Trump mluví o zóně bez muslimů, odpůrci o pomatení a nové úrovni xenofobie

  • 684
Uchazeč o republikánskou nominaci na amerického prezidenta Donald Trump v pondělí vyzval k celkovému a naprostému uzavření Spojených států pro muslimy, včetně turistů. Podle Bílého domu je Trumpův požadavek v rozporu s americkými hodnotami i bezpečnostními zájmy státu. Návrh kritizují i republikáni.

„Jsme ve válce. A máme prezidenta, který to nechce říci,“ prohlásil v úterý Trump v rozhovoru s televizí ABC poté, co jeho pondělní výzva vzbudila neobvyklou vlnu kritiky.

Kandidát na amerického prezidenta při setkání s voliči v pondělí řekl, že je třeba muslimům zakázat cesty do USA, protože se ukazuje jejich nenávist vůči Američanům. Ta podle něj může vyústit v další útoky. Kontroverzní magnát tak připomněl čin zradikalizovaného muslimského manželského páru, který minulý týden v Kalifornii zabil 14 lidí (více o útocích zde).

Trump se také přirovnal k prezidentu USA z doby druhé světové války Franklinu Rooseveltovi, který prý podobně postupoval vůči Japoncům, ale byl přitom „všemi velmi respektován“.

„Odkud nenávist pochází a proč tomu tak je, budeme muset zjistit. Než se tak stane a než porozumíme tomuto problému a nebezpečí, které představuje, naše země nesmí být obětí hrůzných útoků lidí, kteří věří jen v džihád a kteří nemají žádnou úctu k lidskému životu,“ uvedl magnát.

Trumpův volební manažer Corey Lewandowski podle AP upřesnil, že zákaz cest muslimů do USA by se týkal každého, tedy nejen žadatelů o přistěhovalecká víza, ale i turistů.

Návrh kritizovali republikáni i demokraté

Podle právníků je Trumpův plán v rozporu s mezinárodními zákony a smlouvami podepsanými USA. „To by bylo nejen porušení mezinárodního práva na základě totální otevřené diskriminace vůči jednomu náboženství. Spojené státy by se tím staly faktickým vyvrhelem mezi národy,“ řekl listu The Washington Post expert na ústavní právo z Univerzity George Washingtona Jonathan Turley.

Historicky nejbližší paralelou Trumpovy výzvy je prý zákon z roku 1882, který tehdy na deset let znemožnil vstup na americké území Číňanům. Podle expertů oslovených portálem Politico však Trumpovi nejde o přímé uplatnění návrhu, nýbrž se snaží zaujmout pozici silného lídra bojujícího proti terorismu, po kterém po nedávných útocích v Paříži a San Bernardinu značná část republikánských voličů touží.

Na Trumpův návrh už zareagovali jeho konkurenti v boji o nominaci do prezidentské volby za Republikánskou stranu. „Donald Trump dnes pozvedl xenofobii a náboženskou bigotnost na nový level,“ nechal se například slyšet Lindsey Graham.

Bývalý guvernér Floridy Jeb Bush pak Trumpa popsal jako „pomateného“. „Jeho politické názory nelze brát vážně,“ uvedl také. Podle další konkurentky v boji o prezidentskou kandidaturu Carly Fiorinové jsou pak Trumpovy přehnané reakce stejně nebezpečné jako Obamovo podceňování problému. Výbor americko-islámských vztahů (CAIR) pak Trumpův návrh přirovnal k fašismu.

Trumpa sepsuli i demokraté. „Návrh je zcela v rozporu s americkými hodnotami,“ vyjádřil se na adresu Donalda Trumpa poradce Baracka Obamy Ben Rhodes s tím, že je zároveň nebezpečný pro americkou bezpečnost. „Měli bychom pro Islámský stát dělat těžší, vylíčit to jako válku mezi Spojenými státy a islámem, ne jednodušší,“ řekl také. Hillary Clintonová označila výroky za odsouzeníhodné, předsudečné a rozdělující.

08.prosince 2015 v 00:14, příspěvek archivován: 08.prosince 2015 v 06:49

This is reprehensible, prejudiced and divisive. @realDonaldTrump, you don't get it. This makes us less safe. -H https://t.co/SjAqL0clHd

Trump, který je podle průzkumů favoritem republikánských prezidentských primárek, v minulosti učinil na adresu muslimů řadu kontroverzních prohlášení. Zmínil například to, že by zvážil uzavřít některé mešity v USA.

Podle analytiků se silovými prohlášeními snaží co nejvýrazněji vymezit proti prezidentovi Baracku Obamovi. „Politická síla spočívá v kontrastu. A pokud existuje v politice dojem, že se příliš nedaří, voliči mají sklon chtít pravý opak. Trumpova kampaň a osobnost je v naprostém kontrastu k Baracku Obamovi,“ řekl expert na politickou komunikaci Bruce Haynes. Obamův boj proti mezinárodnímu terorismu vnímá rostoucí část americké společnosti jako neúspěšný.

Trump podle nejnovějšího průzkumu stanice CNN zvýšil svůj náskok na pronásledovatele téměř ke 20 procentním bodům, k čemuž podle analytiků přispívá rostoucí obava Američanů z terorismu. Úspěch Trumpovy kampaně však podle mnohých stále více ukazuje, že republikánští voliči touží nejen po silné ruce, ale i po nepolitické osobnosti v čele státu.

Otázkou je, zda to v případě jeho triumfu v primárkách bude stačit na očekávanou demokratickou soupeřku v prezidentských volbách Hillary Clintonovou, kterou by podle expertů mohl porazit spíše méně vyhraněný republikán. Podle posledních průzkumů by v přímém souboji přesvědčila více Američanů bývalá první dáma.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue