Velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová | foto: Michal Šula, MAFRA

Poslanci kývli, aby velvyslankyně mohly zůstat i po sedmdesátce

  • 143
Poslanci ve středu kývli na změnu zákona o státní službě. Do něj se dostalo ustanovení, podle kterého může zůstat na pozici velvyslance i ten, kdo již překročil věk 70 let, pokud nastoupil ještě před tím. To se aktuálně týká Livie Klausové a Evy Filipi.

Není ovšem jasné, jestli zákon začne platit včas do konce roku, musí ho ještě potvrdit Senát a podepsat prezident. Kdyby se to do Silvestra nestihlo, neměl by mít zákon na Klausovou a na Filipi vliv.

Zatímco Klausová je velvyslankyní na Slovensku, Filipi je v Sýrii, kde probíhá občanská válka. Ze země, jejíž část ovládá režim Bašára Asada, ale významnou část teroristická organizace Islámský stát, dokonce ostatní spojenecké země své ambasadory stáhly a Filipi tam tak v případě potřeby reprezentuje i zájmy třeba občanů USA.

Na změnu zákona o státní službě kývlo 149 z přítomných 183 poslanců, jediný byl proti a ten ještě, byl to místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z TOP 09, řekl, že se pouze spletl. Část poslanců se zdržela hlasování.

Podle dosud platného služebního zákona by jak Klausová, tak Filipi měly na konci roku skončit, i když prezident Miloš Zeman se již dříve vyjádřil, že kdo je kde velvyslancem, záleží především na něm.

V cizině by také podle přijaté novely mohli být zaměstnáni partneři diplomatů, kteří je na misi doprovázejí, a Češi dlouhodobě pobývající v zahraničí. Nyní služební zákon neumožňuje zaměstnávání rodinných příslušníků kvůli střetu zájmů. Sněmovní úprava předlohy navíc stanoví, že velvyslaneckou pozici bude možné obsadit bez toho, že by kandidát musel být ve služebním poměru na ministerstvu zahraničí.

ODS neuspěla s návrhem na větší změny služebního zákona. Navrhovala zrušit odborné náměstky a ustanovení, podle kterého vedoucí státní úředníci nesmějí vykonávat žádnou funkci v politických stranách.

Rozhovor s Klausovou krátce poté, co se stala velvyslankyní na Slovensku:

11. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue