VIDEO: Tuny bankovek a mincí z dob komunismu skončily v peci a drtičce

  • 52
Změna režimu přinesla v Československu kromě liberalizace cen i měnovou reformu. Bankovky, které po převratu pozbyly platnost, bylo třeba zlikvidovat. Ještě v roce 1993 bylo v trezoru Státní banky československé 18,5 milionu pětisetkorun, 7,5 milionu tisícikorun a 10 milionů stokorun.

„Spalování probíhá v rotační peci při teplotě asi 800 stupňů, celou operaci musí provádět pracovníci Národní banky, konkrétně hlavní pokladny Praha. Bankovky házíme do pece a kontrolujeme tuhý odpad, který zbude po prvním spalování v rotační peci,“ uvedl v roce 1993 k postupu ničení peněz vedoucí hlavní pokladny ČNB Pavel Buksa.

Pálení bankovek byl způsob, který zpravidla souvisel s velkými peněžními změnami. Konkrétně s peněžními reformami a měnovými odlukami, kdy bylo v krátké době třeba zničit celé dosavadní oběživo, které bylo nahrazeno novým.

Neničily se ale jen papírové bankovky. V Česku postupem času skončila platnost desetníků a dvacetníků. Stroj v jablonecké mincovně ničil haléře rychlostí asi 300 tisíc mincí za hodinu.