Liberec - Marseille 2:4, domácí dotahovali, ale postup už nezachránili

• 108
Postup ze skupiny Evropské ligy měli ve svých rukou, poslední krok ale fotbalisté Liberce neudělali. I když v závěru už skoro rozhodnutý zápas ještě zdramatizovali, prohráli s Marseille 2:4 a na jaře si v pohárech už nezahrají.

Běžela teprve 49. minuta, když Olympique po přesném lobu Barrady vedl už 3:0. Zdálo se, že je hotovo: brankář Koubek jen nešťastně rozhodil rukama, domácí v těch chvílích nehráli dobře a zdálo se, že jsou zralí na debakl.

utkání jsme sledovali minutu po minutě

K postupu potřebovali dát čtyři góly, což byl proti silnému soupeři přetěžký úkol. Liberec se o něj přesto pokusil, za což zaslouží uznání.

Když do konce zápasu zbývala čtvrthodina, dal během minuty dva góly a probudil i fanoušky, kteří najednou jásali a možná ještě věřili v senzační obrat. Naději jim dal nejdřív Bakoš, který proměnil penaltu po faulu na Pavelku, pak Šural po přesné hlavičce.

Jenže Marseille i přes závěrečný tlak domácích výhru udržela, přidala ještě jeden gól a postupuje.

Základ položila ve 14. minutě. Zrovna se zdálo, že Liberec se oklepal z úvodní nervozity, jenže to bylo opravdu jen zdání. Během tří vteřin chybovali hned dva domácí hráči.

4.Groningen60242:82

Nejdřív Folprecht, který se nepodíval kolem sebe a namazal od vlastní šestnáctky míč na nohu Barradovi. Po jeho přihrávce na Batshuayie zase Hovorka podklouzl, takže útočník Marseille šel na brankáře Koubka sám. Nemýlil se, napálil míč do sítě. A stadion ztichl.

Ještě hůř bylo na konci poločasu, kdy po další špatné přihrávce na polovině hřiště běžel sám na Koubka N ́Koudou, udělal mu kličku a zvýšil na 2:0. Naděje domácích tak srazil skoro na nulu.

Přitom během první půle stadion párkrát bouřil, třeba když se do šance hnal Jefremov. Utekl po pravé lajně, v těžké pozici udržel míč a přihrál pod sebe na Sýkoru. Náhradníkovi za Šurala, který musel zůstat jen na lavičce, se ale balon trochu zamotal pod nohou a tak gólman Mandanda zasahovat nemusel.

Liberec brzdily laciné ztráty míče, jako by na hráče doléhala tíha velkého zápasu.

Nervozita se na chvíli trochu přenesla i na hosty, kteří během dvou minut viděli tři žluté karty. Po jednom z faulů kopal Slovan standardku kousek za vápnem a Bartošákův tečovaný pokus jen těsně minul branku.

Český tým už v první půli další šanci neměl, naopak ho podruhé potrestal N ́Kondou, kterému chvíli předtím Koubek zvláštním zákrokem chytil velkou šanci.

A krátce po pauze přišel třetí gól, i když si před ním Barrada možná pomohl faulem v souboji s Bartošákem.

Pak přišel finiš, který už postup nepřinesl. Vítězství Marseille naopak ještě stvrdil gólem v nastaveném čase Ocampos.

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže, který vzejde z čtveřice Řecko, Gruzie, Kazachstán a Lucembursko.