Andrej Nestrašil z Caroliny najíždí na bránícího  Andreho Burakovského z...

Andrej Nestrašil z Caroliny najíždí na bránícího Andreho Burakovského z Washingtonu. | foto: AP

Nestrašil pečetil výhru Caroliny, Mrázek nezastavil ofenzivu Pittsburghu

• 3
Poslední hrací den roku 2015 se v hokejové NHL v rámci deseti zápasů z Čechů prosadil pouze jediný zástupce. Útočník Andrej Nestrašil do prázdné brány zpečetil výhru Caroliny 4:2 nad Washingtonem. Gólman Petr Mrázek kryl 32 střel a čtyřikrát inkasoval od Pittsburghu, který si odvezl z Detroitu výhru 5:2.

Devět navazujících výher a dost. Hokejisté Caroliny ve čtvrtek nepovolili rozjetému Washingtonu přenést si do nového roku 2016 svou úctyhodnou sérii vítězných zápasů.

1. David Krejčí (BOS), 35z.- 33b.(11+22)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 39z.- 28b.(8+20)
3. Jaromír Jágr (FLA), 34z.- 26b.(11+15)
4. Jakub Voráček (PHI), 36z. - 24b.(4+20)
5. Martin Hanzal (ARI), 26z.- 20b.(5+15)
6. Jiří Hudler (CGY), 34z.- 20b.(5+15)
7. Radim Vrbata (VAN), 36z. - 18b.(10+8)
8. T. Fleischmann (MTL), 39z. - 17b.(8+9)
9. Michael Frolík (CGY), 30z. - 16b.(7+9)
10. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 15b.(4+11)

Po výsledku 4:2 Hurricanes uťali jízdu Capitals, kteří jsou s 58 body stále na čele Východní konference v rámci celé NHL si ovšem vzal zpátky vedení 59bodový Dallas (ve stejný hrací den zdolal 5:1 Nasvhille).

O výsledku se rozhodovalo na začátku třetí třetiny, do které oba celky vstupovaly za smírného stavu 1:1. Už po 51 vteřinách hry v dané části poslal domácí do trháku kapitán Eric Staal a v čase 45:16 na něj navíc navázal Jeff Skinner.

Washington už dokázal pouze snížit, když se v 55. minutě prosadil po 21. v sezoně Alex Ovečkin. V poslední minutě řádné hrací doby pak ještě do prázdné klece pojistil výhru Caroliny Andrej Nestrašil (15:55, +1, 3 střely, 1+0). Jediný český zástupce v utkání (obránce Michal Jordán byl opět jen mezi nehrajícími náhradníky domácích) se prosadil po sedmi startech bez bodového zisku a zaznamenal svou čtvrtou branku sezony, celkově 11. bod z 31 duelů.

Nevydařený prosinec, během kterého z předešlých čtrnácti startů desetkrát odcházeli poraženi, zakončili hokejisté Pittsburghu veseleji poté, co si odvezli výhru 5:2 z Detroitu. Průběžně desátý tým Východní konference tak uspěl na ledě osmého. V Joe Louis Aréně se Penguins mohli spolehnout na produktivitu svých hvězd Jevgenije Malkina, Patrica Hornqvista (oba 1+2) a ofenzivního beka Krise Letanga (2+1).

Do statistik se zapsal i kapitán týmu Sidney Crosby, jenž byl jedním ze čtyř hráčů slavící gól v síti Petra Mrázka. Vstup do utkání ale vyšel skvěle domácím po gólech Justina Abdelkadera a Brendana Smitha z první třetiny.

Penguins však vrátily do hry dvě využité přesilovky ze druhé dvacetiminutovky a ve třetím dějství se v rychlém sledu v 48. a 49. minutě prosadili Crosby s Malkinem. Do prázdné klece pak ještě v samém závěru svou druhou trefou večera uzavřel skóre Letang.

Gólman Petr Mrázek, jenž se objevil už v šesti navazujících duelech Detroitu (čtyřikrát utkání zahájil jako jednička a dvakrát v průběhu nahradil odvolaného Jimmy Howarda), kryl 32 střel a čtyřikrát inkasoval. Útočník Tomáš Nosek (11:23, -1) se nedočkal premiérového bodu ani po čtvrtém startu v NHL, obránce Jakub Kindl byl jen mezi náhradníky.

Suverénní lídry Západní konference z Dallasu vrátila před Washington zpět do čela celé soutěže čtvrteční jasná výhra 5:1 nad Nashvillem. V útoku Stars se činily tradiční opory, Jamie Benn (1+1) a Tyler Seguin (2+0).

Na rozdíl od tabulek pořadí týmů se však v rámci kanadského bodování při přechodu do nového roku nic nemění. Ve stejný hrací den se totiž třemi zápisy blýskl lídr Patrick Kane z Chicaga (1+2 u výhry 4:3 z prodloužení v Coloradu), díky čemuž si upevnil své výsostní postavení s 56 body (23+33). Druhý Benn, jenž je průběžně nejlepším ligovým střelcem, má 52 bodů (24+28) a třetí Seguin 50 bodů (23+27).

Proti Predators v útoku Dallasu nenastoupil zraněný Aleš Hemský a jeho povolaný zástupce z farmy Radek Faksa zůstal jen mezi náhradníky.

Bez Michala Rozsívala, jenž zůstal mezi nehrajícími náhradníky, uspěli obhájci Stanley Cupu z Chicaga na ledě Colorada. V řádné hrací době už favorit vedl 3:1, domácí si ale ještě vynutili prodloužení. Klíčový gól na 3:3 trefil v 56. minutě bek Erik Johnson.

Během nastavení ale Avalanche špatně střídali a nabídli tak Blackhawks přesilovku, která vyústila v rozhodující branku. V 64. minutě se radoval kapitán Chicaga Jonathan Toews za asistencí Brenta Seabrooka a vedoucího muže bodování Patricka Kana. Toews zaznamenal svou letošní 13. trefu, z nichž šest bylo vítězných (na čtyři dosáhl během prodloužení - klubový rekord Chicaga).

Výsledky NHL

Buffalo - NY Islanders 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
52. O’Reilly - 30. Nielsen, 42. Kuljomin. Střely na branku: 43:33. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Nielsen (oba Islanders), 3. Ullmark (Buffalo).

Detroit - Pittsburgh 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)
7. Abdelkader, 13. B. Smith - 32. a 59. Letang, 21. Hörnqvist, 48. Crosby, 49. Malkin. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z 36 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 88,9 procenta. Střely na branku: 35:37. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. Abdelkader (Detroit).

Carolina - Washington 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
28. Di Giuseppe, 41. E. Staal, 46. Skinner, 60. Nestrašil - 30. Bäckström, 55. Ovečkin. Střely na branku: 37:32. Diváci: 14 134. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Versteeg, 3. Läck (všichni Carolina).

St. Louis - Minnesota 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
29. Shattenkirk - 37. Niederreiter, 52. Haula, 59. Vanek. Střely na branku: 34:29. Diváci: 19 194. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Niederreiter (oba Minnesota), 3. Shattenkirk (St. Louis).

Arizona - Winnipeg 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
10. a 60. Doan, 42. Tichonov, 53. Ekman-Larsson - 4. a 48. Lowry. Střely na branku: 21:37. Diváci: 14 027. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Ekman-Larsson, 3. Domingue (všichni Arizona).

Dallas - Nashville 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
49. a 56. Seguin, 33. Jamie Benn, 38. Janmark, 44. Eaves - 32. C. Smith. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. Niemi, 3. Jamie Benn (všichni Dallas).

Calgary - Los Angeles 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
44. Giordano - 12. Gáborík, 22. Lucic, 24. Andreoff, 60. Pearson. Střely na branku: 24:24. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Lucic (Los Angeles), 2. Ferland (Calgary), 3. Quick (Los Angeles).

Edmonton - Anaheim 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka:
12. Getzlaf. Střely na branku: 21:35. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Talbot (Edmonton), 2. Gibson, 3. Getzlaf (oba Anaheim).

Colorado - Chicago 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
5. Söderberg, 32. McLeod, 56. Johnson - 19. Anisimov, 23. Desjardins, 25. P. Kane, 64. Toews. Střely na branku: 30:43. Diváci: 18 048. Hvězdy zápasu: 1. Toews (Chicago), 2. Varlamov (Colorado), 3. P. Kane (Chicago).