VIDEO: Psí pisoár chrání túje u kostela, zvířata ho sama vyhledávají

  • 18
Nezvyklou výbavu veřejného prostranství v podobě psího pisoáru si pořídili v Držovicích na Prostějovsku. Zdejší psi totiž s oblibou močili u tújí vysazených u kostela na návsi, stromy však jejich „zájem“ nezvládaly a odumíraly. Nápad zabral a tújím se teď zase daří.

„Lámali jsme si hlavu, proč túje pořád hynou. Brzy jsme přišli na to, že je očurávají psi. Na obec čas od času chodí různé nabídky firem na mobiliář a další věci a jednou mezi nimi byly i psí záchody,“ popisuje starostka Držovic Blanka Kolečkářová.

Za pár tisíc korun obec dva pisoáry pořídila a instalovala je ke kostelu a do místního parku.

„Zpočátku lidi ani nevěděli, o co se jedná, ale pejsci si cestu po čichu rychle našli. Dokonce jsem si všimla, že si podle pisoárů přizpůsobili i svoje trasy, když je pejskaři venčí,“ usmívá se starostka.

Psí pisoár v Držovicích

Túje před kostelem každopádně od té doby zdravě rostou a klid mají i návštěvníci držovického parku. Psí záchod vypadá jako klasický patník, akorát že má navíc z boku otvory.

„V parku jsme vysadili dost zeleně, lidi sem chodí na procházky a hrají si tady děti. Pejskaři zde mají k dispozici i sáčky. Myslím, že psí pisoáry jsou velmi elegantním řešením, které neruší okolí, a přitom plní svůj účel. Pokud vím, záchody pro pejsky vymysleli studenti z Brna, a člověk rád podpoří nápad české firmy,“ dodává starostka.

Unikátní nápad české firmy využívá základního psího pudu

Brněnská firma si v roce 2011 na psí pisoár dokonce vyřídila i český patent. Nápad je přitom jednoduchý. Využívá základního psího pudu, což je značkování. Jakmile pes pisoár použije, v záchytné nádržce zůstává malé množství moči, která pak nějakou dobu láká k přeznačkování.

„Využije se tedy přirozený pud pejska označkovat zajímavou vyčnívající věc, která je pro něj pachově stále zajímavá,“ říká autor vynálezu, František Tomeček z Brna.

Podle odhadů žijí v České republice až dva miliony psů, kteří ročně vyprodukují přes dvě stě milionů litrů moči. Když pes zvedne nohu, netrpí jen stromy a keře, ale i rohy, fasády, sloupy pouličního osvětlení nebo nohy u laviček.

Nápad se přitom líbí i pejskařům. „Určitě to má smysl. Když se na to páníček trochu zaměří a nasměruje pejska k pisoáru, tak zeleň netrpí. Je to dobrá věc,“ pochvaluje si psí pisoáry například Leoš Pírek, který u kostela občas venčí psy.

Protože se v Držovicích novinka osvědčila, obec nyní uvažuje o tom, že patníky pro psy nakoupí i do dalších lokalit.

„Pravidelně vysazujeme docela dost okrasné zeleně. Aby určitá místa - hlavně poblíž rohů - netrpěla, nainstalujeme sem další psí záchody,“ plánuje starostka.