Zasedání Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (17. prosince 2015)

Zasedání Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (17. prosince 2015) | foto: UNSC

OSN odsoudila jaderný test Severní Koreje. Chystá rezoluci a nové sankce

  • 32
Zkušební jaderný výbuch, který ve středu ohlásila Severní Korea, je hluboce znepokojující a znamená velké ohrožení regionální bezpečnosti. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Počínání KLDR jednomyslně odsoudila i Rada bezpečnosti OSN, která vůči Pchjongjangu připraví novou rezoluci.

„Tento test opět porušil řadu rezolucí Rady bezpečnosti, a to navzdory tomu, že mezinárodní společenství jednohlasně žádá ukončení takových aktivit,“ řekl Pan. „Je to rovněž závažné porušení mezinárodních norem o zákazu jaderných zkoušek,“ dodal.

„Žádám KLDR, aby zastavila jakékoli další jaderné aktivity a splnila své závazky týkající se ověřitelného jaderného odzbrojení,“ obrátil se Pan na Pchjongjang.

Severní Korea ve středu ráno oznámila, že úspěšně otestovala miniaturizovanou vodíkovou pumu. Zahraniční odborníci o použití vodíkové bomby pochybují, neboť exploze měla podle nich malou sílu (více čtěte zde).

Severokorejský režim dodal, že bude kvůli agresivnímu postoji USA pokračovat v posilování svého jaderného programu. Země však slíbila jednat zodpovědně, svůj jaderný arzenál prý použije pouze k sebeobraně.

Západ i Japonsko žádají zpřísnění sankcí

O severokorejském testu ve středu jednala Rada bezpečnosti OSN. O mimořádnou schůzku požádaly Spojené státy a Japonsko. Západní diplomaté ještě před jednáním uvedli, že pokud se jaderná zkouška potvrdí, budou Spojené státy, Evropská unie a Japonsko požadovat zpřísnění stávajících sankcí OSN.

„Členové Rady bezpečnosti připomenuli, že již dříve vyjádřili rozhodnutí zavést další významná opatření v případě dalšího jaderného testu KLDR,“ prohlásil po jednání vrcholného orgánu uruguayský velvyslanec při OSN Elbio Rosselli, který RB OSN tento měsíc předsedá. Dodal, že v souladu s tímto závazkem a závažností kroků KLDR začnou členové RB OSN okamžitě připravovat novou rezoluci. Rosselli označil jaderný test za jasné porušení stávajících rezolucí.

Bristký velvyslanec při OSN Matthew Rycroft vnímá jaderný test za další bezohlednost Pchjongjangu vůči mezinárodním normám chování a autoritě RB OSN.

Podrobnosti o jednání Rady bezpečnosti oficiálně oznámeny nebyly, neboť schůzka byla neveřejná. Nejmenovaní diplomaté nicméně uvedli, že nová rezoluce zřejmě rozšíří dosavadní seznam předních severokorejských činitelů se zákazem cestování.

Prosazení nových sankcí bude záležet především na Číně, která je klíčovým spojenecem KLDR. Ukrajinské zastoupení při OSN ale podle AP uvedlo, že nikdo z 15 členů RB OSN nutnost nové rezoluce nezpochybnil. Peking se nicméně k podrobnostem jednání nevyjádřil. Rusko, které je považováno za dalšího spojence Pchjongjangu, vyzvalo k tomu, aby odpověď na jaderný test byla vyvážená a aby byla učiněna s chladnou hlavou.

Provokativní a pobuřující, kritizuje Bílý dům

Bílý dům ve středu označil porušení rezolucí OSN za provokativní a pobuřující. Uvedl také, že prezident Barack Obama o událostech v KLDR pravidelně hovoří se svým čínském protějškem Si Ťin-pchingem a že se obě hlavy státu v této záležitosti shodnou.

O provokaci mluvil i ministr zahraničí USA John Kerry. Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová podle agentury Reuters o testu jaderné bomby již jednala s čínským velvyslancem.

Obama chce nyní o Pchjongjangu hovořit s představiteli Japonska a Jižní Koreje. Spojené státy ujistily, že jsou rozhodnuty bránit tyto východoasijské země. KLDR by podle Bílého domu měla skoncovat s provokacemi a souhlasit se svým jaderným odzbrojením.

Dosud se má za to, že Pchjongjang provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013. KLDR kvůli svému zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie a OSN.

Severní Korea ohlásila test vodíkové bomby:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video