Lékaři IKEMu a pacient Bartoloměj Pešta na tiskové konferenci (14. prosince 2015). | foto: IKEM

Transplantace pěti orgánů vyšla. Pacient oslavil první výročí operace

  • 10
Bartoloměj Pešta, který podstoupil transplantaci pěti orgánu najednou, oslavil v pondělí první rok od operace. Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) mu unikátním zákrokem zachránili život. Navíc to byla první operace svého druhu v Česku i ve střední a východní Evropě.

„Výjimečné na zákroku je také to, že se poprvé v Česku podařilo transplantovat tenké střevo,“ uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí IKEMu Veronika Velcová.

Už je to šest let, co se Bartoloměj Pešta dozvěděl od lékařů, že trpí cirhózou jater, kterou zapříčinilo autoimunitní onemocnění. Jeho stav se postupem času výrazně zhoršoval, vyčerpala ho i krátká procházka. Několikrát týdně musel do nemocnice docházet na vypumpování tekutiny, která se mu tvořila v břiše.

Ukázalo se, že mu nepomůže ani transplantace jater. Lékaři z pražského IKEMu se tedy rozhodli pro multiviscerální transplantaci. Jedná se o složitou operaci, při níž lékaři transplantovali pět orgánů včetně tenkého střeva.

„V první části transplantace bylo nejprve nutné odstranit všechny orgány dutiny břišní, zde jsme nakonec ponechali pouze ledviny a část tlustého střeva,“ vysvětlil přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk. „V druhé části operace jsme pacientovi transplantovali žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo“.

Náročný zákrok trval deset hodin. Chirurgové přitom museli pracovat rychle, hrozilo poškození orgánů nebo vykrvácení pacienta. Bartoloměj Pešta proto oprávněně slaví pomyslné druhé narozeniny. „Zrovna o víkendu jsme měli doma oslavu, dokonce jsem měl i malý dort se svíčkou. Ještě loni bych ani nevěřil, že mi teď bude tak dobře. To víte, sem tam to ještě zabolí, ale to už nic není,“ řekl Pešta.

Bývalý fotbalový trenér se ke sportu už nevrátí. Jak přiznává, občas se ozve bolest a nemá tolik sil. Je také náchylný k onemocnění. „Už jsem byl třikrát v nemocnici a ležel jsem tady,“ vysvětlil Pešta, proč na setkání s novináři měl rukavice a roušku. „Vyhýbám se lidem, nechodím nikam do společnosti, jsem doma zalezlý, chodím jenom ven na procházky se psem, ale jinak ne,“ řekl Rádiu Impuls. Za záchranu života je chirurgům pan Pešta vděčný. “Jsou to hrdinové,“ vysekl jim poklonu.

Rozhovor s Bartolomějem Peštou si poslechněte v pořadu kauza dne na Rádiu Impuls

Pan Pešta stále chodí na pravidelné kontroly, alespoň dvakrát do měsíce. Je navíc neustále v kontaktu s koordinátorkou Programu transplantace tenkého střeva IKEM Bohumilou Heřmanovou. „Jsem mu k dispozici 24 hodin denně. Řešíme spolu jednoduché otázky počínaje stravou, sportem a jeho společenskými aktivitami, až po zdravotní obtíže, které mohou znamenat okamžitou hospitalizaci,“ řekla.

Rekonvalescence po složité operaci je dlouhá. I kvůli tomu jsou náklady na zákrok vysoké. Pět milionů korun zaplatila pojišťovna, náklady nad tuto částku pak hradil IKEM. I proto bude IKEM podobných operací dělat jen několik do roka, pouze v nezbytných případech. „Takto jsme kromě pana Pešty transplantovali tenké střevo už dalším dvěma pacientům, jeden je nyní aktuálně zařazen na čekací listině,“ prohlásil ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny Aleš Herman.

Podívejte se na reportáž z února, kdy se pacient poprvé ukázal veřejnosti:

3. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video