David Rath

David Rath | foto: Michal ŠulaMF DNES

ČERVENEC: Odsouzení Ratha, průlet kolem Pluta a poslední Windows

  • 6
Červenec klišé o letní okurkové sezoně nenaplnil. Soud dotáhl do konce případ, který začal před víc než třemi lety v Rudné u Prahy zatčením muže s krabicí plnou peněz. Vystavil tím velmi příznivé vysvědčení zúčastněným vyšetřovatelům a státním zástupcům. Lidstvo také pokročilo ve vesmíru. A vyšla nová Windows.

Bývalý poslanec, hejtman a ještě dříve sociálnědemokratický ministr zdravotnictví David Rath byl za korupci při zadávání veřejných zakázek nepravomocně odsouzen k osmi a půl rokům nepodmíněně (podrobnosti zde). Rozsudek si poslechnout nepřišel, místo toho vzkázal, že se raději bude věnovat svým pacientům v Hostivici.

Udělal tím poslední tečku za svým demonstrovaným nezájmem o výsledek soudního procesu, který nazval zmanipulovaným a na objednávku. Pokud tak chtěl veřejnost odradit od zájmu o svůj případ, moc se mu to nepodařilo. Články o Rathovi patřily v době konání soudu mezi nejčtenější.

Do velké míry se o to postaral sám hlavní protagonista. Se svými obhájci vymyslel tolik způsobů, jak soudní jednání aspoň na čas překazit, že sám ministr spravedlnosti případ označil za učební materiál pro justici, jak se bránit obstrukcím. Závěrečné týdny jednání změnil Rath v kabaret, kde vytahoval snímky údajně opilého soudce či historku o iluzionistovi, který mohl při jeho zatčení vyměnit víno v krabici za miliony (více zde a zde).

Soud o své nevině nepřesvědčil, svým způsobem se ale dokázal vrátit na výsluní veřejného zájmu. Ne sice jako nevinná oběť soudní mašinerie, ale jako komediant a bojovník, který se nikdy nevzdává (názory jeho známých čtěte zde). Je otázka, zda bude mít ještě šanci tuto svoji pověst v životě zúročit.

David Rath v den verdiktu zůstal v Hostivici:

23. července 2015

Windows mají číslo 10. Poprvé jsou „zdarma“

Přes značný tuzemský zájem to Rathův případ nedotáhl ve světovém měřítku tak vysoko jako dlouho očekávaná událost s mnohem větším dosahem. Společnost Microsoft se zapsala do historie osobních počítačů jako žádná jiná a svým podílem operačních systémů Windows se stále drží na špičce. Proto je každé uvedení nové verze Windows bedlivě sledováno jako důležitá událost (věnovali jsme se tomu zde). Letošní start systému Windows 10 (technicky devátá verze, ale firma číslo přeskočila) byl zajímavý i z dalšího důvodu: zdá se, že Microsoft pod novým vedením Satya Nadelly (kdo to je, čtěte zde) mění některé zásadní prvky své obchodní filosofie .

Ročenka

Windows 10 jsou podle slov zástupců Microsoftu „poslední verzí Windows“ - což možná vysvětluje, proč se na řadu nedočkala „nekompletní“ devítka. Zřejmě se tak namísto verze 11 či 12 dočkáme aktualizací, které budou automaticky dostupné pro všechny uživatele bez nutnosti platit za novou verzi. „Windows bude dodávány jako služba, která přináší inovace a aktualizace průběžně,“ uvedl Microsoft ve svém prohlášení.

Upgrade na novou verzi je - poprvé - zpočátku bezplatný. Uživatelé Windows 7 a 8 mají jeden rok na stažení a instalaci (nikoliv zkušební, ale plnohodnotné, „trvalé“ verze Windows). Ovšem ve verzi Windows 8 byla řada nepopulárních změn (jak dnes přiznávají i lidé z Microsoftu) a uživatelé teď na novou verzi upgradují opatrněji. Možná k tomu přispěly i zprávy o prvotních problémech, které mohou pro konzervativnější uživatele přehlušit záplavu důležitých i kosmetických novinek (více o problémech nových Windows zde).

Microsoft v roce 2015 upoutal běžné uživatele i profesionály nejen novou verzí Windows, ale i holografickými brýlemi, vlastním špičkovým ultrabookem nebo spojením mobilu a počítače. Přestože Windows 10 zatím získaly ani ne 15% podíl na trhu (podíl Windows 7 činí 47 %), mají dobře našlápnuto a ukazují, že Microsoft po „ztracené dekádě“ opět chytá inovační dech.

Kam se dosud nikdo nevydal... fotografovat

Dosud nejdetailnější snímky povrchu Pluta

Čtyři a půl hodiny putuje na Zemi signál od Pluta, dříve poslední planety sluneční soustavy. Poprvé v historii se lidský výtvor přiblížil tak vzdálené planetce (více o klíčové události jsme psali zde). A poprvé v historii lidé na takovou vzdálenost stroj řídili a upravili jeho dráhu. Díky průletu New Horizons víme nejen to, jak povrch Pluta vypadá (na fotografie se podívejte tady) a že má těleso modrou oblohu (najdete tady). Také jsme jako lidstvo pokročili dál ve výzkumu vesmíru, jehož kolonizace nás jednou čeká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video