Lihový boss Březina dostal 13 let vězení, jeho bratr čtyři roky

  • 110
Olomoucký soud vynesl verdikt nad takzvanou lihovou mafií. Jejího šéfa Radka Březinu poslal do vězení na třináct let, jeho mladšího bratra Tomáše na čtyři roky. Propadne jim také majetek. Tresty dostalo i dalších šest jejich kumpánů. Státu způsobili škodu za 6,39 miliardy korun.

Rozsudek není pravomocný. Žalobce si ponechal lhůtu na zvážení odvolání. Radek Březina si vzal také lhůtu na zvážení odvolání, stejně jako ostatní odsouzení muži. Jen Lubomír Kaláč a Ivan Kovářík se odvolali přímo v soudní síni.

Radek Březina ze Zlína-Kostelce čelil u olomouckého soudu obžalobě, že ovládal organizovanou skupinu, která v letech 1998 až 2013 tajně čistila technický líh a používala ho k výrobě alkoholických nápojů bez odvedení daně. Stát podle původního znění obžaloby okradli o 6,7 miliardy korun.

Tresty v případu lihové mafie

Radek Březina

  • TREST: 13 let nepodmíněně, věznice se zvýšenou ostrahou
  • návrh žalobce: 13,4 roky a propadnutí majetku
  • požadavek obhájce: 11 až 12 let

Tomáš Březina

  • TREST: 4 roky nepodmíněně věznice s ostrahou
  • návrh žalobce: 4 roky a propadnutí majetku
  • požadavek obhájce: 3 roky

Radek Menšík

  • TREST: 12 let nepodmíněně, věznice s zvýšenou ostrrahou
  • návrh žalobce: 12 let
  • požadavek obhájce: 10 let až 10,5 let

Lubomír Kaláč

  • TREST: 9 let 2 měsíce nepodmíněně, věznice s ostrahou
  • návrh žalobce: 6 let a propadnutí majetku
  • požadavek obhájce: 4 roky když bude uznán spolupracujícím obviněným, nebo 5 let, když ne

Ivan Kovářík

  • TREST: 9 let 2 měsíce nepodmíněně, věznice s ostrahou
  • návrh žalobce: 9,2 let
  • požadavek obhájce: zproštění obžaloby

Václav David

  • TREST: 9 let 2 měsíce nepodmíněně, věznice s ostrahou
  • návrh žalobce: 9,2 let
  • požadavek obhájce: zproštění obžaloby, v případně uznání viny 6 let

Rostislav Hanulík

  • TREST: 6 let nepodmíněně, věznice s ostrahou
  • návrh žalobce: 9,2 let
  • požadavek obhájce: trest pod spodní hranicí trestní sazby, která je 9,2 let

Tomáš Pantlík

  • TREST: 3 roky podmíněně, zkušební doba 5 let
  • návrh žalobce: 4 roky
  • požadavek obhájce: zproštění obžaloby

Soudce před samotným vynesením rozsudku zrušil část obžaloby, která Březinu a některé další obžalované vinila z podvodů s 1,3 milionu litrů lihu v Ostravě v letech 1998 až 2001. Stát tím podle státního zástupce na daních připravili o 304 milionů korun.

„Tuto část trestné činnosti je nutné posuzovat podle tehdejšího zákona, který obsahuje kratší dobu promlčení,“ uvedl soudce olomouckého soudu Eduard Ondrášek.

Bratr šéfa „vydělal“ na spolupráci s obžalobou

Žalobce navrhoval pro Radka Březinu vězení na 13 let a 4 měsíce. Pro zbývající členy gangu pak chtěl tresty od čtyř do 12 let žaláře (více zde).

„Radek Březina zosnoval, organizoval a fakticky s ostatními řídil trestnou činnost ve zločinecké skupině. Za pomoci Tomáše Březiny ji řídil tak, aby nebylo možno odhalit jejich skutečné aktivity,“ poznamenal soudce na úvod čtení rozsudku, který má 32 stran.

Vůdčí slovo měl podle soudce Radek Březina. „A v jeho nepřítomnosti Tomáš Březina,“ zmínil předseda senátu významnou roli mladšího sourozence.

