Uvázlou českou loď v Drážďanech se podařilo vyprostit, pomohla vlna

  • 174
Povodí Labe zvýšilo hladinu, aby pomohlo uvolnit českou nákladní loď, která uvázla v neděli v centru Drážďan. Z Ústí nad Labem pustilo vlnu, která do saské metropole dorazila odpoledne. S pomocí dalšího tažného plavidla se pak uvázlou soupravu podařilo vyprostit.

„Na požadavek ČSPL jsme zvedli od půlnoci do čtyř do rána hladinu v Ústí na 210 centimetrů, což je o dvacet centimetrů víc, než byl vodní stav,“ řekl dispečer povodí Tomáš Kacálek. Vlnu pustili vodohospodáři z Masarykových zdymadel v ústeckém Střekově.

Nákladní loď dlouhá 90 metrů s nákladem sojového šrotu o hmotnosti 1100 tun uvázla v Německu na své cestě do Děčína. Stála na písčité mělčině pod Mariánským mostem nedaleko drážďanské Semperovy opery či galerie Zwinger.

„Přivolali jsme na pomoc další český remorkér typu TR 15. Přes Vánoce byl odstavený v (drážďanském) Albertově přístavu,“ uvedl ředitel drážďanského vodního a lodního úřadu Klaus Kautz. Několik pokusů o vyproštění se však nezdařilo (o uvázlé lodi zde).

Loď podle ČSPL nebyla naložená víc, než směla

Ze soulodí složeného ze dvou tlačných člunů a tlačného remorkéru rejdaři v neděli odpojili menší člun, kterým sjeli po proudu pod mosty. Pod mostem zůstávala loď s ponorem 150 centimetrů, na níž je naloženo 731 tun sojového šrotu.

Ředitel společnosti ČSPL Milan Raba říká, že o příčinách uváznutí lze zatím jen spekulovat. „Jak se vše stalo, je nyní těžké říci. Faktem je, že plavidlo je nasedlé na písečném nánosu. Jeho uvolnění ztěžuje fakt, že soulodí je mezi mostními pilíři a i samo o sobě má omezenou manévrovatelnost. Kdyby se to nestalo pod mostem, dávno by už jelo dál,“ řekl dopoledne.

Loď podle něj byla naložena na ponor 150 centimetrů a plavební hloubka byla 180 centimetrů, takže pod mostem měla proplout bez potíží. „Neměli jsme loď přeloženou,“ zdůraznil Raba.

Zda byl v cestě nějaký nános, nebo loď vyjela z dráhy, ukáže až následné proměření plavební dráhy.

Plavidlu se nejprve pokoušel pomoci tlačný člun dalšího připlouvajícího soulodí, pak remorkér TR 15, bagry i vykládání šrotu. Nic nepomohlo. Proto byl z plavidla odpojen tlačný člun TČ530, který už doplul do Čech, na místě zůstávaly dva nákladní kontejnery s větším tlačným člunem T41160. Soulodí tak bylo kratší, lehčí a vlna mu nakonec pomohla.

V 16 hodin loď s pomocí lana vyprostil remorkér TR 15.

Od zastavení kvůli suchu to byla první plavba ČSPL po Labi

„Není to nic neobvyklého, v tomto případě je to atraktivní, protože se to stalo v centru Drážďan,“ sdělil Raba.

Kvůli letošnímu extrémnímu suchu musela střekovská zdymadla pro uvázlé lodě dělat vlnu už několikrát - pro české i německé. Od května do listopadu lodě nepluly vůbec.

„Naše lodě tak operovaly v zahraničí, od zastavení plavby je toto první cesta soulodí naší firmy do republiky,“ přiblížil Raba.

Kvůli nehodě musela být na nějaký čas vodní cesta uzavřena, loď ale blokovala jen trasu protiproudní, ta po proudu pod dalším pilířem byla volná. Osobní lodní doprava tak ohrožená nebyla.

,