Chalupa zrekonstruovaná Zlatou Bártovou: Podél stavení směrem do zahrady vznikla terasa z posbíraných kamenů ze zahrady.

Chalupa zrekonstruovaná Zlatou Bártovou: Podél stavení směrem do zahrady vznikla terasa z posbíraných kamenů ze zahrady. | foto: Ivan Bárta

Češi milují rekonstrukce starých chalup. Podívejte se na ty nejlepší

  • 12
Sázka na jistotu neboli zájem čtenářů. To jsou ukázky toho, jak se lidé popasovali s rekonstrukcí staré chalupy či mlýna. Jasnou vítězkou letošního roku (tedy ve čtenosti) se tak stala žena, která má rekonstrukce starých chalup jako své hobby.

Obliba chat a chalup v Česku je fenomén, o němž se mnohokrát psalo. A psát bude. Lidé se totiž rádi pochlubí tím, co dokázali vytvořit ze starých stavení, která byla často téměř předurčena k demolici.

Do pětice nejčtenějších příběhů se dostala chalupa, venkovská usedlost a mlýn, které doplnil panelákový byt z televizní show Jak se staví sen a rekonstrukce bytu v činžovní vile. Všech pět článků výrazně překročilo hranici 100 tisíc čtenářů.

Chalupa jako z pohádky

Příběh Zlaty Bártové je unikátní už v tom, že jde o ženu, která starou chalupu zrekonstruovala a také zařídila pro svého kamaráda. Zachraňovat staré věci ji prostě baví. A také to umí. Vše dotahuje až do posledního detailu.

Chalupa zrekonstruovaná Zlatou Bártovou: Obývací pokoj je propojený s kuchyní a vstupuje se z něj francouzským oknem přímo na kamennou terasu.

Stačí jen popis toho, jak vznikala koupelna: „Z místa, kterému jsem říkala černá sluj, se musela vybrat zemina do hloubky jednoho metru, udělat nová podlaha a zavést voda,“ popisuje náročné práce Zlata.

Dnes byste to při pohledu na moderní podobu koupelny se sprchovým koutem, otopným žebříkem a umyvadlem položeným na desku zdaleka nehádali. Celý příběh najdete zde.

Na druhé místo se ve čtenosti v rubrice rekonstrukce „vetřel“ v roce 2015 úvodní příběh letošní televizní show Jak se staví sen. Panelákový byt rodiny, která po léta tolerovala sbírky loveckých trofejí otce-nimroda, vyvolal hodně silné emoce.

Vadila paroží i vysoké náklady na rekonstrukci. Byly negativní reakce na místě? Podívejte se zde na proměnu bytu s odstupem.

Bronzová příčka patří rekonstrukci mlýna. Designérka Jitka Kolaříková s rodinou jí věnovala skoro deset let života.

„Chtěli jsme maximálně zachovat původní ráz, ale také si neodepírat žádné pohodlí. Na rekonstrukci na klíč jsme neměli finance, takže nezbylo, než ji provádět postupně po etapách a zapojit se i vlastníma rukama,“ popisuje designérka Jitka Kolaříková.

Mlýn zdědila po rodičích, takže bylo o důvod víc, aby uchoval. Dva roky trvalo jen pouhé bourání a úklid toho, co zachránit už nešlo (více zde).

Jak rekonstruuje architekt a jak blondýna

Proměna venkovské usedlosti na třígenerační bydlení je jak z učebnice architektury. Ateliér Skvadra se snažil vytvořit ze starého statku celoročně obyvatelný dům, kde má každá generace své soukromí.

Usedlost tvoří tři budovy orientované do uzavřeného travnatého dvora. Obytné stavení si díky replikám oken a dveří zachovalo i po rekonstrukci původní vzhled.

Praktické rozdělení obytných ploch vycházelo z fyziologických předpokladů: prarodiče využívají spodní úroveň původní chalupy, zatímco mladší generace s dítětem expanduje do podkroví a vestavby v křížení chalupy a stávající stodoly. Jak se proměna statku podařila, se můžete přesvědčit zde.

Čtyřdílný seriál o rekonstrukci bytu v činžovní vile, do které se pustila drobná blondýnka, přinesl i díky názorným videím opět velmi silné emoce. Majitelka Martina chtěla varovat ostatní, aby nedopadli jako ona.

Bez chybějící smlouvy si nevymohla na firmách za zkaženou práci či materiál nic, přišla o spoustu času, peněz i nervů. Smutnou tečkou byla i dodávka závěsů od firmy, která se na trhu prezentuje jako dodavatel luxusního zboží. Smutný příběh začíná tady.

10. března 2015