Bývalý šéf Sazky v úterý přišel k soudu poprvé. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Někdejší král Sazky Hušák nemusí platit miliony sportovcům, rozhodl soud

  • 10
Bývalý šéf společnosti Sazka Aleš Hušák nemusí zaplatit dva miliony korun České unii sportu (dříve ČSTV) a omluvit se za poškození dobrého jména svazu i českého sportu obecně. Rozhodl o tom v úterý Městský soud v Praze, který nevyhověl žalobě sportovní unie.

Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat. Hušák žalobu i vinu za krach loterijní společnosti odmítal a požadoval její zamítnutí.

Podle žaloby se Hušák choval v roli šéfa Sazky jako „diktátor“ a v podstatě může za krach společnosti. Potíže Sazky odstartovala výstavba multifunkční arény, která vznikla pro mistrovství světa v hokeji před 11 lety. Původní odhad její ceny 2,75 miliardy se vyšplhal na devět miliard korun. Podle sportovní unie byla celá stavba financována z cizích zdrojů, což vedlo k zadlužení Sazky a jejímu pozdějšímu pádu.

Sportovní svaz si v žalobě stěžoval na to, že jako většinový akcionář neměl dostatečné informace o hospodaření loterijní společnosti. Tím ovlivňoval kroky akcionářů, které případně mohly vést k záchraně firmy.

Poprvé u soudu

Sazka přežila bankrot i předraženou arénu

Bývalý šéf Sazky v úterý přišel k soudu poprvé. Soud kauzu rozplétal rok a půl. K jednání dorazil v doprovodu osobního strážce. Při výpovědi žalobu důrazně odmítl.

Všechny důležité materiály podle něj procházely schvalovacím kolečkem uvnitř firmy. Odmítl i to, že by mohl za krach společnosti. Sazka podle něj dopadla špatně kvůli útoku finančních skupin, které chtěly společnost získat. „Žalobu považuji za nesmyslnou,“ řekl v úterý Hušák.

Podle soudkyně Růženy Kučerové se Hušák těšil velké důvěře akcionářů, s níž nakládal špatně. „Akcionáři důvěřovali jeho tvrzení, že na splátky dluhů jsou prostředky,“ podotkla Kučerová. Žalobu zamítla jako nedůvodnou, protože se nepodařilo prokázat, jak svými kroky poškodil pověst sportovců a jak jim způsobil údajnou škodu.

Hušákova advokátka Klára Samková nebyla s rozsudkem spokojena, přestože u soudu uspěla. „Pokud to vnímám správně, tak žaloba byla zamítnuta z formálních důvodů a neschopnosti prostistrany ji napsat tak, aby byla přijata, což se mi nelíbí,“ řekla novinářům Samková.

Spokojen byl naopak advokát ČUS Aleš Rozehnal, podle kterého verdikt nahrává k případnému úspěchu v jiném sporu, v němž unie bude chtít 951 milionů jako náhradu škody a ušlý zisk. Tímto případem se bude zabývat specializovaný senát zaměřený na škody způsobené jednatelem společnosti.

Hušák podle žaloby špatně hospodařil, když vyplácel mimořádně vysoké odměny nebo plýtval penězi za marketingové a poradenské služby. Za další nepřiměřené náklady žaloba označila útraty za soukromé letadlo, osobního řidiče, kuchaře, sekretářky nebo nákupy pozemků, vinařství či objektů za desítky milionů korun. Peníze vynakládal podle něj i přesto, že firma už byla v krizi, protože nezvládala splácet úvěry na výstavbu arény.

Skoro miliarda náhrady

ČSTV chce kvůli krachu Sazky po Hušákovi také 951 milionů jako náhradu škody a ušlý zisk. Tato část žaloby však byla vyloučena k samostatnému projednání, bude o ní muset rozhodovat specializovaný senát zaměřený na škody způsobené jednatelem společnosti.

Konkurz na Sazku byl vyhlášen koncem května 2011. Firmu získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy korun.

Do O2 Areny jsme s kamerou nahlédli na jaře 2014:

,