Europoslanec Miloslav Ransdorf | foto: Petr Topič, MAFRA

Jde o dědictví z brazilské čokoládovny, naznačuje Ransdorfův komplic

  • 609
Nikdo není takový psychopat, aby si vyrobil falešné doklady a pokusil se převést tak obrovské sumy peněz, říká v rozhovoru pro MF DNES slovenský podnikatel Juraj Hajdu. Jeden z mužů, zadržených spolu s Miloslavem Ransdorfem ve Švýcarsku, nabízí vysvětlení celé kauzy: jde o vyplacení dědictví po majiteli brazilské čokoládovny.

Chtěli jsme pomoci českému dědici, který se deset let neúspěšně snaží získat své peníze, brání sebe a své kumpány Hajda. Údajný dědic, jehož jméno nechce podnikatel zveřejnit, prý s bankéři komunikoval, ti na jeho psaní ovšem nereagovali. A tak se trojice Slováků obrátila na „autoritu s diplomatickým pasem“, aby hájila zájmy českého občana.

Juraj Hajdu v pondělí MF DNES potvrdil, že do Švýcarska jeli, aby „debatovali“ s bankovními úředníky o účtu, na kterém je astronomická suma 350 milionů eur. A neustále k nim naskakují další tisíce korun coby renta pro Čecha, který se deset let snaží k penězům marně dostat.

Miloslav Ransdorf dorazil po osmé hodině ráno do sídla KSČM:

Hajdu odmítá, že by se v bance čtveřice pokusila převést peníze, předložila falešné doklady nebo se snažila o podvod. Pouze prý chtěli - on, Ransdorf a bývalý starosta Ivanky Peter Guzmický - pomoci dědici miliard.

„Nikdo není takový psychopat, aby si vyrobil falešné doklady a pokusil se převést takové obrovské sumy peněz. Klient se pokoušel komunikovat s bankou doporučenými dopisy a žádal je o odblokování účtu a dispozici k účtu. Banka nereagovala, a tak náš partner (Guzmický - pozn. red.) požádal autoritu s diplomatickým pasem, aby obhájila zájmy českého občana,“ popisuje podnikatel Hajdu, co se ve švýcarské bance stalo.

Ransdorf chtěl v bance informace k dědictví. Mohla to být provokace, tvrdí

Slovenská média spekulují, že na účtě mohly být uloženy peníze vysoce postaveného nacistického důstojníka, které původně mohly být majetkem Židů zavražděných za 2 .světové války v koncentračních táborech (více čtete zde). Sami zadržení muži proto teď musí i své příbuzné přesvědčovat, že to není pravda.

„S tím dědicem byli v kontaktu necelý rok, chtěli mu pomoci. Získal obrovské dědictví a švýcarská banka s ním deset let nemluvila. Ty peníze, to je dědictví. Celý ten majetek mu odkázala jeho velmi bohatá teta, když zemřel její manžel v Brazílii, kde měl firmu Nestlé,“ uvedla pro MF DNES matka podnikatele Hajdy.

Kauza Ransdorf

„Nevylučuji to, ale ani nepotvrzuji. Původ peněz je absolutně čistý. Jsou to čisté peníze a doživotní renta, která přichází za zemřelého člověka. Představte si, že zemře majitel Rolls-Royce nebo BMW a má jednoho dědice. To je podobný případ,“ dodal Hajdu.

Odmítl odkrýt identitu dědice i jakékoliv bližší podrobnosti o něm, třeba ze kterého českého města či kraje tajemný V. H. pochází.

MF DNES se snažila slova o boháči napojeném na čokoládovnu ověřit, ale firma se tomu podivuje. Jen pro doplnění – firma je akciovou společností, a tak ji ovládají akcionáři. V médiích se v předchozích letech žádný příběh muže, který se nemůže domoci ve Švýcarsku svých miliard, neřešil. „Není nám známo, že taková kauza existovala,“ řekla za společnost Andrea Brožová, která má na starosti komunikaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video