Janoušek se už šestkrát dostal ven z vězení. Za odměnu i kvůli zdraví

  • 218
Lobbista Roman Janoušek, který je v brněnském vězení kvůli sražení ženy autem, se od července dostal už šestkrát na svobodu. Naposledy byl v Praze v listopadu, kdy měl přerušený trest na 99 hodin. Zákon takovou možnost připouští, jiní vězni ale takové štěstí nemají.

„Moje šťastná hvězda už nesvítí,“ litoval se předloni Roman Janoušek u soudu, který projednával jeho závažnou dopravní nehodu, při níž srazil tehdy jednapadesátiletou ženu a poté z místa ujel. Justice mu nakonec uložila nepodmíněný trest 4,5 roku vězení, za mříže nastoupil loni v listopadu (vše o případu Romana Janouška zde).

Nyní to ale vypadá, že „šťastná hvězda“ v minulosti vlivnému lobbistovi opět začala svítit.

Podle informací, které redakce iDNES.cz získala, se totiž od letošního července dostal z vězení už šestkrát na svobodu. Poprvé to bylo ještě se speciálním pedagogem a jen na krátkou vycházku, poté se ale mohl před branami věznice sejít dvakrát s manželkou. Vždy v řádu několika hodin. A třikrát se dostal i do Prahy. Poprvé na 35 hodin, podruhé na 60 hodin a naposledy v listopadu na 99 hodin kvůli lékařskému vyšetření.

Janoušek se přitom dostal z věznice i 17. listopadu, jen několik dní poté, co mu soud zamítl přerušení trestu ze zdravotních důvodů. Tehdy to soud odůvodnil tím, že mu vězeňská nemocnice poskytuje veškerou potřebnou péči (více o rozsudku zde).

Obvyklé je jedno propuštění za rok

Soudce Tomáše Kubovce, který Janouškův případ soudil u pražského městského soudu, počet propuštění překvapil. Redakci iDNES.cz vzkázal, že zákon opakované přerušení trestu povoluje, přesto to množství považuje za neobvykle vysoké.

Podobný názor má právník Jaroslav Ortman. „Podle mých zkušeností s klienty, kteří byli ve věznici s dozorem (ve stejném typu věznice je i Roman Janoušek, pozn. red.) připadaly v úvahu jedno či dvě propuštění za rok. Tak tomu bylo například u Davida Berdycha,“ připomněl (o Berdychově gangu více zde).

Janouškův advokát Vít Široký nechtěl Janouškovy pobyty na svobodě komentovat. Uvedl, že se jedná o věc mezi klientem a vedením věznice, do které on nijak nezasahuje.

Ředitel věznice v Brně-Bohunicích Dušan Gáč pouze konstatoval, že ke konkrétním jménům věznice informace neposkytuje. Obecně pouze poukázal na možnosti, které má a odmítl, že by svým rozhodnutím nějak porušil zákon.

Komu telefonoval Janoušek po nehodě:

16. září 2014

Vězeňská služba centrálně neeviduje, kolik propustek bylo za rok uděleno vězňům zařazeným ve stejné nápravné skupině jako je Janoušek. V případě brněnské věznice ale za letošek takových „opušťáků“ bylo podle mluvčí věznice 81. V režimu „s dozorem“ tu přitom může být umístěno podle webových stránek generálního ředitelství věznic 79 odsouzených.

Co říká zákon

Možnosti, jak se vězeň může dostat na svobodu, určuje zákon o výkonu trestu odnětí svobody a vyhláška ministerstva spravedlnosti. Podle vyhlášky může u odsouzeného do věznice s dozorem povolit její ředitel až 24hodinovou vycházku jedenkrát měsíčně.

„Odsouzený dostane tiskopis, ve kterém je vymezeno, kde se může pohybovat a po jakou dobu. Je to pro případ, kdyby byl někde kontrolován,“ vysvětlil mluvčí vězeňské služby Robert Blanda.

O toto propuštění může odsouzený žádat a bývá spojeno s návštěvou, jejíž jméno je k povolení připojeno. Obvyklá praxe je, že se vězeň dostane ven na krátkou dobu, která je postupně prodlužována až na oněch 24 hodin, pokud s odsouzeným nejsou problémy.

Další možnosti upravuje zákon. Ten dává řediteli věznice možnost přerušit odsouzenému výkon trestu až na 20 dní za kalendářní rok jako odměnu a možnou motivaci. Na až 10 dní v roce může opustit vězení kvůli „naléhavým rodinným důvodům.“ Poslední možností, kdy ředitel přeruší výkon trestu, souvisí se zdravotním stavem odsouzeného a neodkladnou potřebou jeho léčby.

U Janouška to byly všechny důvody. Poprvé jel do Prahy na návštěvu nemocné matky, podruhé za odměnu a potřetí kvůli zdravotnímu vyšetření, které podle neuroložky nelze provést ve věznici.

Soud vynáší definitivní verdikt nad Romanem Janouškem:

29. dubna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue