Faltýnek chce snáz tlačit vládní zákony. Možná změníme sněmovní řád, říká

  • 110
K tomu, aby dokázala vládní koalice protlačit své zákony, se zřejmě bude muset změnit jednací řád Sněmovny. Domnívá se to místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který tuto krajní možnost hájí sliby vlády voličům. „Pokud tyto věci prosadíme a nebudou fungovat, tak nám to spočítají v příštích volbách,“ řekl pro Kauzu dne na Rádiu Impuls.

Změna jednacího řádu by se podle Faltýnka týkala zejména toho, „aby o třetích čteních zákonů mohlo být hlasováno i v jiné dny než středy a pátky od devíti do čtrnácti hodin“. Takový zásah do sněmovních zvyklostí však označuje za krajní možnost a nabízí i jiná opatření, která by měla obstrukcím opozice zabránit. „Možná omezení doby vystupujících, možná i debata o zkrácení přestávek, pokud by tento institut byl používán,“ řekl Impulsu.

Kauza dne na Rádiu Impuls

Rozhovor s Jaroslavem Faltýnkem odvysílá Rádio Impuls v pořadu Kauza dne ve čtvrtek 10. prosince 2015 v 18 hodin. Záznam celého rozhovoru najdete od 18:10 na této stránce rádia.

Faltýnek dodal, že původně nechtěli přistupovat k těmto omezením, ale chtěli vést diskusi. Důvody, které ho k takovým myšlenkám vedou, se prý ukazují u aktuálně nejvíce debatovaného vládního návrhu na elektronickou evidenci tržeb (EET). Její prosazení považuje právě hnutí ANO v čele s ministrem financí Andrejem Babišem za nejdůležitější, opozice mu však chce zabránit.

„Pokud se týká EET, tak zásadně proti je pouze TOP 09 a ODS. Ti mají zhruba dvacet procent poslanců ve Sněmovně (...) a přesto jednací řád umožňuje této dvacetiprocentní menšině blokovat názor těch osmdesáti procent,“ vysvětlil dále šéf poslaneckého klubu ANO. „Oni argumentují tím, že je to demokracie, my se to nedomníváme,“ dodal.

Postoj hnutí vysvětlil tím, že voliči ve volbách nějak rozdali karty a očekávají, že jimi zvolené strany své sliby splní. „Pokud tyto věci prosadíme a nebudou fungovat, nebo pokud to bude pro naše občany, veřejnost, podnikatele špatně, tak nám to spočítají v příštích volbách a znovu může nastoupit právě ta opozice, která to dnes kritizuje,“ doplnil Faltýnek.

Místopředseda ANO reagoval na nynější situaci ve Sněmovně týkající se právě zmíněného zákona na zavedení EET. V úterý koalice odmítla všechny návrhy na úpravu jednání dolní komory, s nimiž pravice předminulý týden schvalování EET zablokovala (více o obstrukcích zde). Předlohou se zabývají poslanci na páteční zvláštní schůzi, kterou si koalice vyžádala.

Vláda si od zákona slibuje omezení šedé ekonomiky a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní. Pravice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue