Aktér kauzy Ransdorf: V bance jednal „čestný rytíř a čestný komunista“

  • 230
Europoslanec Miloslav Ransdorf v souvislosti se svým prosincovým zatčením v curyšské bance zopakoval, že si není vědom protizákonného jednání. Uvedl to na speciální tiskové konferenci. Setkání s novináři se účastnil také další ze zatčených Peter Guzmický. Ten uvedl, že právě on stojí za návštěvou v bance a nikdo jiný.

Ransdorf hned na začátku odmítl, že by se ve Švýcarsku dopustil něčeho protizákonného. „Myslím, že jsme se nedopustili jakékoliv kriminální akce,“ řekl europoslanec.

Policie v Curychu zadržela Ransdorfa a tři Slováky na počátku loňského prosince. Důvodem byla majetková trestná činnost. Český europoslanec se spolu se svými kolegy údajně snažil vybrat 350 milionů eur - v přepočtu 9,46 miliardy korun (více o zadržení zde).

Dlouholetý komunistický politik od počátku prohlašuje, že ve švýcarské bance jednal jménem Vladimíra Huňka, který byl dříve odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomohou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku.

Bývalý starosta Ivanky u Nitry Peter Guzmický na tiskové konferenci uvedl, že on jediný je organizátorem celé švýcarské akce. „Já jsem organizátor, žádný pan Ransdorf. Já jsem chtěl panu Huňkovi pomoci. Jeho případu se věnuji od září roku 2014,“ řekl. Dodal, že Ransdorfa mu představila jejich společná známá.

Guzmický tvrdí, že spolu s Ransdorfem odjeli do Švýcarska hájit práva českého občana. Zdůraznil, že do banky museli osobně, aby tam předali platné rozhodnutí českého soudu o nároku Huňka na dědictví. „Přes právní kanceláře, které zastupovaly pana Huňka, nebyl dlouhodobě stanovený termín schůzky,“ uvedl Guzmický. Zaslání dokumentů poštou by prý nic nevyřešilo, protože by banka celou věc jenom odložila. Guzmický na tiskové konferenci prohlásil, že banka používala legální obstrukce.

Spolu s Ransdorfem jsou nadále přesvědčeni, že dokumenty, které mají, jsou pravé. „Byla jen náhoda, že se na jednom místě potkal čestný rytíř a čestný komunista,“ dodal Slovák s tím, že je členem rytířského řádu.

Ransdorf poté uvedl, v bance chtěl mluvit s kompetentním úředníkem. Nikdo takový prý nepřišel a pracovník ochranky chtěl skupinu vykázat. Nakonec se všichni ocitli až na policii, kde jim řekli, že dokumenty nejsou pravé. „Já jsem se smál, já říkal, že jsem neměl kapacitu ani čas něco falšovat. Míč je v tuto chvíli na jejich straně,“ řekl Ransdorf.

Český europoslanec v polovině prosince dočasně vystoupil z frakce Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL). Pozastavení členství bude trvat do té doby, než se vysvětlí zadržení ve švýcarské bance (čtěte zde).

Ransdorf však nadále zůstává členem KSČM. „Vzhledem k tomu, že jde o jeho (Ransdorfovu) privátní záležitost, nejde o činnost spojenou s funkcí ve straně, se většina přiklonila k názoru, že to stranu do budoucna poškozovat nebude. V tomto ohledu byl výsledek dán hlasováním,“ řekl v prosinci šéf strany Vojtěch Filip (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue