V listopadu 2001 přistálo na Kubě letadlo americké společnosti Continental...

V listopadu 2001 přistálo na Kubě letadlo americké společnosti Continental Airlines z Floridy. Za několik měsíců může být podobný pohled v Havaně běžný. | foto: AP

USA a Kubu spojí pravidelné lety, dovolená na ostrově zůstává zakázaná

  • 110
Americká vláda uzavřela s Kubou dohodu o obnově pravidelného leteckého spojení. Podle agentury AP by první letadla z USA na linku do Havany mohla odstartovat za několik měsíců. Konkrétní podmínky si musí na ostrově vyjednat přímo aerolinie. Washington však svým občanům stále zakazuje trávit na Kubě dovolenou.

Mezi Kubou a Spojenými státy sice od roku 2011 přímé letecké spojení již existuje, funguje však pouze formou nepravidelné charterové dopravy. Většina cestujících musí volit drahé lety s přestupem v jiném státě, přímo na ostrov je pak doveze státní dopravce Cubana.

Čtvrteční mezivládní dohoda připravila americkým leteckým společnostem půdu pro další jednání, které by během několika měsíců mělo vést k zavedení pravidelných letů do Havany. „Užší vztahy v rámci komerčních leteckých aktivit usnadní rozvoj povolených cest mezi oběma zeměmi,“ stojí v prohlášení amerického ministerstva zahraničí.

Podle Thomase Engleho z amerického ministerstva Washington leteckým společnostem povolí až 110 zpátečních letů na Kubu denně. Z toho bude 20 do metropole Havany a deset na každé z ostatních devíti mezinárodních letišť na Kubě, uvedla agentura Reuters.

Ani možnost pohodlného nákupu přímých letenek však neznamená, že by Američané mohli do socialistické země vyrazit na dovolenou. Kuba je jedinou zemí, jejíž návštěvu občanům USA stále zakazují zákony. Za utrácení na ostrově, kde naprostá většina peněz z cestovního ruchu míří do státní kasy pod správou prezidenta Raúla Castra, hrozí pokuty nebo dokonce vězení.

Na Kubu jen za studiem, obchodem či sportem

Washington a Havana po více než 50 letech napjatých vztahů obnovily letos v červenci diplomatické vztahy, zákaz turistiky však platí dál. Americké úřady zatím na pokyn prezidenta Baracka Obamy pouze vydaly seznam dvanácti důvodů, které cestovatele k návštěvě ostrova opravňují.

Zákaz se od letoška netýká třeba studijních pobytů, výzkumu, účasti ve sportovních soutěžích, humanitárních projektů nebo obchodních cest. „Pokud američtí občané věří, že jejich cesta vyhovuje zákonným podmínkám, mohou si povolení v podstatě udělit sami,“ podotýká server CNN.

Na Kubu teď podle něj mohou bez problému tisíce lidí. Pokud by však někdo vyrazil pouze za zábavou a nemohl prokázat, že jeho návštěva spadá do některé z povolených kategorií, může mít po návratu problém s ministerstvem financí a v krajním případě i stanout před soudem.

Washington otevřel ambasádu, fungovat začne i pošta

V posledních měsících Spojené státy uvolňují vůči Kubě některá omezení, americké podniky například smějí na ostrově zakládat kanceláře. Obě země před týdnem uzavřely dohodu o obnovení poštovních služeb.

Hlavním cílem jednání obou zemí je nyní odbourání hospodářského embarga, které Spojené státy uplatňují vůči komunistické Kubě od roku 1960. Zavedly je v reakci na znárodnění majetku, který patřil americkým firmám a občanům.

O dva roky později Spojené státy embargo výrazně zesílily, takže v jeho rámci byla zakázána většina obchodu s Kubou i cest na ostrov. Na 54 let se uzavřela i americká ambasáda v Havaně. Vlajka s pruhy a hvězdami na jejím dvoře opět zavlála až letos v srpnu (více o otevření ambasády zde).

14. srpna 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video