Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Brno je pro život lepší než Praha i New York, ukázal žebříček

  • 427
Respektovaný server Numbeo.com uvádí, že městem s nejvyšší kvalitou života v Česku je Brno. V celosvětovém žebříčku se umístilo na 46. pozici. Prahu předběhlo o dvanáct míst a stojí i před Londýnem, Los Angeles nebo Bruselem.

Brno je zlatá loď. Popěvek Ivana Mládka teď rozhodně potvrdil server Numbeo.com. Z jeho aktuální velké statistiky, která porovnává kvalitu života ve městech a zemích po celém světě, vychází perfektně.

Podle v úterý aktualizovaných dat znovu předehnalo Prahu, ve srovnání 143 měst na všech kontinentech mu patří 46. příčka a 18. místo v Evropě.

Kde se žije nejlíp (výběr)

1. Canberra, Austrálie
2. Adelaide, Austrálie
3. Curych, Švýcarsko
4. Edinburgh, V. Británie
5. Mnichov, Německo
6. Melbourne, Austrálie
7. Wellington, Nový Zéland
8. Victoria, Kanada
9. Brisbane, Austrálie
10. Ženeva, Švýcarsko
11. Sacramento, USA
14. Vídeň, Rakousko
15. Kodaň, Dánsko
32. Amsterodam, Nizozemí
40. Berlín, Německo
46. Brno, ČR
49. Lublaň, Slovinsko
53. Madrid, Španělsko
56. Tokio, Japonsko
57. San Francisko, USA
58. Praha, ČR
66. Abú Dhabí, SAE
68. Los Angeles, USA
70. Bratislava, Slovensko
74. Varšava, Polsko
76. Brusel, Belgie
86. Paříž, Francie
104. Londýn, V. Británie
109. New York, USA
127. Moskva, Rusko

Data k úterní 20. hodině.

„Brno není tak hektické jako Praha, ceny za jídlo jsou menší a je přehlednější, co se týče dopravy,“ okomentoval výsledky žebříčku sociolog z Masarykovy univerzity Aleš Burjanek.

Před Prahou se Brno drží v žebříčku už půl roku a v aktuální tabulce za sebou nechalo i takové světové metropole, jako je Paříž, Řím, Londýn nebo New York.

Brnu pomáhají nízké ceny potravin

Pořadí se vypočítává na základě sedmi kritérií. Mezi ně patří kupní síla, bezpečnost, úroveň zdravotní péče, cena nemovitostí, index spotřebitelských cen, čas strávený dopravou po městě nebo míra znečištění ovzduší.

Server Numbeo.com, který citují prestižní světové tituly jako magazín Forbes, BBC nebo deník The New York Times, vychází z on-line průzkumů. Data aktualizuje jednou za půl roku, což bylo právě v úterý. MF DNES uvádí údaje, které byly k dispozici ve 20 hodin.

K lepšímu umístění v žebříčku Brnu výrazně pomáhají nízké ceny zboží, potravin, dopravy či nejrůznějších služeb. U měst, která dopadla lépe, jsou ceny nižší jen v polském Gdaňsku, mexickém Monterrey a jihoafrickém Kapském Městě.

A například v porovnání s New Yorkem je v Brně levněji dokonce téměř o dvě třetiny. A přestože je průměrná mzda v americkém městě výrazně vyšší, Brňan si toho podle Numbea za svou výplatu může dopřát téměř stejně jako Newyorčan.

V Brně na rozdíl od Bruselu jezdí MHD včas

Skvělé hodnocení získala doprava. Ačkoli Brnu ve srovnání s Prahou výrazně nahrává, že je menší.

„Městská doprava je velmi dobře organizovaná, síť linek je poměrně hustá. Z jednoho konce města se dá dostat na druhý za tři čtvrtě hodiny a spoje jezdí spolehlivě podle jízdních řádů. To se o Bruselu nebo Paříži říct nedá, tam jízdní řády v podstatě neexistují,“ sdělil ředitel Centra dopravního výzkumu Karel Pospíšil.

Dalším plusem je podle něj i to, že MHD obsluhuje také hůře dostupná místa, jako jsou třeba židenická kasárna.

Pořadí metropolí dále ovlivnilo, za kolik v nich jde pořídit devadesátimetrový byt v poměru k příjmům zdejší rodiny. Tady už Brno tolik neexceluje. Vydělat si na byt je pro zdejší rodinu skoro stejně nesnadné jako pro rodinu ve švýcarském Curychu, který je jinak několikanásobně dražším městem.

Život v Brně zdražuje, říká analytik

Snadněji na byt dosáhnou lidé ve skotském Edinburghu či australském Melbourne. Horší přístup k nové nemovitosti ovšem mají pražské rodiny. „Život v Brně začíná být mírně dražší. Platy jsou pořád nižší než v Praze, ale ceny se začínají dorovnávat,“ konstatoval analytik společnosti Homecredit Michal Kozub.

Kupní ceny nových bytů jsou ale podle něj v Praze stále zhruba o pětinu vyšší. Pražan má ovšem výhodu výrazně většího trhu, a tedy i výběru.

„Když chce developer uvést na trh 300 nových bytů v Brně, zásadním způsobem ho zahltí. V Praze se nestane nic. Je to plivnutí do moře,“ dodal Kozub.

Sociolog Aleš Burjanek ještě vyzdvihuje, že do Brna míří i spousta velkých firem, které vědí, že tam získají kvalitní zaměstnance. „Doufejme, že úspěch Brna není jen přechodný a že se na takové úrovni udrží i nadále,“ doplnil.

Brno vyniká z hlediska bezpečnosti. Statistika ukázala, že se lidé čím dál méně bojí, že by je někdo přepadl nebo jim ublížil.

„Obecně se dá říct, že kriminalita klesá. V roce 2013 jsme evidovali zhruba 13 500 případu kriminality, o rok později o dva tisíce méně. Je to i tím, že se hodně dbá na prevenci. Za tu se v posledních dvou letech utratilo 45 milionů korun,“ vysvětlil mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb. Kriminalitu zvyšuje jen korupce.

Žije se podle vás lépe v Brně než v Praze?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 9. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 7761
Ne
Ne 1353
,