Cestujících v metru přibylo, nejvíc jich jede céčkem na I. P. Pavlova

  • 39
Od roku 2008 se zvýšil počet cestujících v metru, naznačují výsledky listopadového sčítání lidí v pražské podzemce. Nejvytíženější nepřestupní stanicí je I. P. Pavlova těsně následovaná stanicí Anděl. Nejpoužívanější trasou je céčko.

Průzkum probíhal celou středu 11. listopadu (psali jsme o něm zde), předtím se cestující naposledy v metru sčítali roku 2008.

Výzkum dále ukázal

  • Nejvytíženější přestupní stanicí pražského metra byla v den průzkumu stanice Můstek – A. Celkový denní obrat zde podle výsledků činil 178 087 cestujících.
  • Nejvytíženější nepřestupní stanicí byla I. P. Pavlova (stanicí prošlo 102 379 cestujících), těsně následovaná stanicí Anděl.
  • Naopak nejméně využitou se v den průzkumu stala stanice Kolbenova, kterou 11. listopadu prošlo pouze 3 601 cestujících.
  • zdroj: Dopravní podnik

Letošní výsledky ukázaly, že za sedm let vzrostl počet cestujících, kteří jezdí metrem. Za celý den 11. listopadu přepravilo 1 272 143 cestujících, kteří uskutečnili 1 549 827 jízd.

„Počet cestujících v pražském metru vzrostl o 73 tisíc za den, což je pro nás kladné zjištění,“ řekl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš

Lidé také jízdou metrem strávili více času než před sedmi lety.

„Průměrná doba přepravy se navýšila na 16 minut a 21 sekund. V roce 2008 činil stejný ukazatel 16 minut a 9 sekund,“ sdělil mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Lidé ujedou metrem necelých sedm kilometrů

Sčítaní cestující v průměru ujeli trasu dlouhou 6 642 metrů, což je o 242 metrů více než při předchozím sčítání.

Nejvíce cestujících využilo trasu metra C, bylo jich 526 710. Naopak nejméně lidí - 312 529 - jelo áčkem. Nejvíce cestujících přestupovalo na jiné trasy z „áčka“, bylo jich 106 tisíc.

„Celková míra přestupování v metru se ve srovnání s výsledky z roku 2008 snížila z předchozích 24,14 % na 21,83 procenta,“ dodal Štábl.

Průzkum zajišťovalo téměř dva tisíce pracovníků dopravního podniku, organizace Ropid a studentů středních dopravních škol.

„Výsledky nám pomohou nejen správně naplánovat například rozsahy přepravních špiček, ale stanou se i nápovědou pro chystané úpravy linkového vedení tramvají a autobusů v příštím roce,“ uvedl ředitel Ropid Petr Tomčík.

Každý cestující obdržel při vstupu do metra sčítací lístek, který v cíli své cesty odevzdal. Pohyb cestujících také monitorovala automatická počítadla umístěná ve sloupcích oddělujících přepravní prostor.