Montrealský útočník Tomáš Plekanec slaví spolu s brankářem Mikem Condonem  a...

Montrealský útočník Tomáš Plekanec slaví spolu s brankářem Mikem Condonem a P.K. Subbanem výhru nad New Jersey. | foto: AP

Plekanec asistoval u výhry, Polák ke stejné bilanci přidal i bitku

• 21
V rámci pěti středečních zápasů hokejové NHL se do statistik zapsali dva Češi. U domácí výhry Montrealu 2:1 nad New Jersey si jednu asistenci připsal centr Tomáš Plekanec a venkovní triumf Toronta 4:0 v Anaheimu stejnou bilancí podpořil pro změnu obránce Roman Polák. Divákům se navíc představil i v roli bitkaře.

Teprve čtvrtou výhru z posledních šestnácti startů uhráli ve středu hokejisté Montrealu. Den po porážce 3:4 ve Philadelphii potěšili domácí fanoušky, kterým se představili po osmidílném venkovním tripu poprvé od 17. prosince, těsným výsledkem 2:1 nad New Jersey.

„V současné NHL se mi zdají speciální formace s každým rokem čím dál tím více důležité. Z našich porážek v poslední době bylo hodně zapříčiněno slabší hrou speciálních formací. Je dobré, že se nám to konečně podařilo obrátit,“ řekl po zápase kapitán vítězů Max Pacioretty.

Češi v NHL:

1. David Krejčí (BOS), 35z.- 33b.(11+22)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 42z.- 31b.(8+23)
3. Jaromír Jágr (FLA), 37z.- 29b.(14+15)
4. Jakub Voráček (PHI), 38z. - 25b.(4+21)
5. Martin Hanzal (ARI), 26z.- 20b.(5+15)
6. Jiří Hudler (CGY), 35z.- 20b.(5+15)
7. Radim Vrbata (VAN), 39z. - 18b.(10+8)
8. T. Fleischmann (MTL), 41z. - 17b.(8+9)
9. Michael Frolík (CGY), 30z. - 16b.(7+9)
10. Tomáš Hertl (SJS), 36z. - 15b.(4+11)

Oba góly Canadiens padly za hry s nevyrovnaným počtem hráčů na ledě. Nejprve v 19. minutě sám Pacioretty za přispění Tomáše Plekance (18:29, +/-: 0, 1 střela, 0+1) a P.K. Subbana využil přesilovou hru a v závěru druhé dvacetiminutovky udeřili domácí dokonce i za hry v oslabení. Střelcem branky na 2:0 byl Torrey Mitchell.

Nulu na kontě brankáře Mika Condona umazal už po 50 vteřinách hry ve třetí třetině útočník Adam Henrique, na vyrovnání ale Devils nedosáhli. Forvard Jiří Tlustý (15:07, +/-: 0, 1 střela) tak zůstal bez bodu. S kolenem laborující Patrik Eliáš do zápasu nenastoupil, stejně jako domácí Tomáš Fleischmann. Ten nebodoval v předešlých sedmi partiích a trenéři tak dali příležitost Svenu Andrighettovi.

Už třetí výhru v řadě, z dlouhodobějšího hlediska šestou z posledních osmi startů, si ve středu připsali rozjetí hokejisté Toronta. Kanadský celek naposledy dobyl jasným výsledkem 4:0 led Anaheimu, v jehož řadách byl Jiří Sekáč znova jen mezi nehrajícími náhradníky.

Jediným českým zástupcem v utkání tak byl hostující obránce Roman Polák (15:15, +1, 1 střela, 0+1), jenž se asistencí podílel na v pořadí třetí trefě Maple Leafs z hole Nazema Kadriho v 33. minutě. Divákům se ukázal i v roli bitkaře, když v první třetině poměřil síly s domácím rozohněným mstitelem Joshem Mansonem.

