Křehká koalice v Kyjevě se otřásá, Jaceňuka napadl poslanec s pugétem

  • 150
V ukrajinské prozápadní koalici to vážně skřípe. V parlamentu se schyluje k hlasování o nedůvěře vládě Arsenije Jaceňuka a atmosféra houstne. V pátek se dokonce jeden z poslanců Bloku Petra Porošenka pokusil ministerského předsedu násilím odtáhnou od řečnického pultíku.

Ve chvíli, kdy Jaceňuk přednášel výroční zprávu o činnosti svého kabinetu, přistoupil k němu zákonodárce Oleh Barna z prezidentského bloku. Na tribunu se dostal nenápadně s kyticí v ruce a začal Jaceňuka táhnout pryč popuzen některými jeho výroky. Vzápětí se seběhli bránit svého šéfa poslanci z premiérovy Lidové fronty.

Krátká intenzivní strkanice si nevyžádala žádné zranění a Jaceňuk pak v projevu pokračoval. Šéf parlamentní frakce BPP Jurij Lucenko jednání Barny odsoudil a označil ho jako „neetické a nepřípustné“.

Incident znovu potvrdil napětí, které v ukrajinské vládní koalici panuje. Barna v posledních dnech sbíral podporu pro návrh, aby parlament hlasoval o vyslovení nedůvěry Jaceňukovi. Zda se o tom bude ještě v pátek hlasovat, není zatím jasné.

Evropa a Amerika se bojí pádu vlády v Kyjevě

Hrozící rozpad prozápadní koalice vyvolává znepokojení v Evropské unii a v USA. Americký viceprezident Joe Biden tento týden při návštěvě Kyjeva podle britského deníku Financial Times nabádal k jednotě s tím, že koalice Bloku Petra Porošenka a Lidové fronty v současné době nemá pro Ukrajinu lepší alternativu.

„Ukrajina si nemůže dovolit znovu připravit svůj lid o naději,“ prohlásil Biden v úterý v ukrajinském parlamentu po setkáních s Jaceňukem a s prezidentem Porošenkem.

Viceprezident veřejně nevyzval k tomu, aby premiérem zůstal Jaceňuk, jehož popularita se zhroutila po nezbytných úsporných opatřeních včetně zdražení veřejných služeb, jako jsou například dodávky elektřiny a plynu. Nicméně při schůzkách za zavřenými dveřmi Biden údajně vyjádřil názor, že Ukrajina nemusí být schopna vytvořit lepší fungující koalici, než je ta nynější, založená na stranách Jaceňuka a Porošenka, jež mají v parlamentu nejvíce křesel.

Washington se rovněž obává, že Rusko - s pomocí některých ukrajinských oligarchů - se snaží rozvířit pobouření veřejnosti nad korupčními skandály s cílem destabilizovat prozápadní kabinet v Kyjevě.

Vyslovení nedůvěry vládě by mohlo mít za následek další období politické nestability v zemi za situace, kdy se Ukrajina ve východních regionech dál potýká s proruskými separatisty. Rovněž by to zkomplikovalo vztahy s USA a s Evropskou unií, jež jsou největšími západními podporovateli Kyjeva, a mohlo by to vést ke zmrazení záchranného programu Mezinárodního měnového fondu ve výši 17 miliard dolarů (420 miliard korun), napsal Financial Times.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video