Slalomářka Strachová stoupá vzhůru. V Santa Caterině slaví druhé místo

• 115
Další krok na cestě k vrcholu. Šárka Strachová dojela v Santa Caterině jako druhá a dosáhla nejlepšího výsledku v sezoně. Stejná pozice ji patří i v celkovém hodnocení slalomu. Po druhé jízdě, v níž se posunula o příčku vzhůru, nestačila pouze na Ninu Lösethovou z Norska a poprvé pokořila i rivalku Fridu Hansdotterovou.

Poslední závody byla v cíli spokojená pokaždé napůl: v užší špičce, ale pod stupni vítězů. Tentokrát se Strachová radovala naplno. Do nového roku vstoupila jako druhá a poprvé porazila největší rivalku v boji o malý glóbus.

Vedoucí závodnice pořadí slalomu Švédka Hansdotterová totiž pokazila první kolo a vůbec poprvé v sezoně nedosáhla na stupně vítězů. Skončila až pátá.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Strachová nastoupila do druhé jízdy z třetí pozice a výsledek si ještě dokázala vylepšit. Předposlední na startu, mladá Švýcarka Charlotte Chableová, totiž neunesla tlak a v prvním souboji o stupně vítězů v kariéře skončila na zádech ve sněhu.

Česká reprezentantka naopak zajela obě jízdy bezchybně. Hladce a rytmicky. Jako vlastně pokaždé. Když viděla čas na tabuli, roztáhla obličej do velkého úsměvu. Tenrokrát nestačila pouze na suverénní Norku Ninu Lösethovou.

Ta součtu zdolala Strachovou o 1,12 sekundy a vybojovala pro norský ženský slalom první triumf po 16 letech. Sama uspěla ve svém 98. startu kariéry.

Další favoritky se trápily na dlouhé, ale rytmické trati prvního kola. Hansdotterová v červeném dresu pro vedoucí lyžařku disciplíny zajela jeden ze svých nejhorších slalomů sezony: nabrala manko 97 setin a byla až desátá.

Ještě hůř skončila Petra Vlhová, slovenská senzace ročníku. Po vítězství v Aare a třetím místu v Lienzu poprvé losovala číslo v elitní sedmičce, ale v polovině sjezdovky upadla po vnitřní lyži.

Až ve druhém kole ukázaly také nejlepší závodnice sezony svou sílu. Hansdotterová se vyšvihla na pátou pozici a zazářila hlavně Veronika Velez-Zuzulová. Slovenská slalomářka ze třináctého místa po prvním kole vystoupala až na třetí pozici. Za Strachovou přitom zaostala jen o 25 setin.

V čele pořadí slalomu Světového poháru se udržela Frida Hansdotterová ze Švédska. Strachová využila zaváhání Petry Vlhové a posunula se na druhou pozici se ztrátou 94 bodů na vedoucí slalomářku. Pořadím se propadla Američanka Mikaela Shiffrinová, která kvůli zranění kolena nezávodí.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování

Santa Caterina

Ženy - slalom: 1. Lösethová (Nor.) 1:57,65 (58,70+58,95), 2. Strachová (ČR) -1,12 (59,03+59,74), 3. Velez-Zuzulová (SR) -1,37 (59,83+59,19), 4. Kirchgasserová (Rak.) -1,66 (59,39+59,92), 5. Hansdotterová (Švéd.) -2,12 (59,67+1:00,10), 6. Holdenerová (Švýc.) -2,16 (59,82+59,99), 7. Gagnonová (Kan.) -2,17 (59,80+1:00,02), 8. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -2,19 (59,63+1:00,21), 9. Barthetová -2,31 (59,54+1:00,42), 10. Noensová (obě Fr.) -2,32 (59,32+1:00,65), ...v 1. kole 38. Dubovská (ČR) 1:02,39.

Průběžné pořadí slalomu (po 5 závodech): 1. Hansdotterová 365 b., 2. Strachová 271, 3. Velez-Zuzulová a Vlhová (SR) po 220, 5. Holdenerová 212, 6. Lösethová 206.

Průběžné pořadí SP (po 15 závodech): 1. Gutová (Švýc.) 658, 2. Hansdotterová 521, 3. Vonnová (USA) 500, 4. Lösethová 406, 5. Bremová (Rak.) 382, 6. Rebensburgová (Něm.) 324, ...11. Strachová 271.