Kiril Olyanin (vlevo) a Tomáš Ullrich před svým dílem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Plastiku na téma migrace zničil vandal. Na Instagramu ji předtím chválil

  • 37
Vyjádřit se k současné uprchlické krizi se rozhodli Kiril Olyanin a Tomáš Ullrich, studenti čtvrtého ročníku liberecké Střední průmyslové školy stavební. Vytvořili na toto téma umělecké dílo a umístili jej do parčíku u nádraží. Vandal jim je však záhy poničil.

„K vytvoření onoho díla nás vedly dva základní důvody. Prvním bylo to, abychom lidem osvětlili a přiblížili problematiku migrace a povzbudili je k tomu, aby o tom začali přemýšlet a vytvořili si svůj vlastní názor. Snažili jsme se však o to, abychom zůstali objektivní a abychom nezastávali postoj ani proti, ani pro migraci,“ zdůraznil Ullrich.

Druhým důvodem byl podle něj fakt, že mladí tvůrci chtěli toto dílo použít do portfolia k přijímacím zkouškám na architekturu.

Jak plastika vypadá? Na zdi je na stříbřitém podkladu namalovaná černá krychle. Původně z ní vyčníval do prostoru jeden trojrozměrně vytvořený roh, který je však nyní utržený a válí se opodál na zemi.

„Krychle symbolizuje lidi, kteří sem migrují a ten trojrozměrný roh, který z ní vykukoval, měl za cíl vyvolat dojem, že něco vniká do našeho světa, do našeho prostředí,“ objasnil ideu Ullrich.

Dílo vydrželo nepoškozené relativně dlouho, asi měsíc a půl. „Čekali jsme, že to vydrží o něco déle. Naštěstí jsme si to kvůli přijímačkám vyfotili, takže máme dílo zadokumentované ještě v původní, nepoškozené podobě,“ dodal Ullrich.

Vandal, který výtvor poničil, nebyl anonymní. „Ještě nám paradoxně napsal na Instagram, že je to dobré a že nám dává palec nahoru,“ kroutí hlavou umělci.

Nyní přemýšlejí, zda plastiku budou ještě nějak opravovat, nebo ji nechají tak, jak je.

„Oni už by se jí sprejeři ujali,“ přemítá Olyanin. „Vybrali jsme si tuto plochu jednak proto, že se na ní smí legálně umělecky tvořit, a také z toho důvodu, že je na frekventovaném místě, kudy od nádraží chodí do centra města hodně lidí. Jezdí tu tramvaje, říkali jsme si, že tady to bude ideální. Příští realizaci už ale provedeme někde jinde.“

Studenti opravují poničenou plastiku.

Vedoucí výtvarného ateliéru při liberecké stavební průmyslovce Michaele Jermanové se práce studentů velice líbila.

„Bylo to od nich hodně spontánní. Dneska je třeba studenty často k něčemu přímo dovést, ale to nebyl tento případ. Hodně nad tím přemýšleli, roli možná hrál také fakt, že Kiril Olyanin pochází z Ukrajiny, tak asi cítil potřebu se nějak vyjádřit,“ řekla.