VIDEO: Lži o únosu dítěte zaplavily Facebook. Policie hrozí paragrafem

  • 242
Zpráva o únosu dítěte se k policistům dostane obvykle během několika minut. V Pardubicích se ale v minulých dnech začali zabývat „únosem“ v obchodním centru až poté, co příběh masivně sdíleli lidé na Facebooku. Policii totiž nikdo nevolal.

„Při placení byla jedna z žen otočená ke své skupině zády, dvě zbývající dospělé osoby však stály pohromadě s dětmi a přesto - v tom momentě, kdy se stoprocentně nesoustředily jenom na děti - jim cizí žena (chce se mi použít úplně jiný výraz) popadla za ruku jedno z dětí a odvlekla je pryč!!! Děti stály v houfu u dospělých a přesto se to stalo! Muselo to být dílem vteřiny, protože holčička samozřejmě nešla s cizí paní dobrovolně a potichu,“ popsala událost pisatelka na sociální síti.

Podle ní si nikdo z ostatních lidí nevšiml podivné dvojice - zoufale ječící holčičky, kterou vleče jakási ženská. Autorka textu dále popsala, jak jeden mladík pomohl ženu dostihnout, jak ta měla možná více kompliců, jak byly maminka s dcerkou zralé na odvoz záchrankou a jak si mají všichni dát pozor na každého, kdo se kolem podezřele ochomýtá.

„Kdyby si děti přepočítávaly o minutu později, mohlo být pozdě a holčička by byla dávno násilím nacpaná někam do auta a unesená! Znovu opakuju, tohle se opravdu stalo před pár dny, není to žádný hoax, žádný výmysl nesmysl. Na policii to je nahlášené, ale i kdyby, policisté se nemohou rozkrájet,“ uvedla autorka.

Kamerové záznamy dosvědčily, že o zpráva o únosu dítěte byla naprosto falešná.

Jenomže se ukázalo, že úsloví „lže jako když tiskne“ je možné obměnit na „ jako když se píše na Facebook“. A že se pisatelka vystavuje hrozbě postihu.

Policie totiž její verzi naprosto odmítá.

„Na policii toto oznámení učiněno nebylo. Kamerové záznamy udávanou skutečnost vyvrátily. Rodina se zahleděla do vitrín se sladkostmi, nejmenší dítě stánek obešlo a vydalo se k východu vedoucímu k autobusovým zastávkám na Masarykově náměstí. Tam si dítka všimla žena. Viděla, že v okolí malé slečny nikdo není, ujala se jí a čekala až někdo přijde,“ popsala dění podle záznamu kamer policejní mluvčí Eva Maturová.

Podle ní přiběhla ustrašená rodina po několika minutách, dítě vzala do náruče a svižným krokem odešla.

„Je zřejmé, že pokud byla rodina přesvědčena, že to byla únoskyně, místo poděkování se maminka jiného dítěte nejspíš dočkala ještě několika nadávek,“ řekla mluvčí.

Policie se s autorkou falešné informace kolující nadále po sociálních sítích setkala. Mluvčí připomněla, že ženě může za lži hrozit postih za šíření poplašné zprávy.

„Přesně tento případ svědčí o tom, jak snadno se na internetu nepravdivá zpráva dokáže rozšířit a v očích veřejnosti vyvolá obavu, někdy doslova paniku. Pokud někdo vkládá podobný text na sociální síť, měl by vědět, že v extrémních případech by při zjištění nepravdy mohl být podezřelý až z trestného činu šíření poplašné zprávy. Tentokrát se mohli cítit jako poškození majitelé Paláce Pardubice,“ dodala Eva Maturová.

Případ připomíná ženu, která před několika měsíci zveřejnila na Facebooku nepravdivou zprávu o uprchlících vraždících na jihu Čech zvířata. Fáma vyvolala velké vášně, policie ji musela dementovat (více jsme psali zde).

Případ nakonec policie odložila. „Jsem bohužel hloupá ženská, která uvěřila fámě,“ uvedla později žena.