I v Teheránu už se lidé před smogem chrání rouškami. (14. prosince 2015) | foto: Profimedia.cz

Teherán dusí smog. Ajatolláh chce na přeplněné silnice šetrnou dopravu

  • 44
Íránský Teherán zažívá nejhorší smog od začátku tamního roku. V pondělí úřady doporučily obyvatelům hlavního města, aby nevycházeli ven. Do řešení znečištěného ovzduší se pustil i ajatolláh Alí Chameneí. Situace ale stále není tak špatná jako v Číně, kde roste poptávka po čerstvém vzduchu z Kanady.

„Kvůli smogu se zavřely školy, zvýšily se výdaje ve zdravotnictví, snížila se produktivita práce,“ řekl serveru Vice News Balasubramaniam Murali, který v Teheránu zastupuje Rozvojový program OSN. Smog má podle něj na zemi obrovský dopad.

Čtrnáctimilionová metropole proto na pondělí vyhlásila červený stupeň smogu - stav, kdy je pobyt venku rizikem nejen pro děti nebo seniory, ale úplně pro všechny. „Teherán není zdravý pro nikoho,“ ohlásil tamní odbor dopravy na svém webu a obyvatele vyzval, aby neopouštěli své domovy.

Přes šedou mlhu bylo vidět jen na pár metrů dopředu a koncentrace nebezpečného polétavého prachu PM2,5 dosahovala v indexu kvality vzduchu v průměru kolem 162 mikrogramů na metr krychlový. Normální, zdraví neohrožující hodnota je mezi nulou a padesáti. Do středy se sice situace mírně zlepšila, radary v polovině metropole však stále ukazují oranžovou.

Čerstvý vzduch z Kanady jde v Číně na dračku

Kanadská společnost Vitality Air, která obchoduje s čerstvým vzduchem z hor, má nyní přehršel objednávek z Číny. Peking a okolí totiž dlouhodobě trápí neprostupný smog. Cena jednoho kanystru s čistým kanadským vzduchem začíná na čtrnácti dolarech (asi 350 korun).

„Chtěli jsme udělat něco zábavného a šíleného, tak jsme se zkusili prodávat vzduch. Zabírá nám to spoustu času, protože každou lahev plníme ručně. Chceme, aby byl vzduch opravdu čerstvý,“ říká spoluzakladatel firmy Moses Lam pro CNN. Pro pravý vítr z hor jezdí do národního parku Banff v Albertě.

Znečištění vzduchu bylo zkraje tohoto týdne druhé nejhorší od začátku roku, který v íránském kalendáři nastal 21. března. Horší to podle agentury AFP bylo letos už jen v září, kdy se strhla izolovaná „prachová bouře“. Tehdy měřiče zaznamenaly hodnotu 252 mikrogramů pevných částic na metr krychlový.

Míra znečištění sice ještě v íránské metropoli není tak hrozivá jako v té čínské, o níž referují média po celém světě spolu s obrázky bílé tmy a lidí v rouškách (psali jsme zde), íránské autority už se přesto zavázaly, že s nedýchatelným vzduchem budou bojovat.

„Vláda se pokouší snížit míru znečištění ovzduší i díky dodávkám paliva splňujícího emisní normu Euro 4 do velkých měst,“ uvedla v neděli ve státní televizi viceprezidentka Íránu Masoumeh Ebtekarová, která má na starosti ochranu životního prostředí.

Do řešení problému se pustil i ajatolláh Alí Chameneí. Sestavil seznam návrhů o patnácti bodech a v dopise vyzval prezidenta Hassana Rouháního, aby stát začal více investovat do čistých energií a zlepšil svou politiku v oblasti ochrany přírody.

Snímek pondělního Teheránu od Íránské studentské tiskové agentury:

14.prosince 2015 v 17:15, příspěvek archivován: 16.prosince 2015 v 20:15

#Tehran’s #airpollution hits worst level in months https://t.co/NaAVN7MkEU #Iran #Environment @ebtekarm pic.twitter.com/WKuckBTlBM

Zhruba osmdesát procent znečištění vzduchu v Teheránu způsobují výfuky milionů aut, která nejsou příliš ekologická ani nová. Íránci díky levnému dotovanému benzinu nejezdí příliš hospodárné, mnohé benzinové pumpy navíc palivo dále ředí. Chameneí proto navrhuje například zavedení hromadné dopravy nezávislé na fosilních palivech.

„Silnice v Teheránu mají kapacitu pro méně než milion aut, ale jezdí jich tam nyní 3,5 až 4 miliony,“ popisuje pracovník neziskového Stimsonova centra David Michel. Experti z teheránské univerzity před třemi lety odhadli, že auta na tamních silnicích denně vyprodukují více než 26 tun oxidu uhličitého.

Situaci zhoršuje i poloha Teheránu v údolí obklopeném horami, které v zimě nepustí do města čerstvý vzduch. Během loňské zimy skončilo v nemocnicích se srdečními a dýchacími problémy téměř čtyři sta Íránců a dalších patnáct set muselo navštívit lékaře.

Tragické podmínky v zemi panovaly v roce 2012, kdy dusivá šeď zabila v Teheránu 4,5 tisíce lidí a v celé zemi osmdesáti tisíc obyvatel, uvádí AFP s odkazem na íránské ministerstvo zahraničí.

Obyvatel Pekingu trápí silná inverze (1. prosince 2015):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue