Filmaři točili v Liberci o horolezci z Turnova popraveném nacisty

  • 1
V Liberci vznikal snímek Tenkrát v ráji inspirovaný tragickým osudem mladého horolezce z Českého ráje. Hlavní roli v tomto dramatu si zahraje mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradílek.

Staré cihlové nádraží v Liberci - Růžodole zdobí vlajky s hákovými kříži. U stolků se seznamy posedávají vojáci v uniformách a cedule východ zakryl nápis Turnau-Turnov.

Na nástupišti postávají mladí muži s kufříky a krabicemi, na klopách mají květiny se stuhami. Loučí se s nimi promrzlí otcové a matky, dívky mávají praporky s „hakenkrajci“. K tomu vyhrává kapela.

Situace z léta roku 1939 je jednou ze scén rodícího se filmu Tenkrát v ráji v režii Petra Pálky.

Snímek se inspiruje životem rváče i hrdiny, skvělého horolezce Josky Smítky z Turnova, kterého v jeho pětadvaceti letech popravili nacisté. Utekl totiž z nucených prací a zapojil se do protifašistického odboje.

„Točíme tu Turnov, protože budova vypadá dobově a nepotřebuje zásadní úpravy a není tu tak velký provoz jako třeba na Masarykově nádraží, kde jsme točili odjezd Josky Smítky na nucené práce,“ říká Jan Bartulík z filmového štábu.

Sto místních komparzistů

„Máme tu asi sto místních komparzistů, živou kapelu a dobovou parní mašinu a vagóny. V příběhu se Joska Smítka loučí se svým kamarádem, kterého hraje Jan Budař a z něhož se později stane jeho velký nepřítel.“

Hlavní roli si střihl olympijský medailista a mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek.

„Je sice neherec, ale vede si skvěle a jako sportovec zdolává i těžké scény ve skalách bez dablera. Prodělal intenzívní hereckou přípravu a má kaučku, která se o něj stará. Teď má pauzu v sezoně, stejně si ale s sebou bere loď, a když může, trénuje,“ vysvětluje šéf produkce Petr Přikryl. Podle něj dává sychravé počasí hercům i štábu zabrat.

A dává jim zabrat i celé filmování. „Už jsme měli dokonce několik úrazů, naštěstí jen nějaké podvrtnuté kotníky. Všechno je náročné: terén, lezecké scény, počasí i příprava. V Ústí jsme například tvořili celou rozbombardovanou ulici. Museli jsme tam navézt tuny suti a ohořelých trámů. Naštěstí jsme si je vzali z jiného filmu, kde už je nepotřebovali,“ líčí Přikryl.

Štáb má před sebou posledních pět natáčecích dnů a za sebou slušnou odyseu. Začínal koncem září ve Vysokých Tatrách a prošel spoustu míst.

„Odpoledne nás čeká liberecká radnice, v sobotu Sedmihorky, pak nějaké dotáčky ve skalách, Český Dub a poslední natáčecí den bude v Terezíně 14. prosince. Pak se bude barvit, stříhat, zvučit a dolaďovat všechno, aby film mohl jít v květnu příštího roku do distribuce,“ upřesňuje Přikryl.

V dalších rolích se kromě Jana Budaře představí Vica Kerekes, Miroslav Etzler nebo Ondřej Havelka. Původní symfonickou hudbu k příběhu napsala písničkářka Radůza.