RECENZE Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí: Rozdíl mezi velkofilmem a velkým filmem

  • 300
Když v roce 1977 změnily svět filmu Hvězdné války, dostaly přízvisko vesmírná pohádka pro dospělé. S jejich premiérovou, už sedmou epizodou Star Wars: Síla se probouzí, která právě vstupuje do českých kin, se pohádka pro dospělé mění v pohádku pro dospívající.

A není to jediná změna, byť galaktická sága o střetu temna a světla navenek pokračuje tam, kde epizodou Návrat Jediho skončila, pouze s náborem nových bojovníků na obou stranách.

Vedle generačního posunu totiž přichází i posun genderový, politický a sociální. Jednak hlavní role přebírají mladá žena a její nápadník černé pleti, jednak se rekrutují z kruhů řekněme plebejských, kde rytíře řádu Jedi považují za báchorku.

Dorost se nejdřív zocelí v boji, pak teprve poznává Sílu – tedy duchovní základ příběhu, který jej odlišoval od jiných válečnických fantasy. Filozofická stránka učení a jeho mistři se prakticky nedostanou ke slovu – snad příště, naznačí závěrečná scéna.

Sedmý díl se soustředil na srozumitelné vytvoření mostu mezi pokolením pamětníků a následníků na plátně i v hledišti. Zápletka i historie se v podstatě opakují. V Hvězdných válkách unesli zlosynové princeznu Leiu, z níž je nyní postarší armádní velitelka; tentokrát unesou dívku, která se na stranu dobra přidá, a na její záchranu startují své rozhrkané vznášedlo opět pilot Harrisona Forda s kopilotem Žvejkalem a nově s dívčiným nápadníkem.

Star Wars VII

Ke dvěma původním robotům přibyl třetí, neméně roztomilý a neméně ostře sledovaný pašerák tajných strategických plánů. Pokud jde o totožnost nových padouchů, lze pouze naznačit, že jejich prostřednictvím pokračují vypjaté dynastické hrátky otců a rebelských synů, včetně postupů antické tragédie.

Prvotní okouzlení stvořitele ságy George Lucase a jeho ctitelů se týkalo jak tehdy průlomových trikových válek, tak hvězd coby vzdálených světů. Bitvy stíhaček režisér J. J. Abrams technicky ještě zdokonalil, i když dnes už diváka neoslní.

Naopak ze snové poezie nekonečného vesmíru jen zopakoval typické znaky, počínaje písečnými dunami a konče kosmopolitním barem plným zrůdiček; na palubě vesmírné lodi připojil variaci na Vetřelce.

Ale jinak nic vyloženě osobitého nepřidal; jeho svižné vypravěčství nedokáže zcela zakrýt jisté zploštění mýtu. Místo moudrých pouček mistra Yody se používají typické výkřiky teenagerských fantasy o (ne)hrdinech, kteří se rozhodli, že konečně přestanou jen utíkat: „Dokážeme to, do nich, nebojte se těch parchantů!“

Pouze s návratem Fordovy postavy se vedle jejích sarkastických hlášek obnoví potěšení vyplývající ze starého profesionálního principu, že na straně dobra by měl vždycky stát alespoň jeden prolhaný a prohnaný hochštapler, který nudnou andělskou čistotu svých kumpánů poskvrní, tudíž polidští. Na druhé straně pamětnický pár v podání Forda a Carrie Fisherové musí zdolat i koňskou dávku rodinného sentimentu a závěrečné přepjaté gesto se zjevením postavy Marka Hamilla sráží známce pět bodů dolů.

Star Wars: Síla se probouzí

65 %

USA, 2015, 136 min

režie: J.J. Abrams

hrají: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Max von Sydow, Peter Mayhew a další

Kinobox: 74 %

IMDb: 7.8

Film Star Wars: Síla se probouzí zkrátka dokonale předvádí, jaký je rozdíl mezi velkofilmem a velkým filmem. První kategorii přesně splňuje, na druhou už nestačí. Dívá se na něj dobře, ale jako každá odvozenina rychle vyprchá. Navzdory četným emotivním výlevům je vlastně dost neosobní, plýtvá fešnými tvářemi, šetří humorem.

Obsahuje možná nejvíc donašečů, udavačů, poskoků, lokajů a jiných epizodních pobočníků všeho druhu z celé série – ale vykazuje také nejslabší dotek mystiky, jíž se Star Wars vymezily proti konkurentům. Snad ji znovu najdou; pro zbylé dva díly nechť je provází síla.