Nadcházející pouť do Mekky má začít 11. září 2016

Nadcházející pouť do Mekky má začít 11. září 2016 | foto: Reuters

Naši poutníci se možná nedostanou do Mekky, obávají se v Teheránu

  • 119
Vlivný íránský poslanec Mohammad Alí Esfahání se obává, že íránští poutníci se letos nedostanou na pouť do Mekky. Vztahy mezi Teheránem a Rijádem jsou totiž kvůli popravě šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra na bodu mrazu. Saúdská Arábie, Bahrajn a Súdán přerušily s Íránem diplomatické vztahy.

Esfahání je členem parlamentního právního výboru. „Jestliže s námi nějaká země přeruší diplomatické vztahy, pak je nepřátelská. Zdá se, že kvůli bezpečnostním ohledům nebude možné účastnit se pouti do Mekky,“ řekl.

Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr nicméně uvedl, že íránští poutníci jsou v Mekce stále vítáni. Džubajr naopak řekl, že za Nimrovu popravu by Saúdské Arábii měl svět zatleskat, místo aby ji hanil. Nimr byl podle Džubajra terorista, který se podílel na ozbrojených útocích. gentuře Reuters saúdský ministr řekl, že kromě přerušení diplomatických styků bylo také zastaveno letecké spojení s Íránem, zablokovány hospodářské vztahy a turistika. Írán se podle Džubajra musí chovat jako „normální“, nikoli „revoluční“ stát a musí respektovat mezinárodní normy, aby byly vztahy obnoveny.

Letos se bude pouť, kterou má aspoň jednou za život vykonat každý muslim, konat v září. V období krize mezi Íránem a Saúdskou Arábií v letech 1988 až 1991 Írán svým občanům nedovoloval jezdit do Mekky.

Obě země se i dnes vzájemně obviňují z využívání Nimrovy smrti ke stupňování napětí. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hosejn Džaberí Ansárí obvinil Rijád, že záměrně vytváří vnější napětí, aby odvedl pozornost od domácích problémů. „Saúdská Arábie staví svou existenci na vyvolávání dalšího napětí a střetů,“ řekl.

Krize vztahů obou zemí se může podle odborníků promítnout do řešení regionálních konfliktů, zejména toho v Sýrii. Rusko se v pondělí nabídlo, že bude-li požádáno, pomůže zprostředkovat řešení. Vysoce postavený diplomat citovaný agenturou RIA řekl, že Rusko má dobré vztahy s oběma zeměmi z vídeňské skupiny, tedy skupiny, která se snaží najít diplomatické řešení syrské krize a k níž patří také Írán a Saúdská Arábie. Moskva je podle něj připravena sehrát roli prostředníka mezi Rijádem a Teheránem.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert vyzval obě země, aby nepřerušovaly vzájemný dialog. „Vyzýváme obě země, aby využily všechny prostředky ke zlepšení vztahů,“ řekl.

Irácká odveta

Napětí mezi sunnity a šíity stojí patrně také za dvěma útoky na sunnitské mešity v Iráku. Skupiny mužů ve vojenských uniformách zaútočily podle policie v noci na pondělí, výbušninami poničily mešity i okolní domy a zastřelily muezína, svolávajícího k modlitbám. Útoky se odehrály ve městech Hilla a Sindžár v provincii Babylón. Podle iráckých představitelů se jednalo o odvetu za popravu šíitského duchovního.

Na Nimrovu popravu reagovalo také české ministerstvo zahraničí. Vyzvalo k uvolnění napětí, k upuštění od trestu smrti, respektování lidských práv a nedotknutelnosti diplomatických misí.

Šíité proti Nimrově popravě protestovali od soboty v celém regionu, na východě Saúdské Arábie, odkud duchovní pocházel, je třídenní smutek. Nimrův bratr Muhammad odsoudil útok na saúdskoarabské velvyslanectví v Íránu. „Vážíme si vyjádřených pocitů lidí, ale odmítáme útoky na ambasády a konzuláty království v Íránu i jinde. Milujeme svou zemi,“ sdělil na Twitteru.

Vyjádřil však také nespokojenost s tím, že byl jeho bratr pohřben na neznámém hřbitově, a požádal Rijád, aby tělo „mučedníka“ vydal rodině k pohřbení v jeho rodné vesnici Avámíja. Tam se v neděli konal smuteční obřad, při němž zasahovala policie. Účastníci údajně na policisty stříleli a o život přišel jeden muž a jedno dítě bylo zraněno.

Napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií pociťuje také ropný trh v podobě rozkolísaných cen suroviny. „Zvýšené geopolitické napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem vedlo hned při otevření trhu ke zvýšení cen ropy,“ uvedla v pondělí makléřská společnost Phillip Futures. Později však velkou část tohoto nárůstu cen smazaly obavy ohledně zpomalování hospodářského růstu v Asii. Analytici také upozorňují, že je ohrožena pětina světových ropných dodávek, které jsou přepravovány Hormuzským průlivem.

Bahrajn a Súdán následují příklad Saúdské Arábie

Podobně jako Saúdská Arábie přerušil diplomatické vztahy s Íránem také Bahrajn. Írán je v Bahrajnu stejně jako v Saúdské Arábii považován za strůjce rozněcování nespokojenosti šíitů, kteří jsou v Saúdské Arábii v menšině, avšak v Bahrajnu ve většině. Vládne jim tam ovšem sunnitský rod Chalífů, který se marně šíity snažil zklidnit rozšířením pravomocí parlamentu.

Kerry volal do Teheránu a Rijádu, jednat bude i OSN

Americký ministr zahraničí John Kerry lvůli vyhroceným vztahům v pondělí hovořil se svým saúdským protějškem Ádilem Džubajrem i íránským ministrem Mohammadem Džavádem Zarífem.

Americká vláda podle agentury AP našlapuje kolem roztržky mezi oběma regionálními mocnostmi opatrně, protože konflikt může mít neblahý vliv na dosažení řady klíčových cílů americké zahraniční politiky. Kerryho hlavním úkolem je proto vyzývat ke klidu a varovat před neúměrnou reakcí, která může vyvolat novou vlnu sektářského násilí.

O možném vlivu sporu na urovnání situace v Sýrii má v brzké době v Teheránu a Rijádu jednat zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Jeho cestu dnes oznámilo newyorské ústředí této světové organizace.

Při protivládních demonstracích v roce 2011 Bahrajn neváhal nasadit policii a násilnosti si vyžádaly životy třiceti lidí. Manáma se tehdy obrátila o pomoc k regionálním spojencům a Saúdská Arábie poslala do Bahrajnu své vojáky.

Nyní dal Bahrajn íránským diplomatům na opuštění svých postů osmačtyřicet hodin. Stejnou lhůtu Íránci dostali v neděli v Saúdské Arábii, která už svůj diplomatický sbor z Íránu stáhla.

Přerušení diplomatických vazeb s Íránem oznámil v pondělí rovněž Súdán, podle jehož ministra zahraničí se jedná o „odpověď na barbarský útok na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu“.

Útok na saúdskou diplomatickou misi odsoudil i Kuvajt. O případném přerušení diplomatických styků s Íránem se však nezmiňuje. V komuniké kuvajtského kabinetu se uvádí, že útok na saúdskou ambasádu byl „hrubým porušením ženevské konvence“ o ochraně diplomatických misí.

Protesty před londýnskou ambasádou:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video