Z filmu Padesát odstínů šedi | foto: Cinemart

KULTURA 2016: Padesát odstínů šedi to zkusí počtvrté, Klub rváčů podruhé

  • 2
Rok 2016 v nabídce českých nakladatelství vypadá slibně. Na své si přijdou ctitelé všech žánrů. V tuto chvíli je samozřejmě těžké zodpovědět otázku, které z připravovaných knih budou nejkvalitnější. Minimálně čtenářský úspěch však lze u mnohých očekávat předem.

Je (bohužel) jasné, že největší komerční událostí začátku letošního roku bude pokračování trilogie Padesát odstínů od E. L. Jamesové. Její kniha Grey (vydává XYZ), ve které čtenář nahlédne známé příběhy očima hlavní mužské postavy Christiana Greye, vyjde v češtině 10. února. V anglickém originále román vyšel vloni 18. června a během prvních čtyř dní se ho jen ve Velké Británii prodalo přes milion výtisků.

Temperance i Sherlock

V českém prostředí v současnosti nejvíce v oblasti beletrie táhnou detektivky a thrillery. I těch bude k mání už v první polovině roku přehršel. Tak například na jaro připravil překladatel Ladislav Šenkyřík pro nakladatelství Albatros českou verzi třetího dílu detektivní série J .K. Rowlingové, skryté pod dnes už dávno známý pseudonym Robert Galbraith, s názvem Ve službách zla. Další velmi populární autorka Kathy Reichsová se připomene titulem Svědectví kostí (BB art), v jehož hlavní roli samozřejmě nebude chybět soudní antropoložka Temperance Brennanová. Světový autor bestsellerů Harlan Coben přijde se svým údajně dosud nejskandálnějším thrillerem Cizinec (Knižní klub).

V první polovině roku se hned o dva tituly rozšíří česká bibliografie oblíbeného skotského detektivkáře Petera Maye. V únoru to bude Sál smrti ze série jeho „čínských thrillerů“, v červnu Kritik ze série Akta Enzo (obě Host).

V Hostu bude také pokračovat série románů nedávno zesnulého Henninga Mankella s komisařem Kurtem Wallanderem, a to knihami Firewall (únor) a Pyramida (červen). Slibnou novinkou pro ctitele klasické detektivkářské školy se zdá podle anotace nakladatelství Paseka být román Prach a stín – Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače. Americká spisovatelka Lyndsay Fayeová v něm stylově přesně navazuje na romány Arthura Conana Doyla.

Žijící klasikové

Čtenář však není živ jenom napětím v klasickém slova smyslu. Těšit se můžeme i na záplavu novinek světové beletrie, a to včetně knih autorů velmi zvučných jmen.

V dubnu například nakladatelství Odeon přijde s novým českým titulem japonské literární hvězdy Harukiho Murakamiho Hon na ovci. V červnu pak stejné nakladatelství potěší fanoušky amerického žijícího klasika Johna Irvinga překladem jeho posledního románu Ulice Záhadných tajemství, ve kterém nás autor zavede do Mexika i na Filipíny. Nakladatelství Argo hodlá kontrovat kriticky i čtenářsky nejoceňovanějším románem jednoho z nejlepších současných amerických autorů Michaela Chabona s názvem Wonder Boys. Známá britská spisovatelka Hilary Mantelová se českým čtenářům připomene povídkovým souborem Zavraždění Margaret Thatcherové, který vyvolal v domovské Anglii skandál. Snadno si domyslíme proč.

Kreslená literatura

A za beletrií nebudou ani letos zaostávat komiksy. Jejich nakladatelé připravili velkou nálož pokračování klasických sérií i zcela nových titulů. Těšme se třeba na první komiks Chucka Palahniuka Klub rváčů 2 (Comics Centrum) nebo Pomstu hraběte Skarbeka/Western od Grzegorze Rosinského (Crew).

Padesát odstínů šedi se dočkalo i filmové podoby: