Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: AP

Odjezd radikálů z Damašku ztroskotal, autobusy neměly kudy projet

  • 132
Plánovaný odjezd oponentů Asadovy vlády z jižního Damašku se odkládá. Autobusy pro několik tisíc syrských povstalců, jejich příbuzných a stoupenců teroristické organizace Islámský stát nemají kudy projet. Evakuační trasa měla vést přes území ovládané skupinou Džajš Islám, její velitel ovšem zemřel při pátečním leteckém úderu.

Evakuace povstalců a stoupenců Islámského státu se plánovala od minulého týdne. Z předměstí Jarmúk, Kadán a Hadžar al-Asvad na jihu syrské metropole měly odjet až čtyři tisíce zraněných bojovníků a příbuzných. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) mířily do Homsu nebo Rakká, které je už několik let hlavní syrskou baštou Islámského státu.

Další mrtví

Organizace SOHR oznámila, že při pátečních útocích přišlo v severní provincii Aleppo o život 71 lidí.

Fronta An-Nusra údajně použila sebevražedného atentátníka, který zaútočil na shromážděné vojáky. Následovala přestřelka mezi armádou a povstalci a na straně armády zůstalo 33 mrtvých, mezi jejími protivníky 38.

Do čtvrtí, odkud měli být radikálové odvezeni, se už v pátek začaly sjíždět desítky autobusů. Podle libanonských zdrojů však evakuační plán ztroskotal kvůli smrti Zahrána Alúše, který zahynul při pátečním náletu na východním předměstí syrské metropole (více se dočtete zde).

Konvoj s evakuovanými radiály měl podle dohody projíždět územím, které ovládá právě Džajš Islám. Podle televize Al-Manár provozované hnutím Hizballáh se autobusy otočily a odjely zpět, neboť bezpečná trasa pro převoz povstalců po Alúšově smrti přestala existovat.

Putinův úspěch, psala o evakuaci ruská média. Překazil ji nálet

Za pátečním náletem na pozice skupiny Džajš Islám stojí nejspíš ruské letectvo, případně armáda prezidenta Bašára Asada. Zpráva o odložení evakuace kvůli útoku na velitele Zahrána Alúše přišla paradoxně jen krátce poté, co ruská státní média v čele s propagandistickou agenturou Sputnik News prohlásila odjezd povstalců z Damašku za „Putinův úspěch“ a vylíčila, že právě ruská vojenská pomoc umožnila Asadovi evakuaci vyjednat.

Alúš stál v čele rebelské skupiny Džajš Islám, která se nehlásí k žádné větší povstalecké organizaci - odmítla například bojovat pod vlajkou Svobodné syrské armády.

Nespolupracuje ani s teroristickou organizací Islámský stát či frontou An-Nusra, protože neschvaluje jejich radikální výklad islámu.

Džajš Islám neboli Armáda islámu už za Zahrána Alúše jmenovala nástupce. Stal se jím Isám Bajdaní známý pod přezdívkou abú Hammám. Mluvčí skupiny prohlásil, že Alúšova smrt povede jenom k vystupňování boje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video