Chystané změny oznámila na pátečním brífinku místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová (na fotografii) | foto: Dan Materna, MAFRA

Kolik poslanců, tolik času na řeč, navrhlo ANO. Opozice mluví o náhubku

  • 305
Hnutí ANO chce na začátku příštího roku navrhnout změnu jednacího řádu Sněmovny tak, aby byl čas na projednání zákonů omezený a rozdělený mezi jednotlivé poslanecké kluby. Podle Martina Plíška z opoziční TOP 09 je to další pokus o prosazení „náhubkového“ zákona a o umlčení opozice. Předseda ODS Petr Fiala nevidí pro změnu jednacího řádu důvod.

„Každý zákon by měl nějakou dotaci, ta by byla rozdělena mezi kluby,“ popsala místopředsedkyně hnutí Jaroslava Jermanová princip takzvané strukturované debaty. Čas určený klubu by pak mohli vyčerpat buď jednotliví poslanci, kteří se předem přihlásí v rámci svého klubu, nebo jeden poslanec.

Koalice opět EET neprotlačila. Jen zvyšujete restrikce, slyšela od ODS

Podle prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka je možné i to, že by jednotlivé kluby nedostaly stejnou časovou dotaci. Záleželo by na tom, kolik mají poslanců. „Ve vyspělých demokraciích, kde demokracie nebyla přerušena jako v České republice, tento princip odpovídá výsledkům voleb,“ poznamenal Faltýnek.

ANO návrh hájí slovy, že chce v budoucnu předejít obstrukcím, které provázejí například projednávání předlohy o zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Při návrhu změny pravidel se hnutí inspirovalo v Německu.

Přebírat prvky z ciziny je nesmysl, říká Fiala

O změně jednacího řádu hovořili zástupci ANO už několikrát. Opozice jim vyčítala, že chtějí omezovat demokratickou diskusi poslanců. Političtí soupeři ANO se odvolávali na slova předsedy hnutí Andreje Babiše, který opakovaně prohlásil, že rozpravy ve Sněmovně zdržují, nebo že Parlament je žvanírna.

Podle Jermanové nynější opozice v minulosti prosazovala podobné změny inspirované německým modelem. Plíšek podotkl, že Jermanová v příslušném sněmovním podvýboru s podobnými návrhy opakovaně neuspěla. „Věřím, že ostatní parlamentní strany takové návrhy na omezení svobody slova ve Sněmovně jednoznačně odmítnou,“ reagoval dále na návrh hnutí ANO.

Podle předsedy ODS Fialy je nesmyslné, aby se do českého politického systému zaváděly cizí prvky. Tvrdí, že je nezbytné každý systém vnímat jako celek. „Budeme teď zavádět jiný volební systém, jinou roli poslaneckých klubů jako je v Německu, změníme úplně všechno?“ podivil se Fiala. „Změny se mají provádět proto, že něco nefunguje, a já nic takového nevidím,“ dodal.

Hnutí ANO se nedaří protlačit zákon o EET

Hnutí ANO přišlo na páteční schůzi o EET stejně jako minulý pátek vybaveno rekvizitami. Na tiskové konferenci vystoupili s tabulkami s natištěnými výroky poslanců ODS Zbyňka Stanjury a Marka Bendy. Stanjura podle jedné z tabulek před čtyřmi lety prohlásil: „Kdo neumí za dvacet minut říct, co chce, tak už mu ani 21. minuta nestačí.“ Poslanec Benda podle ANO v lednu řekl: „Většina má právo bránit se teroru menšiny.“

Zákon o EET je v závěrečném třetím čtení. Hlasování se podle jednacího řádu může konat pouze ve středu nebo v pátek mezi 9:00 a 14:00. Vládní koalici se zatím nepovedlo hlasovaní o zákonu pro obstrukce TOP 09 a ODS prosadit.

Minulý pátek Jaroslava Jermanová vzala slovo předsedovi ODS Petru Fialovi:

Jste pro omezení času debaty v závislosti na počtu poslanců?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 27. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1998
NE
NE 1748
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue