Z hal OP Prostějov zbyly po odstřelu 28. června 2014 jen sutiny. Nyní se o vzniklé pozemky zajímá prostějovská radnice i japonská společnost Toray. | foto: fly-vision.cz

Volné pozemky po OP Prostějov obhlíží investoři z Japonska i město

  • 0
O lukrativní pozemky po bývalém textilním gigantu OP Prostějov projevili zájem investoři z Japonska. Pozemek je strategickou dvanáctihektarovou plochou těsně vedle průmyslové zóny a dálnice, jejíž cena se může vyšplhat přes 60 milionů korun. Ve městě by mohlo vzniknout až několik stovek nových pracovních míst.

Poslední volné pozemky v průmyslové zóně v Prostějově jsou ty po textilním gigantu OP Prostějov. Podle informací, které získala MF DNES, zde zvažuje investici společnost z Japonska. Ze strategických důvodů to ale zatím nikdo nechce oficiálně potvrdit.

„Průmyslové zóny v České republice nyní monitoruje potenciální investor a jedním z míst možné výstavby nového výrobního areálu je i Prostějov,“ potvrdil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Obecně se vyjádřila i mluvčí CzechInvestu Petra Menclová. „Agentura CzechInvest v současné době jedná s několika japonskými firmami ohledně možných budoucích investic na území ČR. Nejen jim, ale i jiným potenciálním investorům v závislosti na jejich požadavcích ohledně vhodných lokalit agentura nabízí i pozemky bývalého OP Prostějov. Bohužel v tuto chvíli nemůžeme být podrobnější,“ sdělila.

Ve městě už přitom mimo jiné sídlí továrna japonské společnosti Toray. Ta byla koncem 90. let jednou z prvních firem, které zahájily výrobu v průmyslové zóně na východním okraji Prostějova.

Firma, jež se zabývá výrobou airbagů a podšívkovin, zde úspěšně působí dodneška a před dvěma lety dokonce rozšířila technologii na takzvané bezvodé ofsetové desky pro tisk novin a reklam. Dohromady tak zaměstnává téměř čtyři stovky lidí. Na deskách z Prostějova se tiskne například francouzský deník Le Figaro nebo dubajské Gulf News.

Firma by mohla přidat několik stovek nových pracovních míst

Podle neoficiálních informací by v Prostějově mohlo díky novému investorovi vzniknout až o několik stovek nových pracovních míst. O koho konkrétně jde ale úřady zatím úzkostlivě tají.

„Zahraniční společnosti, které se zajímají o investice, nechtějí, aby se jakékoliv informace předčasně dostaly na veřejnost. Je to především kvůli konkurenci a strategii. Jde o citlivé obchodní informace,“ vysvětlila Menclová.

Pozemky po bývalém OP koupila po krachu textilky v rámci konkurzu společnost Astria Group, za kterou stojí lidé z okolí prostějovské firmy PV Recykling. Cena byla 58 milionů korun. Opuštěné výrobní haly Astria Group loni v červnu poslala k zemi, když je nechala odstřelit.

28. června 2014

Firma poté plochu vyčistila a dnes nabízí 12,5 hektaru k prodeji. Při průměrné ceně 500 korun za metr čtvereční jde o 62,5 milionu korun.

O parcely se zajímá i město, chce ale nejdřív získat dotaci

Jedním ze zájemců o uvolněné parcely by ovšem mohlo být i město Prostějov, které již s agenturou CzechInvest zahájilo jednání o možné dotaci na nákup pozemků.

„Musíme ovšem zvážit veškerá rizika. Existují totiž přísné dotační podmínky. Pokud bychom pozemky získali a podmínky nesplnili, museli bychom peníze vracet,“ vysvětlil náměstek primátora Pospíšil.

Dotace činí až 75 procent z konečné ceny, město ale podle něj i kvůli náročným podmínkám vyřízení preferuje spíš variantu, aby společnost Astria Group jednala s investory sama a pozemky jim prodala přímo, protože takový postup je jednodušší.

Podle ředitelky Okresní hospodářské komory v Prostějově Heleny Chalánkové je areál top příležitostí.

„Pozemky po bývalém OP jsou zasíťované, jsou v průmyslové zóně a mají železniční vlečku. Poblíž je městská hromadná doprava a jsou blízko vlakovému i autobusovému nádraží. Mají navíc přímé napojení na dálnici,“ řekla.

Jediným problémem může být nedostatek pracovních sil. V Prostějově je totiž dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji - na úrovni pod pěti procenty - a řada firem z průmyslové zóny si již dnes stěžuje, že velmi těžko hledá nové zaměstnance.