Se Škodou 130 RS míří na Rallye Monte Carlo. Ukázat ji světu i princi

  • 4
Karel Mach a Jan Bláha stráví čtyři dny za volantem čtyřicet let starého veterána. Už teď se chystají na prestižní lednovou soutěž Rallye Monte Carlo Historique. Společnost jim bude dělat Škoda 130 RS, nejlepší československý závodní vůz.

Po prvním otočení klíčku je slyšet jen klasický zvuk startéru. Podruhé už škodovka přece jen trochu spolupracuje. „Je studená, bude to chvíli trvat,“ říká mechanik Tomáš Marchal, když se snaží nastartovat motor čtyřicet let staré závodní Škody 130 RS. Legendárního auta z mladoboleslavské továrny, které v 70. letech úspěšně bojovalo na tratích rallye ve světě.

Na pátý pokus „ereso“ chytne. Laděný výfuk vydává krásný kovový zvuk, typický pro závodní auta. Po několika dnech stání v dílně se přeci jen musí s veteránem pracovat trpělivě.

„Teď tam dáme nový chladič, projedeme to a pak začneme. Musí ven motor, převodovka, sedačky, takže skoro všechno,“ usměje se mechanik a rallyekrosař Jaroslav Marchal. Ten se synem a spolupracovníky připravuje ve své dílně bílou škodovku s červeno-modrými polepy na důležitý závod.

Závod jen pro tři sta posádek

Koncem ledna vyrážejí Mach a Bláha pod hlavičkou ČK Motorsportu na jednu z nejprestižnějších veteránských automobilových soutěží na světě. Už popáté. Na slavné Monte Carlo. Proto se závodní stroj musí dobře připravit.

„Kontroluje se tu snad úplně všechno. Od motoru, převodovky, přes nápravy, brzdy, tlumiče až po elektroniku. Na závody s námi jedou dva mechanici v obytném vozu. Ale při ostré jízdě není moc na opravy čas. V jedné etapě jste rádi, když zastavíte dvakrát a můžete auto zkontrolovat. Kolikrát si musíme poradit i sami s Karlem, takže máme v autě několik odkládacích míst, kde je nářadí,“ říká Jan Bláha.

Škoda 130 RS

Skelet karoserie byl odvozen od sériového typu 110. Ale přibyly zde různé výztuhy podlah, úchytů zadních ramen nebo vnitřní ochranný rám. Karosérii odlehčilo použití laminátu na blatníky a hliníkového plechu na střechu, přední čelo, vnější plechy dveří a víko zavazadelníku. Motor byl upraven na objem 1 289 ccm a dosahoval výkonu 103 kW.

Zdroj: Wikipedie

Rallye Monte Carlo Historique rozhodně není pro každého. Pořadatelé si pečlivě vybírají, koho na start pustí. Letos pojede více než 300 posádek. Startovné je 4 700 eur a k tomu je potřeba připočítat náklady na benzin či na doprovodné vozidlo. „Běžně škodovka spotřebuje něco mezi patnácti až dvaceti litry. Když se na to šlape, vezme si třeba i třicet litrů na sto kilometrů,“ vypočítává Bláha.

Závod veteránů se řídí systémem hvězdicové jízdy. Posádky vyjíždějí do Monte Carla z několika měst Evropy. Jihočeši startují v pátek 29. ledna z Barcelony. „Odtud to máme 1 163 kilometrů. Začínáme v šest hodin odpoledne a druhý den zhruba také okolo šesté přijíždíme do Monte Carla. Jedeme non-stop, beze spánku,“ uvedl Karel Mach, který v roce 2014 většinu rallye odřídil.

Jízda na zledovatělých silničkách

Pak čekají na účastníky další čtyři etapy. Cíl celého závodu je zase v Monte Carlu a historické vozy se podívají i na silničky, kudy vede současný světový šampionát v automobilových soutěžích včetně slavného průsmyku Col De Turini. Celkem Mach s Bláhou se Škodou 130 RS absolvují přes 2 400 závodních kilometrů.

Jan Bláha z ČK Motorsport se závodní Škodou 130 RS vyrazí v lednu s kolegou...

„K etapám patří zkoušky pravidelnosti. Jsou to úseky dlouhé několik desítek kilometrů, kdy se jezdí za běžného provozu. Organizátoři měří každé posádce průjezd a měří odchylky od předem stanoveného průměru. Například se stanoví rychlostní průměr 49,8 kilometru za hodinu a vy musíte mít v jakémkoliv místě testu co nejmenší odchylku od tohoto čísla,“ vysvětlil Mach pravidla soutěže.

„A když si vezmete, že na zledovatělých cestičkách máte průměr těsně pod padesát kilometrů za hodinu se čtyřicet let starým strojem a týden před vámi tam současní jezdci mistrovství světa mají průměr třeba jen o něco vyšší, tak zjistíte, že se občas jezdí hodně zostra,“ dodal Bláha.

I proto si Jihočeši s sebou berou speciální pneumatiky s hřeby pro jízdu na ledu a sněhu. Do Alp je to nutnost. Oba plánují rallye si hlavně užít, na žádné konkrétní umístění nepomýšlejí. „Chceme také ukázat práci zlatých českých ručiček, protože Škodu 130 RS obdivují po celém světě. Je to skvělý stroj. Dokonce nás jednou zastavil i monacký princ Albert a chtěl se na škodovku podívat. Hrozně se mu líbila,“ usmál se Mach.