Matka a syn dostali za zotročování bezdomovců znovu osm let

  • 12
Krajský soud v Hradci Králové zopakoval svůj předchozí rozsudek nad Erikou Harvanovou a jejím synem Erikem ze Slovenska. Osmiletý trest za podvody, vykořisťování a útisk bezdomovců jim udělil již letos v červnu. Vrchní soud však případ vrátil k vyjasnění skutkových zjištění.

Když Vrchní soud v Praze vyhověl odvolání matky a syna Harvanových, argumentoval tím, že je třeba znovu prozkoumat, zda se obžalovaní skutečně dopustili obchodování s lidmi. Erika Harvanová u odvolacího soudu plakala a svalovala vinu na svého zesnulého muže. Tvrdila také, že bezdomovcům prala, vařila a dokonce jim i stříhala nehty.

Podle spisu obžalovaní nalákali muže bez přístřeší k sobě domů. Tam jim sebrali doklady a nutili je k práci. Navíc si na bezdomovce brali úvěry a některým zabavili i důchod (podrobnosti najdete zde).

„Zjistili jsme podstatné vady napadeného rozsudku, zejména nejasnosti ve skutkových zjištěních,“ řekl předseda senátu Viktor Mach (více čtěte zde).

Krajský soud v Hradci Králové však po novém projednání dospěl ke stejnému závěru jako letos v červnu. Erice i Erikovi Harvanovým uložil osmiletý trest ve věznici s dozorem a vyhostil oba Slováky na dobu neurčitou. Soud však snížil náhradu škody poškozeným. Místo původních 200 tisíc korun musejí zaplatit jen čtvrtinu. S dalšími nároky se poškození mají obrátit na občanskoprávní řízení.

Oba obžalovaní se u soudu opakovaně hájili tím, že pouze vykonávali příkazy otce a manžela. Právě on měl být podle nich mozkem celé skupiny. Podle obhájce z něj měli strach. Muž však loni ve vazbě zemřel.

„Chtěl jsem se od otce osamostatnit, ale bál jsem se o rodinu. Ani o těch půjčkách jsem nevěděl, byl jsem šofér a ne šéf, jak tvrdí obžaloba,“ uvedl dříve u soudu Erik Harvan.

Chovali se jako novodobí otrokáři

Rodina měla bezdomovce lákat k sobě domů od roku 2006. Na pražském hlavním nádraží jim obžalovaní slibovali práci. Nejméně devět mužů takto převezli na různá místa na Královéhradecku. Tam je však drželi jako sluhy. Bezdomovci jim museli prát, uklízet, nosit vodu a dřevo na topení nebo pracovat v zastavárně v Borohrádku na Rychnovsku.

Podle spisu někteří z poškozených žili v otrockých podmínkách, za práci nedostávali mzdu, jen občas stravu, někdy je dokonce zamykali, aby neutekli.

„Utéct se většinou báli, protože jim obžalovaný Erik Harvan vyhrožoval, někdy je i fyzicky napadl,“ stojí v obžalobě.

Rodina jim také sebrala osobní doklady a další věci. K nim poté falšovali pracovní smlouvy a výplatní pásky. S nimi poté bezdomovce přinutili, aby si vzali mnohatisícové úvěry. Všechny peníze jim však okamžitě zabavili.

Oběma obžalovaným hrozilo za mnohonásobné úvěrové podvody, obchodování s lidmi, mnohonásobný přečin útisku a další skutky až 12 let vězení. Po poradě s obhájcem si ponechali lhůtu na odvolání.

Harvanovi stanou pravděpodobně také u civilního soudu. Zmocněnec poškozených po nich totiž požadoval vyplacení 300 tisíc korun jako kompenzaci za omezení na svobodě a útisk. Jeden z mužů podle něj dodnes trpí kvůli hrozným prožitkům od Harvanových psychickými problémy.

„Vzalo mu to pocit sebedůvěry, ani nyní není schopen se stýkat s okolím, uvažuje o sebevraždě,“ popsal jeho situaci.