Jiří Čunek na zasedání vsetínského zastupitelstva. | foto: Jan Salač, MAFRA

Čunek znovu jde po nepřizpůsobivých ve Vsetíně, sklízí body i kritiku

  • 74
Vsetínská radnice se po loňském návratu Jiřího Čunka do pozice starosty opět výrazně zaměřila na boj s neplatiči či dlouhodobě nezaměstnanými, mezi nimiž je řada Romů. Není přitom jasné, zda Čunek chce jen sbírat politické body, nebo mu jde o skutečné vyřešení problémů místních obyvatel.

Psal se říjen roku 2006, když tehdejší vsetínský starosta Jiří Čunek odstartoval symbolickým shozením cihly demolici zdevastovaného pavlačového domu u polikliniky.

Jeho romské obyvatele nechal vystěhovat do kontejnerových domů na Poschle a zčásti také mimo město (více zde).

Jen pár dní nato suverénně ovládl senátní i komunální volby.

Od loňského podzimu je Čunek opět první mužem vsetínské radnice. A boj s nepřizpůsobivými obyvateli je pro něj jedním ze stěžejních témat, na něž navíc hodně obyvatel města slyší. Také proto má výrazné šance zabojovat příští rok z čelných příček lidovecké kandidátky o úspěch v krajských volbách.

„Romové představují vděčné téma, na kterém už si Čunek jméno udělal. Že se mu stále věnuje, může být politický kalkul, ale také odraz jeho povahy a charakteru,“ poukázal politolog Pavel Šaradín.

Tvrdý postup proti neplatičům

Před časem Čunek například pohrozil neplatičům nájemného v městských bytech vystěhováním na ulici (více zde) a první z nich už na ní skutečně skončili.

„Nastává doba, kdy ti, kteří si neplní povinnosti řádného občana, musejí počítat s represemi,“ prohlásil.

Dlouhodobě nezaměstnané pak chce Čunek přimět k vykonávání veřejně prospěšných prací, jinak ztratí nárok na sociální dávky. V obou zmíněných skupinách přitom hrají výraznou roli právě Romové.

Nedávno na sebe upozornil i vyjádřením, aby romské rodiny vystěhované před devíti lety ze Vsetína na Olomoucko, Jesenicko a Prostějovsko ubytoval vrchní soud. Ten totiž už potřetí zrušil rozsudek soudu nižší instance, který zamítl požadavek Romů na odškodné přesahující pět milionů, které by mělo město zaplatit za údajné porušování lidských práv (více zde).

Lidovecký politik se věnuje i aktuální situaci přímo v ulicích. „Zaznamenávám zvýšené obavy občanů, kteří byli ve Vsetíně oloupeni Romy,“ přiblížil Čunek.

Uhl: Kdo hledá nepřítele, přijme Čunkovy protiromské kroky

Chce svým postupem sbírat politické body, nebo mu jde opravdu o vyřešení problémů, které Vsetín trápí?

Podle kritiků vítězí první možnost. „Část lidí, snad až dvacet procent, je náchylná k boji proti domnělému nepříteli či zlu. Teď to jsou Romové, i když je dost vytlačují muslimové a uprchlíci,“ popsal občanský aktivista a bývalý zmocněnec vlády Miloše Zemana pro lidská práva Petr Uhl.

Ten se obává vzrůstajících protiromských nálad, zvláště ve chvíli, kdy prý většina lidí k projevům vymezujícím se vůči této komunitě mlčí.

„Kdo hledá nepřítele, rád přijme protiromské kroky, jimiž je Jiří Čunek znám. A kandidáty, jako je on, pak i volí. Lidé také ztrácejí slušnost a zábrany, když politici svým počínáním ‚anticiganismus‘ legitimizují,“ podotkl Uhl.

Čunek: Kritici jen rádi mluví

Samotný Čunek si však z podobných vyjádření těžkou hlavu nedělá.

„Kritici jen rádi mluví, ale měli by dokázat, že umějí také pracovat. My jsme za těch asi sedmnáct let, co se Romům ve Vsetíně věnuji, něco dokázali,“ uvedl.

A za pravdu mu dává romský aktivista Dušan Kandráč, předseda vsetínského občanského sdružení Dživ Lačes, což v překladu znamená Žij dobře.

„Čunek nechce Romům škodit, ale požaduje, aby vzali za svůj život zodpovědnost. Solidarity už bylo dost. Když se člověk snaží, pomůže mu. Spousta našich chlapů díky němu například získala práci u technických služeb,“ vyzdvihl Kandráč.

Bude z něj krajský lídr?

Přestože do krajských voleb zbývá ještě téměř rok, už nyní je jasné, že Čunek bude jedním z favoritů na pozici lídra kandidátky KDU-ČSL. Tu vedl už v roce 2012, kdy lidovci získali přes 18 procent.

„Na jedné z vedoucích příček se rozhodně objeví. Zda bude skutečně číslem jedna, rozhodne březnová nominační konference,“ sdělil krajský šéf strany Jiří Stodůlka.

„Jako senátor a starosta mám dost jiné práce. Budu to řešit až ve chvíli, kdy rozhodne naše členská základna,“ reagoval Čunek.

Navíc není vyloučeno, že by lidovci mohli usilovat i o post hejtmana, který nyní drží Stanislav Mišák z ČSSD. Ten už dříve avizoval, že obhajovat nehodlá.

„O vítězství ve volbách se popereme s ANO a sociálními demokraty,“ věří Čunek.

Jako reálnou vidí tuto variantu i Šaradín. „Zlínský kraj je silnou lidoveckou baštou, volební úspěch je u nich proto téměř zaručený,“ konstatoval politolog.

V dubnu 2007 kauza rozvířila vášně:

11. dubna 2007