Tomáš Plekanec z Montrealu překonává brankáře Bena Bishopa z Tampy.

Tomáš Plekanec z Montrealu překonává brankáře Bena Bishopa z Tampy. | foto: AP

Plekanec se po delší odmlce střelecky prosadil, trefil se i Hertl

• 7
Po dlouhých 21 zápasech bez gólu se v hokejové NHL střelecky připomněl Tomáš Plekanec. Druhý nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony tak přispěl k ukončení černé série Montrealu. Výhra 4:3 po nájezdech z Tampy Bay byla pro slavný klub první po šesti porážkách. Za domácí jednou asistoval bek Andrej Šustr a v dalším duelu ještě skóroval za San Jose Tomáš Hertl.

Hokejisté Montrealu v pondělí vybojovali svou teprve třetí prosincovou výhru z třinácti odehraných partií v daném období. Slavný klub přitom do sezony vstoupil rekordně devíti navazujícími triumfy a usadil se na čele tabulky, na konci roku mu však při zranění brankářské jedničky Carey Price trestuhodně odešla forma.

1. David Krejčí (BOS), 35z.- 33b.(11+22)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 38z.- 28b.(8+20)
3. Jaromír Jágr (FLA), 33z.- 25b.(10+15)
4. Jakub Voráček (PHI), 35z. - 24b.(4+20)
5. Martin Hanzal (ARI), 26z.- 20b.(5+15)
6. Jiří Hudler (CGY), 32z.- 20b.(5+15)
7. Radim Vrbata (VAN), 36z. - 18b.(10+8)
8. T. Fleischmann (MTL), 38z. - 17b.(8+9)
9. Michael Frolík (CGY), 30z. - 16b.(7+9)
10. Tomáš Hertl (SJS), 34z. - 14b.(4+10)

Poslední výhra 4:3 z ledu Tampy Bay se zrodila až po samostatných nájezdech a uťala černou sérii šesti nezdarů Canadiens. Skóre utkání otevřel v 16. minutě hostující Tomáš Plekanec (19:15, +/-: 0, 5 střel, 1+0), jenž se tak radoval po dlouhých 21 startech bez gólu. Velký podíl na tom měl přihrávající P.K. Subban, který uvolnil českého reprezentanta před brankářem Benem Bishopem.

V dalším průběhu Lightning dvakrát nejtěsnější náskok Montrealu smazali a díky trefě Ryana Callahana z 54. minuty, asistenci si připsal i český bek Andrej Šustr (19:47, +1, 1 střela), šli dokonce do vedení. Kanadský celek ale vrátil do hry rychlým kontrem z času 54:14 Dale Weise. Smírný stav 3:3 vydržel i přes prodloužení a v rozhodujících nájezdech ve třetí sérii zlomil utkání na stranu hostů kapitán Max Pacioretty.

Podobně jako Plekanec se po delší střelecké odmlce připomněl i Tomáš Hertl, který vyšel gólově naprázdno pro změnu v předešlých deseti startech. Svým čtvrtým zásahem sezony však v pondělí pouze zmírnil domácí nezdar San Jose v poměru 3:6 s Coloradem.

Běžela 49. minuta, když se Hertl (11:10, +1, 5 střel, 1+0) prosadil po výjezdu zpoza branky střelou z pravého kruhu. Snižoval tak průběžné skóre na 3:4. Ještě ve stejné minutě ale potrestal vyloučení domácích Nathan MacKinnon a stejný hráč v závěru zamířil i do prázdné klece, díky čemuž završil svůj druhý hattrick kariéry v NHL.

Kromě zmiňovaného MacKinnona (3+0) si za Avalanche výrazně vylepšil statistiky ještě Carl Soderberg (1+2). Hned čtyři z šesti branek Colorada se zrodily v početních převahách.

Už počtvrté v řadě nastoupil v brance Detroitu Petr Mrázek. V pondělí na ledě Minnesoty však i přes dobrý výkon na sobotní výhru 3:2 z Nashvillu navázat nedokázal. Český gólman, jehož zámořští novináři zvolili třetí hvězdou utkání, vychytal 32 z 34 střel Wild.

Překonat jej dokázali pouze dva střelci, Charlie Coyle a Mikko Koivu. Druhý jmenovaný v 59. minutě do prázdné klece svou druhou brankou pojišťoval domácím výhru na 3:1.

Kromě Mrázka za Red Wings nastoupili ještě obránce Jakub Kindl (17:26, +/-: 0, 1 střela) a svůj druhý zápas v NHL hrající útočník Tomáš Nosek (10:26, -1).

Buffalo - Washington 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky: 21. Ovečkin, 33. Beagle. Střely na branku: 31:26. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Beagle (všichni Washington).

Tampa Bay - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 26. Kučerov, 54. Garrison, 54. Callahan (Šustr) - 16. Plekanec, 30. Galchenyuk, 55. Weise, rozhodující sam. nájezd Pacioretty. Střely na branku: 39:34. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Condon (Montreal), 2. Callahan,3. Kučerov (oba Tampa Bay).

Nashville - NY Rangers 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)
Branky: 34. a 52. Neal, 19. Forsberg, 48. Smith, 50. Ellis - 27. Fast, 54. Nash, 57. Miller. Střely na branku: 35:29. Diváci: 17.317. Hvězdy zápasu: 1. Neal, 2. Ribeiro, 3. Josi (všichni Nashville).

Minnesota - Detroit 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky: 58. a 59. Koivu, 12. Coyle - 59. Dacjuk. Střely na branku: 35:29. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:06 minuty, inkasoval dvě branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Diváci: 19.110. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Coyle (oba Minnesota), 3. Mrázek (Detroit).

Vancouver - Los Angeles 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky: 16., 46. a 53. Toffoli, 22. Forbort, 32. McNabb. Střely na branku: 27:38. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Kopitar, 3. Quick (všichni Los Angeles).

San Jose - Colorado 3:6 (1:2, 1:1, 1:3)
Branky: 11. Marleau, 34. Karlsson, 49. Hertl - 9., 49. a 59. MacKinnon, 15. Söderberg, 32. Duchene, 48. Comeau. Střely na branku: 38:26. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Söderberg, 2. MacKinnon, 3. Duchene (všichni Colorado).