Manchester City jde díky gólu Bonyho do čela, United opět ztratili

• 15
Fotbalová Premier League má minimálně do neděle nového lídra - Manchester City. Ten i díky brance bývalého útočníka pražské Sparty Wilfrieda Bonyho porazil Swansea 2:1 a o skóre předskočil Leicester. Druhý celek z Manchesteru podlehl nováčkovi z Bournemouthu na jeho hřišti 1:2.

Výhra Manchesteru City se přitom nerodila vůbec snadno. Swansea, vedená dočasným trenérem Alanem Curtisem, se ocitla ve vyložené příležitosti už v šesté minutě, ale Wayne Routledge brankáře Joea Harta nepřekonal.

O chvíli později vytáhl anglický reprezentant nad břevno dělovku Gylfiho Sigurdssona. Na druhé straně se hráči Manchesteru City mohli radovat - Bony si naskočil na centr z rohového kopu a nedal gólmanovi šanci. Gól z úcty ke klubu, v němž strávil sezonu a půl, reprezentant Pobřeží Slonoviny neslavil.

Swansea mohla posléze okamžitě vyrovnat, ale André Ayew hlavičkoval nepřesně. Ve druhé půli se přes Harta znovu neprosadil Sigurdsson, jenže v závěru už se na hosty usmálo štěstí a Bafetimbi Gomis srovnal skóre. S dělbou bodů ale nesouhlasil střídající Kelechi Iheanacho a v nastavení rozhodl. Manchester City se minimálně do nedělního zápasu Arsenalu posunul na první místo v tabulce.

Manchester United zasáhla početná marodka a trenér Louis van Gaal musel na hřiště poslat hodně improvizovanou sestavu. Jen obrana ve složení Varela - McNair - Blind - Borthwick-Jackson měla věkový průměr pouhých 21,25 let.

A United hned na začátku prohrávali, jenže ne kvůli chybě mladé defenzivy. Junior Stanislas dal pravděpodobně nejhezčí gól kariéry - trefil se totiž přímo z rohového kopu. Bournemouth pak od inkasované branky dvakrát za sebou uchránil výtečnými zákroky Artur Boruc, ale na dorážku Marouana Fellainiho ze 24. minuty už byl krátký.

Bournemouth, jenž si v minulém kole připsal cenný skalp londýnské Chelsea, nakonec utkání zvrátil ve svůj prospěch. A opět po rohu - precizně zahraný signál proměnil Joshua King, jenž v mládežnických letech v United působil.

Věděli jste, že...

• Wilfried Bony dal v posledních čtyřech zápasech mezi Manchesterem a Swansea pět gólů. Tři za Swans, dva za City.
  • Odion Ighalo je prvním hráčem v historii Watfordu, jenž v Premier League nasázel minimálně 10 branek.
  • V zápasech Stoke City padlo pouhých 27 gólů - nejméně z celé soutěže.
  • Od debutu za Everton v září 2013 vstřelil Romelu Lukaku už 36 gólů - od té doby dal více branek jen Sergio Agüero (49).

Everton do utkání proti Norwichi vstupoval v roli favorita a v prvním poločase tuto nálepku spolehlivě potvrzoval. Hned z první větší šance padl gól - Gerard Deulofeu poslal do vápna centr, který proměnil Romelu Lukaku. Belgický útočník dal jako první hráč Evertonu branku v šesti ligových zápasech po sobě. V součtu s utkáním Ligového poháru se trefil sedmkrát v řadě.

Hosté mohli přidat klidně čtyři góly, ale proti byl nejdříve brankář Declan Rudd, který skvěle vychytal Arounu Koného. Leighton Baines vzápětí orazítkoval tyč a z dalších tří šancí Lukakua branka také nepadla.

Norwich spalování příležitostí potrestal okamžitě po začátku druhého poločasu - Hoolahan protlačil po rohovém kopu míč za záda Tima Howarda a vyrovnal. Domácí mohli jít dokonce do vedení, ale Cameron Jerome ve slibné pozici přestřelil.

Crystal Palace přerušil černou sérii v utkáních se Southamptonem a poprvé v historii ho porazil. O jediný gól zápasu se postarala letní posila Yohan Cabaye, jehož ke skórování vybídl přesnou přihrávkou Yannick Bolasie.

I Watfordu se povedlo překonat rekordní milník - ziskem tří bodů na hřišti Sunderlandu prodloužil vítěznou sérii na tři výhry v řadě, což se mu v rámci Premier League ještě nepovedlo. Hned na začátku zápasu si jubilejní desátý gól v sezoně připsal kanonýr Odion Ighalo a rozhodl o těsné výhře.

Zápas West Hamu se Stoke branku nepřinesl. Nejblíže vstřelenému gólu byl autor dvou branek z minulého kola Marko Arnautovič, jenže střela záložníka Stoke z přímého kopu skončila na břevně.

Výsledky 16. kola: Norwich - Everton 1:1 (47. Hoolahan - 15. Lukaku), Manchester City - Swansea 2:1 (26. Bony, 90.+2 Iheanacho - 90. Gomis), Crystal Palace - Southampton 1:0 (38. Cabaye), Sunderland - Watford 0:1 (4. Ighalo), West Ham - Stoke 0:0, Bournemouth - Manchester United 2:1 (2. Stanislas, 54. King - 24. Fellaini).