VIDEO: Za tři měsíce kocour roztrhal velkou krabici na kousíčky. Proč?

  • 23
Mladý černobílý kocourek Elliot prokázal velké odhodlání, když naprosto systematicky cupoval poměrně velkou krabici po řadu týdnů na maličké kousky, dokud ji úplně nezlikvidoval. Jeho majitel to zaznamenal na úžasné časosběrné video.

Že kočky krabice milují, to dobře ví každý, kdo má tuto vrnící šelmičku doma (více čtěte zde). Pravděpodobně to pramení z přirozené potřeby koček mít neustále na dosah nějakou skrýš. Nejen kartonový box, ale i taška, pootevřená skříň, šuplík, kufr či pračka se hodí.

Elliot je mezi kočkami jednoznačně originál, potvrzuje odbornice na chování psů a koček Hana Žertová. I jiné kočky někdy „svoji“ krabici roztrhají. Proč ale tenhle poměrně drobný kocourek karton tak dlouho systematicky cupuje, dokud z krabice, do které by se vešel několikrát, v podstatě nic nezbude?

Proč ale Elliot krabici tak systematicky kouše?

Kousání krabic se podle Hany Žertové u koček někdy vyskytuje jako forma psychické poruchy zvané pica (čti pajka) syndrom. „Jde o cucání, sání nebo žvýkání a polykání nestravitelných předmětů, nejčastěji vlny, gumy, plastů. Je to nutkavé chování často založené dědičně nebo související se stresem.“

To však pravděpodobně nebude Elliotův případ. „Kočka na videu krabici nežvýká a nepolyká, jen trhá kousky a odhazuje je. Vypadá to spíše na hru, i vzhledem k nízkému věku kočky.“

Podle etoložky to ale může být i naučené chování: “Někdo ji například škádlil pruhem tvrdého papíru a ona se s ním naučila tzv. bojovat,“ odhaduje.

„Ale může to být prostě tak, že domácí šelmička na videu je svým založením vandal, jako spousta lidí, a také například psů. Prostě ji baví ničit věci, na které svými zuby a drápy stačí. Ovšem pozoruhodná je výdrž a věrnost stále téže krabici,“ oceňuje Elliotův výkon odbornice, které za profesní život veterinární lékařky a etoložky prošly rukama tisíce domácích mazlíčků.

Proč kočky ke svému životu potřebují skrýše?

Kočkám pohybujícím se v otevřeném terénu stále hrozí nebezpečí, ať od psů, jiných koček, dravých ptáků, nebo především od zlých lidí.

Dopřávejte kočkám krabice

Pokud jde o oblibu papírových krabic u koček, v úvahu je zřejmě potřeba brát ještě další aspekt. „Každá krabice kočce jinak voní podle toho, kde ležela a co v ní bylo zabaleno. A protože kočky jsou velice zvědavé a mají výborný čich, zkoumají tyto nezvyklé pachy a překrývají je svými feromony z tvářových žlázek, proto si o krabice otírají tvářičky,“ vysvětluje etoložka typické kočičí chování, kterého si každý majitel kočky u svého mazlíčka už určitě všimnul.

Jakmile takto kočky provoní krabici svým pachem, přestává pro ně být zajímavá. Proto je dobré přinést zhruba obden kočce novou krabici, z jiného obchodu, jinak velkou, jiného tvaru.

„Proto se všechny kočky, i ty, jejichž předci nikdy neběhali volně venku, rodí s perfektním reflexem být v případě ohrožení co nejméně nápadné, a co nejlépe schované,“ vysvětluje etoložka, proč kočky vyhledávají úkryty tak rády a v podstatě neustále.

„Když zazvoní instalatér, kočka zmizí. Když vytáhnete přepravku a chcete jet s kočkou k veterináři, zaručeně ji nenajdete. Přijde-li návštěva a chvíli s vámi sedí a klábosí, kočka si najde takovou skrýš, aby mohla cizince nejprve pozorovat. Teprve když nazná, že nehrozí nebezpečí, připojí se ke společnosti,“ předkládá odbornice typické modely kočičího chování.

„Nesnažte se ale schovanou kočku najít a vytáhnout ze skrýše. Ani ji tam nehlaďte,“ radí Žertová. „To ji vždycky pořádně naštve a může citelně seknout drápky nebo se zakousnout do ruky.“

Na druhou stranu je právě obliba koček ve schovávání se do krabic i tašek důvodem, proč není problém ji v případě darování „pěkně zabalit“ (více zde):

22. prosince 2010