Trnovčík loví spící ryby. Osahá si je a pak je doslova vcucne zaživa

  • 21
Tento karas zlatý sice nespal, ale na omezeném prostoru akvária neměl se čtyřmi dravými trnovčíky v zádech žádnou šanci. Přestože byl úplně stejně velký. Malý druh sumce z Jižní Ameriky je totiž takový lovec specialista, že zmocnit se stejně velké ryby, jako je sám, je pro něj dílem okamžiku.

Trnovčík marabitánský (Asterophysus Batrachus) pochází z Brazílie, hostí ho řeky Orinoco či Rio negro. Je to zajímavý druh sumce, který žije skrytě a lovit vyráží až za šera. V kalných vodách totiž loví spící ryby.

„Zrakem se v tamějších podmínkách řídit nemůže, tak si pomáhá hmatovými vousky. Spící rybu si doslova osahá, aby se zorientoval, a pak ji do sebe okamžitě nasouká. Oběť nemá šanci, pro trnovčíka hraje moment překvapení,“ popisuje jeho způsob lovu Jiří Jarolím z pražské zoologické zahrady Mořský svět, kde chovají i zajímavé sladkovodní ryby.

Jak loví draví trnovčíci

Sice tu řadu ryb jihoamerických řek najdete, včetně piraní (více čtěte zde), nicméně zrovna trnovčíky ne. Důvod je jednoduchý. „Protože jsou to noční ryby, naši návštěvníci by si je moc neužili. Ve dne jsou totiž zalezlí, takže i v chovné nádrži jim musíte vytvořit jeskyňky z kamenů a kořenů a moc je nevidíte,“ konstatuje zkušený odborník.

Jen je čas od času nakrmíte tak, jak to zachytila kamera. A trnovčíci, ti se opravdu doslova naládují. Je neuvěřitelné, že se do nich stejně velká ryba vůbec vejde. „Když se jim podaří podobný úlovek, mají vystaráno. Prostě si zalezou někam, kde mají klid, a zhruba týden takový úlovek tráví. Právě karasové bývají na jídelníčku dravých ryb chovaných v lidské péči naprosto běžnou svačinou. Jakmile se pak ocitnou v akváriu s hladovou dravou rybou, mohou jen trpně čekat, až k útoku dojde.

Podívejte se, jaké unikátní ryby lze potkat v řekách Amazonie, jak jsou vidění v Mořském světě na holešovickém Výstavišti:

12. února 2013