Chelsea porazila Sunderland, Leicester zvládl duel s Evertonem

• 33
Chelsea, která ve čtvrtek odvolala kouče Josého Mourinha, porazila v 17. kole anglické fotbalové ligy Sunderland 3:1 a odpoutala se od sestupových pozic. I na druhém konci tabulky je veselo - Leicester vyhrál na hřišti Evertonu 3:2 a potvrdil pozici lídra soutěže.

Steve Holland, jenž dostal Chelsea dočasně na starost, udělal oproti minulému kolu dvě změny v základní sestavě. Před zraky nového trenéra Guuse Hiddinka, který utkání sledoval z tribuny, vyběhli na hřiště španělští záložníci Cesc Fabregas a Pedro - místo Ramirese s Edenem Hazardem.

Už v úvodu utkání poslal Chelsea do vedení po Willianově rohovém kopu Branislav Ivanovič, na něhož o chvíli později navázal právě navrátilec do sestavy Pedro. Chelsea dala za třináct minut stejný počet gólů jako za posledních pět utkání pod Mourinhem.

Do poločasu mohl rozhodnout Diego Costa, ale ve dvou slibných příležitostech netrefil bránu. To se po přestávce povedlo Oscarovi, jenž proměnil nařízený pokutový kop. Naději v týmu Sunderlandu vzbudil střídající Fabio Borini, který po devíti minutách na hřišti snížil. Na víc se ale předposlední celek Premier League nezmohl.

Vedoucí Leicester zavítal na hřiště Evertonu. Hosté dostali v sedmadvacáté minutě možnost kopat penaltu, jíž se ujal ve formě hrající Rijád Mahriz - a spolehlivě proměnil. Jenže za okamžik bylo vyrovnáno. Belgický kanonýr Romelu Lukaku stál ve správnou chvíli na správném místě a dal gól v sedmém ligovém utkání v řadě.

Leicester vybojoval penaltu i ve druhé půli. Brankář Evertonu Tim Howard si faulem ve vápně vysloužil žlutou kartu a vybídl ke skórování znovu Mahrize, jenž si opět poradil a poslal Leicester do vedení. Alžířan se v prosinci trefil už šestkrát. Dvoubrankový náskok zařídil Jamie Vardy, byť tentokrát v roli asistenta. Na jeho přesnou přihrávku si naběhl Šindži Okazaki a zdálo se, že je rozhodnuto.

V samotném závěru se zápas pokusil zdramatizovat Kevin Mirallas, ale jeho gól přišel pro Everton pozdě.

Věděli jste, že...

• Loni o Vánocích byl poslední, letos je první. Leicesteru se toto povedlo jako prvnímu týmu v historii Premier League.
  • Manchester United podlehl doma nováčkovi soutěže poprvé od roku 2001. Tehdejší utkání (proti Boltonu) skončilo také 1:2.
  • Útočník Evertonu Romelu Lukaku dal napříč všemi soutěžemi gól v osmi utkáních po sobě, čímž vyrovnal klubový rekord z roku 1954.
  • Wayne Rooney odehrál 500. utkání v dresu Manchesteru United.
  • Crystal Palace proměnilo už čtvrtou penaltu v sezoně - pouze Leicester se ze značky pokutového kopu trefil víckrát.

Další nepříjemné překvapení si pro vlastní fanoušky připravil Manchester United. Domácí zápas proti Norwichi měl být pro svěřence Louise van Gaala jednoznačnou záležitostí, ale stal se pravý opak.

Manchester sice utkání statisticky ovládl, ale v prvním poločase nevystřelil ani jednou na bránu. To Norwich se mezi tři tyče trefil - a hned se mohl radovat. Cameron Jerome nedal brankáři De Geovi z blízka šanci.

Ve druhém poločase sice Manchester svého soupeře přestřílel, ale na rozdíl od hostů pálil většinou mimo bránu. Dvougólový náskok zařídil Norwichi Alexander Tettey, jenž se za vápnem napřáhl a trefil se po zemi k tyči.

Za United sice snížil útočník a čerstvý držitel ceny Golden Boy pro nejlepšího mladíka Evropy Anthony Martial, ale Norwich už si cenné vedení pohlídal. Nic na tom nezměnila ani nepřesná hlavička Chrise Smallinga ze čtvrté minuty nastavení.

Čtvrté místo tabulky mohl po ztrátě United obsadit Tottenham, který hrál na hřišti Southamptonu. A díky povedené pětiminutovce v závěru prvního poločasu se mu to také povedlo. Nejprve se po pěkné individuální akci trefil Harry Kane - už podeváté v posledních jedenácti zápasech.

Na anglického reprezentanta navázal kolega z národního týmu Dele Alli, kterému ideální pozici připravil obránce Kyle Walker. Southampton se k větší šanci dostal až v třetí minutě nastavení, ale James Ward-Prowse čisté konto Hugovi Llorisovi nesebral.

Stoke City doma narazilo na Crystal Palace. Domácí měli v první půli solidní příležitosti, ale první se radovali hosté - nařízenou penaltu proměnil těsně před pauzou Connor Wickham. I druhý gól zápasu padl z pokutového kopu, když čtvrt hodiny před koncem vyrovnal na 1:1 Bojan Krkič. Poslední slovo měl střídající Lee Čong-jong, jenž v závěru rozhodl o výhře Crystal Palace.

Bournemouth porazil Chelsea i Manchester United a na hřišti West Bromwiche doufal ve třetí výhru v řadě. Domácí přišli po půl hodině o vyloučeného Jamese McCleana a Bournemouth přesilovku využil. V úvodu druhé půle ho poslal do vedení Adam Smith, na jehož trefu ještě reagoval Gareth McAuley. Pak ale ve vápně fauloval Darren Fletcher a hosté díky proměné penaltě Charlieho Danielse zvítězili.

Aston Villa nevyhrála na hřišti Newcastlu už deset let. V posledním utkání sobotního programu ale vydřela alespoň remízu 1:1. V prvním poločase sice po hlavičce Fabricia Colocciniho prohrávala, nakonec však získala bod díky přesnému zásahu Jordana Ayewa.

Sobotní výsledky 17. kola: Chelsea - Sunderland 3:1 (5. Ivanovič, 13. Pedro, 50. Oscar z pen. - 53. Borini), Everton - Leicester 2:3 (32. Lukaku, 89. Mirallas - 27. a 65. oba z pen. Mahrez, 69. Okazaki), Manchester United - Norwich 1:2 (66. Martial - 38. Jerome, 54. Tettey), Southampton - Tottenham 0:2 (40. Kane, 43. Alli), Stoke - Crystal Palace 1:2 (76. Krkič z pen. - 45.+1 Wickham z pen., 88. L. Čong-jong), West Bromwich - Bournemouth 1:2 (79. McAuley - 52. Smith, 87. Daniels z pen.), Newcastle - Aston Villa 1:1 (38. Coloccini - 61. Ayew).