Genialita, nebo šílenství? Tyhle hry jsou vážně divné

  • 5
Jakou nejdivnější hru jste letos hráli? V anketě odpovídají redaktoři serveru Bonusweb.cz, těšíme se však i na vaše podivné herní zážitky.

HONZA SRP

Sice jsem se kvůli velké frontě k samotnému hraní bohužel nedostal, ale nezanedbatelnou část letošního herního veletrhu E3 jsem strávil pozorováním nezávislé šílenosti Butt Sniffin Pugs. Název je celkem výmluvný, protože opravdu hrajete za mopslíka, jehož úkolem je očichávat zadky. Kromě toho také štěkat, čůrat, kadit, jíst a zvracet.

Butt Sniffin Pugs

Butt Sniffin Pugs

Celý koncept je pak vyšperkován unikátním ovladačem v podobě ohromného tenisáku (funguje jako klasický trackball) a plyšového modelu psího pozadí, k němuž skutečně čicháte. Alespoň byste tedy měli, ve skutečnosti je to tlačítko jako každé jiné.

Butt Sniffin Pugs

Pozorovat teenagery, jak mezi výbuchy smíchu nutí nebohá štěňátka pojídat vlastní výkaly, nebo naopak „seriózní“ pány v košilích mačkající s těžko skrývaným odporem umělou zadnici, byl jeden z nejsilnějších dojmů, jaké jsem si z Los Angeles přivezl. Celý koncept dokazuje, že hranice mezi genialitou a šílenstvím není tenká, ale ve skutečnosti vůbec neexistuje. Záleží jen na úhlu pohledu.

18.června 2015 v 22:59, příspěvek archivován: 14.prosince 2015 v 15:39

Největší bizarních letošní E3.Hru Butt sniffin pugs ovládáte čicháním k psímu pozadí! pic.twitter.com/0j95Fiiku6

JAN HANÁČEK

V rámci áčkové produkce se dá najít jen velice málo titulů, které by něčím vystupovaly z řady. Když chceme hledat „divné“ hry, je lepší se poohlížet ve vodách nezávislých. Jako redaktor Plných her jsem se rozhodl najít ten nejdivočejší kousek končícího roku právě v oblasti her zdarma. Tam si vývojáři často nechávají hodně popuštěné uzdy fantazie. Nakonec jsem vybral hry dvě.

No Pineapple Left Behind

No Pineapple Left Behind

První je No Pineapple Left Behind. Je to naprosto absurdní simulace základní školy, ve které učitelé učí matiku tím, že ve stylu Harryho Pottera máchají ve vzduchu magická zaklínadla a místo žáků vyučují exotické ovoce. Celé je to vlastně povedená parodie a kritika vzdělávacího systému, ale i tak to působí jako cosi z jiného světa.

Towel Required!

Towel Required!

A tou druhou je Towel Required, naprosto šílená a perverzní akční honička ve sprchách, kde na vás útočí nahatí obézní staříci a vy se jim bráníte tím, že kolem sebe rozhazujete ručníky. Jestliže první hra byla satirou, nevím, na co by měla upozorňovat tahle druhá. Je to vtipná, ale každopádně absolutně uhozená zábava, po jejímž hraní se sami tak trochu cítíte, že byste si chtěli v reálu dát sprchu. Samozřejmě v soukromí.

JAN KOUBA

Bezesporu nejpodivnějším kouskem, který se mi dostal tento rok do pracek, byl The Magic Circle. Kochat se nad podivnou mapou z hřbetu vrtulové želvy s railgunem, to je zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

The Magic Circle
The Magic Circle
The Magic Circle

The Magic Circle

ONDŘEJ ZACH

Neko Atsume: Kitty Collector

Vzhledem k tomu, že letos vyšlo opravdu hodně slušných her, na experimentování nezbyl čas. Napadá mě mobilní hříčka Neko Atsume: Kitty Collector, která je hodně populární v Japonsku.

Máte dvorek, na nějž se pomocí jídla a hraček snažíte nalákat kočky. Pak už jen průběžně spouštíte aplikaci a čekáte na úspěch, častěji však objevíte jen vyžranou misku. Když se kočka (či kočky) objeví, můžete si je „vyfotit“ a uložit do herního alba. Ano, to je vše.

JAKUB ŽEŽULE

Her Story

Nejdivnější bude asi letos vydaná Her Story. Hra se skládá z krátkých videozáznamů pořízených během policejní výpovědi jedné ženy. Záznamů je spousta a každý trvá v rozmezí čtyř vteřin až 1,5 minuty.

Vtip je v tom, že mezi jednotlivými záznamy nemůžete přepínat, ale musíte se jich dopídit vyhledáváním na základě klíčových slov, které žena v záznamu použije. Při hraní vřele doporučuji používat papír a tužku a psát si poznámky, garantuji vám totiž, že budete hodně zmatení. Ve výsledku jde o originální způsob, jak vyprávět zajímavý příběh, a těch pár korun, které jsem asi za dvě hodiny hraní obětoval, rozhodně nelituji.

JAN LYSÝ

Letos jsem žádný vysloveně zvláštní projekt, u kterého bych si nebyl jistý, zda to, co vidím, je opravdu skutečné, nebo mi jen někdo přisypal nějaké omamné látky do jídla, nehrál. Jediný ne úplně běžný titul, který se mi dostal do rukou, je mlátička Zombie Deathmatch. V tom se rvou živí mrtví na kusy.

Zombie Deathmatch

Knights of Xentar

Přiznávám, není to nic extrémně bizarního, ale mám v plánu vrátit se k něčemu více „ujetému“, a to erotické asijské hře na hrdiny Knights of Xentar. Takže i tento rok se dočkám poctivé dávky podivnosti.

ANDREJ BRABEC

Napadají mě hned dvě hry. První je praštěný Gabe Newell Simulator, kde potenciálně skvělý koncept zabíjí naprosto amatérské zpracování. V titulu jste ředitelem Valve, kterým je Gabe Newell, a snažíte se kanceláře společnosti bránit před útoky mimozemšťanů.

Hra přitom odkazuje na rozličné prvky z her Valve, hrdina tak na sobě nosí stejné brnění jako Gordon Freeman z Half-Lifu a narazíte i na některé tradiční nepřátele. Kvůli bídné grafice, otřesné optimalizaci a nulové nápaditosti herní náplně je však na projektu nejzajímavější jeho název (podívejte se na video).

Druhou zvláštností je potom projekt Plague Inc: Evolved, kde hrajete za bakterie ve snaze vyhubit co nejrychleji lidstvo. To je naopak titul výtečný, jeho koncept je však děsivý. Především, když pozorujete jak virus mutuje a počet mrtvých narůstá geometrickou řadou. Z představy, že by se něco takového mohlo stát ve skutečném světě, totiž mrazí v zátylku (hrajeme titul).

Gabe Newel Simulator

Plague Inc: Evolved