Právě pro Tomáše Březinu navrhl žalobce čtyřleté vězení. Soud mu tento nízký trest skutečně udělil, když jej uznal jako spolupracujícího obviněného za to, že detailně popsal, jak nelegální byznys fungoval (více například zde).

„Soud považuje jeho výpověď za nosnou a zásadní. Popsal roli jednotlivých spoluobžalovaných a byl schopen poměrně přesně popsat, jak se následně ukázalo, když se podařilo obnovit některé datové soubory, jaké množství lihu bylo užito. Došlo tím k zásadní změně dokazování,“ podotkl Ondrášek.

„Radek Březina se v průběhu loňského roku k trestné činnosti doznal. Je zde třeba uvést, že se doznával k tomu, co bylo dokázáno. Nutno říct, že neprováděl obstrukce, kterými by mařil průběh hlavního líčení,“ doplnil soudce.

Ostatní oficiální představitelé všech společností zapojených do lihového byznysu podle něj zastávali své funkce jen formálně. Radek Březina podle soudce v těchto firmách de iure nefiguroval.

Policie zabavila jen drobnější majetek

Soud také rozhodl, že státu propadne majetek bratrů Březinových. Jeho hodnota je ale ve srovnání se způsobenou škodou mizivá.

Policie jim dokázala zabavit především nejrůznější směnky na desítky milionů korun. Soudce uvedl, že směnky už stát vymáhá. Jedna z nich byla také na 200 tisíc korun od bývalého zlínského primátora Tomáše Úlehly (více zde).

Radek Březina jinak přijde jen o vůz značky Mercedes-Benz z roku 2003, jeho bratr Tomáš pak především o milion korun nalezený v trezoru a o dvě budovy v Mariánských Horách.

Březinovi také přijdou o další nemovitosti v Olomouci a Mariánských horách. Případným daším propadnutím majetku se bude soud dále zabývat.

Ve verdiktu stojí, že lihová mafie nezdanila zhruba 21 milionů litrů alkoholu.

„Zatajili před správcem daně vznik daňové povinnosti. Spotřební daň nepřiznali, čímž byla České republice zkrácena daň ve výši 5 miliard 651 milionů 125 tisíc korun,“ vypočetl soudce, který posléze zmínil další případy, při nichž stát na daních přišel dohromady o další stovky milionů korun.

Soudce připustil, že je problém přesně popsat a vyčíslit, kolik lihu mafie ve skutečnosti nezdanila. Připomenul, že se na to v závěrečných řečech odvolávali i jednotliví obhájci.

„Soud je však přesvědčen, že stanovení množství lihu a výše daňového úniku je stanovena ve prospěch obžalovaných,“ argumentoval Ondrášek.

Trest hrozí i nedbalým celníkům

Rozsudek si přišli vyslechnout všichni obžalovaní. Kromě Radka Březiny jsou všichni stíhání na svobodě. Březinu k soudu dovedla vězeňská služba v kuklách a se samopaly z vězení, kde si odpykává trest 16 měsíců za ukrývání zbraní v budově bývalého areálu Svitu ve Zlíně (více zde).

Radek Březina stejně jako ostatní v soudní síni poslouchal verdikt vestoje. Povětšinou pozoroval soudce, jen občas odvrátil zrak a podíval se na zem nebo z okna. Emoce na sobě nedal znát. Ke spoluobžalovaným stál zády, ani jednou se na ně neobrátil.

Březinova kauza nijak nesouvisí s metanolovou aférou, při níž po celé republice na podzim 2012 zemřely desítky lidí. Její viníky zlínský soud poslal do vězení (více zde). Metanolová aféra pouze pomohla policii s rozkrytím Březinových daňových podvodů.

Policisté také čerstvě obvinili jedenáct zlínských celníků, kteří měli kontrolovat činnost Březinovy firmy Morávia-Chem v Hrobicích u Slušovic. Na denaturaci lihu podle vyšetřovatelů dohlíželi ledabyle, za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti jim hrozí až tři roky vězení (více zde).

, ,