První hvězdou duelu byl vyhlášen autor dvou gólů vítězů, útočník P.A. Parenteau. Gólman Jonathan Bernier na své druhé čisté konto sezony potřeboval úctyhodných 39 zákroků. Toronto i přes poslední úspěchy zůstává přikováno ke dnu Východní konference, když si se ziskem 37 bodů drží 14. pozici z celkových 16. Poražený Anaheim je pro změnu třetí od konce v tabulce Západní konference.

Podruhé ve dvou dnech se utkaly Chicago s Pittsburghem a podruhé slavili obhájci Stanley Cupu. Po úterním venkovním úspěchu 3:2 z prodloužení se Blackhawks před vlastním publikem radovali z výsledku 3:1 a upevnili si tak druhou příčku v tabulce Západní konference. Nevýrazný Pittsburgh naopak zůstává z desáté pozice těsně pod postupovou čarou Východní konference.

V obou duelech si shodně po dvou gólech připsal mladý Rus v sestavě Chicaga Artěmi Panarin. Letní posila z KHL, která si skvěle sedla s lídrem bodování soutěže Patrickem Kanem, tak byla vyhlášena první hvězdou zápasu.

Poprvé se Panarin prosadil v 16. minutě. Když pak v 28. minutě v přesilové hře srovnal jeho krajan Jevgenij Malkin, zaúřadoval Panarin podruhé. Domácím vrátil vedení v 49. minutě. Ruský střelecký večer pak narušil až v samotném závěru trefou do prázdné klece Pittsburghu finský forvard Teuvo Teräväinen.

Kane si ze zápasu odnesl jednu asistenci a zaokrouhlil svou bodovou sbírku na 60 zápisů (23+37). Před druhým Jamie Bennem z Dallasu (52 bodů) a třetím Tylerem Seguinem rovněž z týmu Stars (50 bodů) tak má již výrazný náskok. Do obrany Blackhawks se po několika zápasech v roli náhradníka vrátil zkušený Michal Rozsíval (16:57, +1).

Colorado si na domácím ledě poradilo se St. Louis až po prodloužení, ve kterém rozhodl o výhře 4:3 kapitán Gabriel Landeskog. Hostující útočník Dmitrij Jaškin (9:34, -1, 1 střela) se bodově neprosadil.

Dva góly útočníka Bo Horvata ze třetí třetiny stály za těsnou výhrou Vancouveru 3:2 nad Carolinou. Vítězství v domácím dresu slavil i Radim Vrbata (18:32, +1, 1 střela). Stejně jako hostující Andrej Nestrašil (12:22, +/-: 0) ale nebodoval. Obránce Michal Jordán byl tradičně jen nehrajícím náhradníkem Caroliny.

Výsledky NHL

Montreal - New Jersey 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 20. Pacioretty (Plekanec), 39. Mitchell - 41. Henrique. Střely na branku: 25:20. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Byron (oba Montreal), 3. Larsson (New Jersey).

Chicago - Pittsburgh 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
16. a 49. Panarin, 59. Teräväinen - 28. Malkin. Střely na branku: 37:18. Diváci: 21 908. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Anisimov (oba Chicago), 3. Fleury (Pittsburgh).

Vancouver - Carolina 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
48. a 59. Horvat, 38. Baertschi - 29. Liles, 53. J. Staal. Střely na branku: 21:28. Diváci: 18 364. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. Liles (Carolina), 3. Baertschi (Vancouver).

Colorado - St. Louis 4:3 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)
5. Duchene, 27. Grigorenko, 59. MacKinnon, 65. Landeskog - 17. Tarasenko, 20. Backes, 21. Berglund. Střely na branku: 33:38. Diváci: 13 359. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Tarasenko (St. Louis).

Anaheim - Toronto 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
9. a 28. Parenteau, 33. Kadri (Polák), 43. Boyes. Střely na branku: 39:38. Diváci: 16 283. Hvězdy zápasu: 1. Parenteau, 2. Bozak (oba Toronto), 3. S. Theodore (Anaheim).