Advokát Michal Pacovský (22. 5. 2015) | foto: Tomáš Cetkovský, iDNES.cz

Rathovi jsem naletěl, přiznal advokát Pacovský. Hájit ho prý nechtěl

  • 75
Pražský advokát Michal Pacovský lituje, že se v květnu sešel s obžalovaným exhejtmanem Davidem Rathem kvůli jeho obhajobě. Domnívá se, že Rath a jeho právníci ho oklamali. „Já jim to sežral i s navijákem,“ prohlásil. Kvůli tomu, že obžalovanému podepsal plnou moc a pak nepřišel k soudu, ho vyšetřuje advokátní komora.

„Byl jsem blbec, že jsem se s ním sešel. Ale já nikdy nikoho nevyhodil,“ cituje Aktuálně.cz vysvětlení advokáta, jak zareagoval na žádost o setkání, která vyšla z Rathovy strany. Dnes se na svůj souhlas se schůzkou dívá jako na největší chybu svého života.

Vyměnit advokáta se Rath rozhodl v květnu. V pondělí 18. května všichni čekali, že jeho dosavadní obhájci Roman Jelínek a Adam Černý pronesou závěrečné řeči. Místo toho ale obžalovaný exhejtman dorazil k soudu sám. Oznámil, že obhájcům vypověděl smlouvu a zvolil si jiného. Měl jím být právě Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského, který kauzu řešil.

Michal Pacovský ale k soudu nedorazil. „Plnou moc jsem podepsal, on ji podepsal také. Výpověď jsem nedostal. Netuším, co se o víkendu stalo a proč se to stalo,“ podivoval se tomu Rath a tvrdil, že advokát ho prý oslovil s nabídkou zastupování sám od sebe a v pátek se setkali.

Právníka prý zmátla čerstvá spisová značka

Advokát však zmíněnému deníku předestřel jiné vysvětlení, co se v pátek 15. května a o následném víkendu stalo. O schůzku byl prý požádán. „Ano, bylo to z jeho strany, to mohu potvrdit,“ sdělil ve středu na dotaz iDNES.cz. Domníval se prý, že s ním Rath projednává zastupování v jiné své kauze. „Říkal spisovou značku z letošního roku. Já věděl, že má ještě jiný případ,“ uvedl.

Rath obžalovaný z korupce ukazuje plnou moc od advokáta Pacovského (19. května 2015)

Spisová značka Rathova případu odkazovala nejdřív k roku 2013, později se ale změnila. V plné moci, kterou později bývalý hejtman ukazoval novinářům, jsou ale uvedené obě. Listina je datována k 15. květnu 2015 a obsahuje podpisy obou stran - Davida Ratha i advokáta Michala Pacovského. Advokát ale uvedl, že dostal pouze plnou moc k nahlížení do spisu, a že smlouvu o právním zastoupení s Rathem neuzavřel.

V případě, že by bývalého hejtmana hájil příbuzný soudce, znamenalo by to nejspíš vyloučení soudce Roberta Pacovského pro možnou podjatost a přidělení případu jinému senátu. Jednání by muselo začít od počátku, což by proces výrazně prodloužilo - o rok, možná i o víc. Advokát Pacovský o tomto riziku věděl, proto obhajobu Ratha v už rozjeté kauze odmítl.

„Kdybych to udělal, mohl bych se dopustit trestného činu a zmařit celé dosavadní líčení. Robert by se musel vyloučit,“ cituje ho Aktuálně.cz.

Možné pochybení zajímá i advokátní komoru

Podezřelou změnou advokáta se zabývá i advokátní komora. Prověřuje, zda Michal Pacovský nepochybil. Zatím stanovisko nevynesla. Mluvčí komory Iva Chaloupková již dříve redakci iDNES.cz sdělila, že komora dostala podnět k řešení a zvažuje, zda podá na Pacovského kárnou žalobu (více zde).

Rath trvá na tom, že nabídka k zastupování a žádost o schůzku vzešla ze strany Pacovského. „Oslovil mě přes prostředníka. Mám kopie SMS, které si posílali, a prostředník je připraven vše potvrdit před advokátní komorou,“ řekl Rath serveru.

Bývalý hejtman Středočeského kraje a poslanec za ČSSD byl letos v červenci nepravomocně odsouzen na osm a půl roku vězení za korupci při zadávání veřejných zakázek. Podle soudu si na úplatcích přišel na víc než 16 milionů korun. Měl slíbeno celkem přes 22 milionů, šest milionů už nestihl převzít.

Spolu s Rathem byli odsouzeni i manželé Petr a Kateřina Kottovi, kteří podle soudu spoluorganizovali korupční systém. Ani jejich verdikty nejsou dosud pravomocné, stejně jako rozsudky nad dalšími obžalovanými v této kauze.

Právník Michal Pacovský odmítá, že by zastupoval Ratha:

23. května 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue