napadené Busry A. bylo jasné patrné, jak se útočníci cítili nadřazení a věděli, že jsou silnější než ženy. „Tvářili se, jako že si se ženami, které oslavovaly v ulicích, mohou dělat, co se jim zlíbí. Sahali na nás všude, byla to opravdu hrozná zkušenost,“ vzpomíná Busra.

Evelin tvrdí, že ženy se dožadovaly pomoci. „Běžely jsme k policejním autům, ale nikdo v nich nebyl. Moc dobře jsme věděly, že policistů tam bylo málo a s celou situací si mohli jen těžko poradit,“ popisuje.

Nedostatečný počet policistů v ulicích Kolína nad Rýnem během silvestrovských oslav kritizoval i šéf policejních odborů Rainer Wendt. Pro server BBC uvedl, že za to může „nedostatek zdrojů“. Postup strážníků naopak hájil šéf policie v Kolíně nad Rýnem Wolfgang Albers. Podle něj se jednalo o „zcela nový rozměr zločinu“, na který se nelze připravit.

Pachatelům hrozí vyhoštění

Pokud mezi pachateli hromadných silvestrovských sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem a v Hamburku byli běženci, mohou být vypovězeni z Německa. V televizi N24 to řekl ministr spravedlnosti Heiko Maas. "Kdo si myslí, že se u nás může stavět nad zákony, musí být potrestán, a to bez ohledu na to, odkud pochází," prohlásil Maas. Připomněl, že žadatelé o azyl mohou být před ukončením azylového řízení okamžitě vypovězeni, pokud budou odsouzeni přinejmenším k jednomu roku vězení nepodmíněně.

Pro tvrdý postup vůči pachatelům a jejich případné vypovězení se vyslovila i kancléřka Angela Merkelová. Podle Merkelové je v souvislosti se silvestrovskými incidenty nutné začít mluvit o soužití rozdílných kultur. Za nepřípustné označila, aby některé skupiny ve společnosti opovrhovaly ženami. "Musíme poslat jasné poselství těm, kdo nejsou ochotni dodržovat náš právní rámec," řekla kancléřka s tím, že se jí události v Kolíně a v Hamburku osobně dotkly.

Zdroj: ČTK

Podle ministra vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jaegera by policie měla změnit po silvestrovských útocích svou taktiku. „Policie se musí přizpůsobit faktu, že v našich ulicích na ženy útočí skupiny mužů. To se v naší společnosti nesmí dít. Policie a úřady na to musí reagovat,“ velí.

Protesty a marné pátrání

Počínání policie už během středy kritizoval ministr vnitra Thomas de Maiziére. „Policie opustila prostranství u kolínského nádraží, později došlo k těmto událostem a nyní se jen čeká na trestní oznámení od obětí. Tímto způsobem policie pracovat nemůže,“ řekl Maiziére v televizi ARD.

Během dosavadního pátrání policie nezadržela žádného podezřelého. Německá kancléřka Angela Merkelová i přesto ubezpečuje veřejnost, že pachatelé neujdou spravedlnosti. „Uděláme vše pro dopadení pachatelů,“ vzkázala nespokojeným občanům. Nejvíce útoků se během silvestrovské noci odehrálo v Kolíně nad Rýnem, obdobné incidenty však zaznamenala také policie v Hamburku a Stuttgartu.

Na protest proti laxnímu postupu policie a úřadů v úterý večer do ulic Kolína nad Rýnem vyšly stovky lidí, převážně žen. Některé z nich nad hlavami třímaly transparenty s nápisy jako „Paní Merkelová, kde jste? Co na to řeknete? Znepokojuje nás to!“ či „Proti sexismu! Proti rasismu“ (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue